Zimní období je pro mnohé z nás z očividných důvodů charakteristické výrazně sníženou sportovní aktivitou. Jakmile se slunce začíná více ukazovat a teploty postupně stoupat, je načase začít se zase více hýbat. Pokud patříte spíše k rekreačním cyklistům, kteří si během zimních měsíců dopřávali trochu více jídla a odpočinku, možná budete potřebovat při nastartování jarní cyklistické sezóny nějakou inspiraci. Proto jsme pro vás připravili následujících 8 tipů.
1. Prohlédněte své kolo
Po dlouhé zimě je nutné kolo prohlédnout a napravit případné nedostatky. Mezi základní úkony prohlídky kola lze zařadit namazání řetězu a vidlice, seřízení brzd, úprava polohy sedla, kontrola integrity plášťů a duší a jejich nahuštění na požadovaný tlak. Pokud nepatříte zrovna k technicky nejzdatnějším uživatelům, můžete využít služeb některého z cykloservisů ve vašem okolí.
2. Pečlivě zvažte výběr oblečení
Správné oblečení je důležité pro pohodlnou a bezpečnou jízdu. Podcenění výběru ošacení může přinést přinejmenším nepříjemný zážitek z jízdy, v horším případě pak i dlouhodobé zdravotní komplikace. Na jaře může být počasí značně proměnlivé, je proto nutné být připraven na všechny možné teplotní a povětrnostní podmínky. Obvykle se tedy přistupuje k vrstvení oblečení.
První vrstva, která je v přímém kontaktu s pokožkou, by měla co nejlépe odvádět pot. Hodit se bude funkční prádlo. Další vrstva zajišťuje váš tepelný komfort. Často se doporučují cyklistické dresy s krátkým nebo dlouhým rukávem v závislosti na venkovní teplotě. Pokud jsou venkovní teploty stále nízké (typicky do 10 °C), určitě není na škodu sáhnout do šatníku i po další vrstvě – cyklistické bundě či vestě. A hrozí-li přeháňky nebo mírný vítr, je žádoucí si na cestu přibalit lehkou bundu, která vás ochrání před větrem či deštěm.
3. Začněte pomalu a pravidelně
Prvním a nejdůležitějším tipem pro zahájení jarní cyklistické sezóny je začít pomalu a postupně zvyšovat náročnost jízdy. Pokud jste během zimních měsíců méně cvičili, mohou být vaše kondice a síla v nohách horší, než si myslíte. Začněte s kratšími a pomalejšími jízdami, než jste zvyklí, a postupně zvyšujte náročnost a délku jízdy. Volte trasy spíše s nenáročným terénem. Není vhodné se hned zpočátku snažit dobývat všechny vrchy ve vašem okolí. Pravděpodobně si tím svoji snahu o návrat na kolo spojíte s nepříjemnými pocity a emocemi, čímž může značně utrpět vaše odhodlání a motivace.
Pro dlouhodobé udržení kondice a zlepšení výkonů je také důležitá pravidelnost. Proto si naplánujte pravidelné termíny pro jízdy na kole, které budou součástí vašeho týdenního plánu. Pravidelnost jízd vám pomůže rychleji se dostat do formy a udržet si ji během celé sezóny. Doporučujeme za těmito účely využít některou z dostupných sportovních aplikací, kterou si můžete stáhnout do vašeho mobilu. Mnohé z těchto aplikací usnadňují plánování času a tras vašich jízd. Díky záznamu svých aktivit také můžete v čase sledovat postupné zlepšování, což může pomoci s udržením dlouhodobé motivace.
4. Nezapomínejte na stravu
Správná strava je klíčová pro dosažení vašich cílů také v cyklistice. Především byste měli dbát na dostatečný příjem bílkovin, sacharidů a tekutin, aby vaše tělo mělo dostatek energie a bylo schopné se regenerovat po náročných jízdách. Je dobré si na cestu zabalit svačinu s vysokým obsahem lehce stravitelných sacharidů, které vám po požití zajistí rychlý přísun energie. Mnohé potraviny určené pro cyklisty obsahují glukózu a fruktózu v poměru 2:1. Glukóza se v organismu rychle vstřebává do krevního oběhu, kterým je distribuována do cílových tkání. Fruktóza zajišťuje přísun energie v delším časovém měřítku, protože je nejprve játry metabolizována na aktivnější glukózu. Obecně se doporučuje na hodinu aktivní jízdy zkonzumovat 60 až 90 gramů výše uvedených sacharidů.
Při fyzické námaze vaše tělo ztrácí pocením vodu a důležité ionty, které je nutné pro správné fungování organismu nahradit. Je proto naprosto nezbytné s sebou vézt dostatek tekutin s obsahem minerálů. V každém případě je třeba mít na paměti, že organismus každého jednotlivce funguje trochu jinak. Pokud si chcete svůj jídelníček sestavit na míru, je vhodné se poradit s důvěryhodným výživovým poradcem.
5. Buďte připravení na potíže
Během cyklistických výletů se může stát cokoliv, od defektu pneumatiky až po náhlé změny počasí. Proto byste s sebou měli vzít základní vybavení, jako je náhradní duše a nářadí na opravu kola. Dále byste u sebe měli mít mobilní telefon s nabitou baterií a znát základní postupy při zranění nebo nouzové situaci.
Vychytávky na kolo
Nářadí, držáky na telefony, brašny, zrcátka a další nezbytnosti, které byste měli mít s sebou.6. Přijměte případné neúspěchy
Zlepšování svých cyklistických dovedností a výkonů vyžaduje čas a trpělivost. Během začátku sezóny se mohou vyskytnout neúspěchy, jako jsou horší výkony nebo potíže s technikou jízdy. Nezoufejte a nevzdávejte to. Naopak se snažte najít příčinu problému a pracovat na jeho řešení. Každá jízda je příležitostí ke zlepšení.
7. Najděte si parťáka
Cyklistický parťák může být užitečný pro zlepšení vašich výkonů a motivace. Můžete plánovat společné výlety, navzájem se podporovat a sdílet své cíle. Navíc může být bezpečnější jet ve dvou, zejména pokud se chystáte na delší trasu. Parťáka můžete hledat mezi svými příbuznými a známými nebo zvažte členství v nějakém místním cyklistickém spolku.
8. Bavte se
Jízdu na kole si ale nezapomeňte především užít. Cyklistika by měla být hlavně zábavná a uvolňující aktivita. Berte ji jako dočasný únik z vaší každodenní rutiny a stresujících životních okolností. Nevytvářejte si z ní další stresový faktor. Cyklistika vám také může pomoci ke zlepšení celkové fyzické kondice. A jak praví ono pověstné sokolské heslo: „Ve zdravém těle zdravý duch!“ Obdivujte krásy přírody, objevujte nové trasy a užívejte si při jízdě pocitu volnosti.