Černý kašel dusí nejen Česko, ale i zbytek Evropy. Může za to oslabená imunita z let covidové pandemie a odkládání očkování proti tomuto onemocnění. Hrozí vám nějaké komplikace? Jaké jsou příznaky? I na to odpovíme.

1. Jak poznám, že má někdo černý kašel?

V první řadě je důležité si říct, že první příznaky se objevují zpravidla 7 až 10 dní po nakažení. Jsou dokonce zdokumentovány případy, že se projevují až za 3 týdny.[1]

Prvotní příznaky nerozeznáte od běžného nachlazení. Máte rýmu, slabý kašel či mírnou horečku. Za zhruba další dva týdny už ale kašel nabírá na intenzitě, nevyhnete se ani záchvatům kašle, které končí vylučováním hustého průhledného hlenu. Tento proces je často následován zvracením. K záchvatům kašle nejdříve dochází v noci. Mohou vás trápit měsíc až dva měsíce.

2. Jaké projevy černého kašle mají děti?

Děti a mladiství mají díky nedávné vakcinaci mírnější průběh, a tak se černý kašel hůře rozeznává od běžného. U malých dětí se na rozdíl od dospělého jedince neobjevuje typický sípavý vdech. Po záchvatech kašle ale mohou následovat krátké zástavy dechu. Uzdravení může trvat až 3 měsíce.

3. Jaké jsou komplikace spojené s černým kašlem?

Nejvážnější komplikace postihují logicky děti, které ještě nebyly naočkovány. Může je postihnout pneumonie (zápal plic) nebo encefalopatii (onemocnění mozku). Vyloučit ani nelze ten nejtragičtější scénář, a to že dítě na černý kašel zemře.

U dospělých lidí nebo starších dětí jsou pak komplikace spojené s neschopností dýchat, zlomenými žebry, kýlou nebo výhřezem konečníku.

4. Jak se černý kašel šíří?

Šíření tohoto onemocnění není jiné než u běžného kašle. Ten černý se šíří prostřednictvím kapének, které se dostanou do vzduchu, když nakažený člověk kašle. Přenašečem může být i osoba s mírným průběhem onemocnění, nebo dokonce i ten, který nemá žádné příznaky.

Často se stává, že černý kašel do domácnosti přinesou starší sourozenci nebo rodiče a nakazí malé dítě.

5. Co je to pertuse?

Pertuse je počeštěný název latinského slova pertussis, což je v překladu černý kašel. Slovo pertuse se tak využívá jako synonymum pro toto onemocnění. Oněch synonym je více: dávivý kašel, stodenní kašel nebo kašel sta dnů, dříve kašel zádušní, také zajíkavý kašel, vzácně kokafrén, také těžký kašel, nebo oslovskij kašel.[2]

6. Jak lze černému kašli předcházet?

Nejdůležitější ochranu poskytuje očkování, které probíhá už od dětství.

7. Je očkování proti černému kašli povinné?

Ano, už od roku 1958. Novorozenci získají ochranu proti černému kašli v rámci hexavakcíny (zpravidla ve třech dávkách). K přeočkování dochází u dětí ve věku 10 až 11 let. A vyplatí se nechat přeočkovat i v dospělosti, ale to už je jen doporučení, nikoli povinnost.

8. Mohou se nechat očkovat proti černému kašli těhotné ženy?

Ano. A navíc tato varianta je podle odborníků více než vítaná. Těhotná žena ochrání nejen sebe, ale při vhodném načasování poskytne ochranu i svému miminku, které běžně po narození zůstává nechráněné proti černému kašli.[3]

Většina zemí doporučuje aplikovat vakcínu od 20. do 36. týdne těhotenství. Pozdější termín je také reálný, ale přenos ochranných látek na dítě už není tak účinný. Nicméně stále je efektivní pro matku, a i to se počítá.

9. Jak vyléčit černý kašel?

K léčbě a prevenci dalšího šíření černého kašle se používají antibiotika. Aby však léčba byla co nejúčinnější, je nutné ji zahájit v raném stadiu onemocnění, během jednoho až dvou týdnů před výskytem záchvatů intenzivního kašle.

10. Proč se nyní černý kašel tak moc šíří?

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek v České televizi vysvětlil tento negativní fenomén dvěma důvody. Jednak populace má obecně oslabenou imunitu po pandemii covidu, kdy se společnost izolovala. A jednak někteří rodiče stále odkládají očkování svých dětí, i když jsou jasně stanovené zákonné lhůty. Aktuálně je nakažených přes 3 000. Více případů bylo naposledy v roce 1963.

11. Hrozí, že neočkované dítě nepustí kvůli černému kašli do školy?

Pražští hygienici v polovině března rozeslali ředitelům doporučení, aby nevpouštěli neočkované děti do tříd, kde se černý kašel vyskytl. Jenže tento postup dementovala hlavní hygienička Pavla Svrčinová. I když by všechny děti měly být očkované, školy ze zákona nemohou vyžadovat doklad o vakcinaci. Tudíž i takové dítě se může nadále účastnit výuky. Obecně se ale doporučuje, že ať už je nemocné dítě očkované, či nikoliv, mělo by zůstat doma.