Rádi byste zařadili do svého programu více sportovních aktivit? Sport je součástí našeho života odjakživa, jen se jednalo například o hon na mamuty nebo kilometry absolvované kvůli sběru ovoce či bylin. V současnosti nejsme k pohybu tolik nuceni, takže i v případě počátečního elánu do sportu postupem času motivace upadá. Pojďme se podívat, jak ve sportování vytrvat.

Proč sportovat?

Pohyb podporuje psychickou pohodu i dobrou kondici. Radost je způsobena uvolňováním endorfinů, které se vyplavují právě po svalové zátěži. Díky pravidelnému sportování dochází ke snižování stresu a zlepšování koncentrace. Sport přináší i řadu zdravotních benefitů. Mezi ty patří například podpora kardiovaskulárního systému či funkce trávení, snižování hladiny cholesterolu nebo množství tělesného tuku, posilování svalové hmoty a imunity.[1]

Kdy a jak se sportem začít?

Kdykoliv – v jakémkoliv ročním období nebo věku. Pouze zvažte svoji fyzickou zdatnost a přizpůsobte sport vašim dispozicím. Začít můžete pozvolna, například chůzí na krátké vzdálenosti. Následně zrychlujte a vzdálenosti prodlužujte. Pokud chcete mít jistotu, že vybraný sport neuškodí vašemu zdravotnímu stavu, ba naopak ho podpoří, zkonzultujte svoji volbu s lékařem nebo například s fyzioterapeutem. Mohou vás nasměrovat správným směrem.

Přirozený způsob, jak se začít víc hýbat, je prostřednictvím běžných každodenních činností. Logicky se nabízí zařadit víc chůze. Místo výtahu choďte po schodech nebo hromadnou dopravu vyměňte za procházku či vystupte o zastávku dříve. Pozvolným zařazením pohybu do denního programu se začne zlepšovat vaše kondice.

Nepřepalte start

V každém případě začněte se sportem pomalu a nemějte vysoká očekávání. Pokud se rozhodnete běhat, za týden pravděpodobně maraton neuběhnete. V počátcích vašeho sportování ani na začátku každého tréninku zkrátka nepřepalte intenzitu. Následující dny by pro vás mohly být utrpením, protože byste se nemuseli pohnout. To není ta správná cesta. Rozhodně také naslouchejte svému tělu.

Jak ve sportu vytrvat?

Důležité je zvolit takový sport, který je vám blízký a myslíte si o něm, že by vás mohl bavit. Není neobvyklé, že určitý druh sportu volíte vlivem jiných životních okolností – vracíte se ke sportu z dětství, kamarádka s vámi chce hrát tenis nebo jste se zhlédli ve známém sportovci. Ať už máte prvotní motivaci jakoukoliv, nezapomínejte na to, že základ úspěchu bude pravidelnost. Ideálně byste se vybranému sportu měli věnovat přibližně třikrát týdně.

Nezapomeňte na pravidla

Vaše sportování by mělo mít řád, který budete dodržovat. Na začátku si uvědomte, že každý nějak začínal, a vaše začátky nemusí být hned velkolepé. Zároveň se nestyďte. Pokud vás někdo uvidí, tím lépe. Třeba budete inspirací pro ostatní.

Nezapomínejte na rozcvičku. Tělo před samotným cvičením potřebujete zahřát, čímž předejdete nechtěným zraněním. Můžete pár minut poskakovat, jet na rotopedu nebo zvolit pár zahřívacích cviků. Ať už jste zvolili jakýkoliv sport, zjistěte si správnou techniku. Například některé cviky jako kliky nebo dřepy můžete cvičit špatně a způsobovat si tak zdravotní problémy. S technikou souvisí i správné dýchání. Obecné pravidlo praví, že při zabírání vydechujete a při povolování se nadechujete.[2]

Při tréninku myslete na intenzitu. Jak jsme zmínili výše, zbytečně nepřekračujte své možnosti. Zaměřte se na to, abyste cviky nebo jiný druh sportu vykonávali technicky správně a na intenzitě přidávejte až postupem času. V týdenním programu si vyhraďte na sportování alespoň tři místa. Pravidelnost je důležitá, a když si cvičení rozvrhnete v jasném časovém rámci, budete více disciplinovaní.

Mějte správné vybavení. Pokud jste se například dali na běh, nešetřete na vhodných botách. Je možné poradit se ve specializované prodejně nebo sami zvažte kritéria, dle kterých chcete obuv vybírat. Záleží, jestli chcete běhat po asfaltu, v lesích nebo v tělocvičně.

A v závěru každého tréninku nebo cvičení nezapomeňte na několikaminutové protažení. Zvýšíte tak pružnost svých svalů a regenerujete je.

Jak mít pevnou vůli?

Pravidelnost je základ a výsledky na sobě uvidíte až po čase. Do té doby musíte vytrvat. Pomůže vám k tomu stanovený rozvrh a vidina vašeho lepšího já. Sport by se měl stát vaším zvykem.

Rádi se rozvíjíte? Máme pro vás tipy, jak se nejlépe jako samouk naučit cizí jazyk nebo jak dosáhnout stoického klidu.

Cvičení berte jako čas pro sebe, kdy pečujete o své tělo. Stanovte si konkrétní, ale reálný cíl s daným datem a označte si ho v kalendáři oblíbenou barvou. Můžete si také pořídit hezké sportovní oblečení, na které se budete těšit. Sport je možné vykonávat s přáteli a bude se tak jednat o příjemnou společenskou aktivitu s lidmi, se kterými máte podobné téma k hovoru. A v neposlední řadě na sobě pozorujte nepatrné změny – v zrcadle, na váze nebo při dobíhání tramvaje.