Chůze je snadná, nezabere moc času a nevyžaduje žádné speciální vybavení, přesto vám může pomoci k cestě za vysněnou postavou. Jaké jsou hlavní benefity chůze?

Ještě před 100 lety byla otázka pravidelné chůze absurdní, protože byla brána jako naprostá samozřejmost. S nástupem moderních technologií chůze ubylo.

Co vše můžete procházkou ovlivnit

Při chůzi se vyplavují endorfiny, a tak se snadno stane návykovou. Svižnou hodinovou chůzí dovedete v těle nastartovat metabolické procesy, které vedou ke spalování kalorií. Chůze má prokazatelně pozitivní účinky na srdce – ovlivní hodnoty cukrů a tuků v krvi. Mimo to při chůzi snížíte riziko vzniku diabetu 2. typu až o 60 %, pravděpodobnost rakoviny tlustého střeva, prsu nebo dělohy se sníží zhruba o 20 % a hladina cholesterolu půjde dolů.

Pomůžete si, i pokud vás trápí křečové žíly, podpoříte totiž krevní oběh v dolních končetinách. A nejen to, chůze pomáhá předcházet mnoha dalším nemocem, posiluje svaly, kosti a také vám může pomoci s depresemi.

Pro vysněnou váhu si dojděte

Tělo je sice komplikovaný stroj, ale co se tělesné hmotnosti a poměru tuku týče, není to složitá věda. Zdravý člověk funguje tak, že přijme energii ve formě jídla a pití, kterou následně spotřebovává. Jen abyste ráno vstali z postele a mohli se nadechnout, potřebujete velké množství energie. Záleží tedy na tom, kolik toho denně přijmete a následně vydáte při různých aktivitách.

Naši předci by nejspíše nebyli schopni přežít, kdyby seděli celý den v jeskyni a čučeli na holé zdi. Chodili, když sbírali potravu, při lovu zvěře, i při jednoduché práci. Chůze byla pro lidi přirozená až do nedávna, kdy jsme si díky technologiím zvykli sedět. Místo abyste šli nakoupit nebo se dopravili do práce, jedete autem nebo městskou dopravou. Pracujete vsedě za počítačem, za kasou, za stolem a tak dále.

Chůze v lese (Foto: Pixabay.com)
Chůze v lese (Foto: Pixabay.com)

Startovacím můstkem by mělo být zapojení chůze do běžného života. Jistě znáte poučky, které opakuje každý doktor, dietní specialista i odborník na zdraví. Místo výtahu vyšlápněte schody, zkuste jít do práce pěšky nebo vystupte z tramvaje o zastávku dřív a domů dojděte, pořiďte si psa, kterého budete muset venčit… Zkrátka chůzi zapojte do každodenního života.

Terapie chůzí

Procházka je užitečným terapeutickým nástrojem, a není divu, že ve světě už ji někteří doktoři předepisují například na deprese. Nejen že si polepšíte po tělesné stránce, ale i psychicky na tom budete lépe. Na čerstvém vzduchu si uklidníte hlavu od věčného shonu, odpočinete si od lidí, nemusíte se soustředit na činnost, která by zaměstnávala váš mozek, a nálada půjde nahoru.

Chůze městem (Foto: Pixabay.com)
Chůze městem (Foto: Pixabay.com)

Při procházkách můžete objevit své tvůrčí a nápadité já. Mozek, kterému neubírá kapacitu komplikovanější činnost, bude pracovat s kreativitou. Během cesty si rozmyslíte spoustu věcí a přijdete na lepší nápady.

Vzdálenost a tempo chůze

Už jste chůzi zapojili do svého života? Gratulujeme, můžete se posunout na další level. Každý krok se sice počítá, avšak po čase přestane mít na hubnutí efekt. Je potřeba, jako v každém jiném redukčním cvičení, nastavit si určitou pravidelnost a tempo.

Chcete-li pohnout svou váhou směrem dolů, stačí vám čtyřikrát do týdne vyrazit na tři čtvrtě hodinu ven. Dobu chůze můžete postupně prodlužovat na základě toho, jak se budete cítit. Nejefektivnějšího hubnutí dosáhnete tím, že budete chodit tak, abyste byli lehce zadýchaní, ale zároveň nebudete lapat po dechu. Ideálně tedy zařaďte rychlejší chůzi s tempem v rozmezí 4–6 km za hodinu. Samozřejmě záleží i na tom, jak dlouho jdete. Vaše tělo se nejprve nějakou dobu zahřívá, než najede na plný výkon.

Do tukových zásob sáhne až tak za půl hodiny pochodu. Což neznamená, že desetiminutová procházka po obědě je z pohledu hubnutí zbytečná – určitě vám může pomoci s vaší fyzickou kondicí.

Jako u každého sportu, tak i u chůze je důležitá pravidelnost. Účinek na postavu se projeví ke konci prvního měsíce. Započítejte si do plánovače dne na každou aktivitu o něco více času. Prochozené minuty rozhodně nepřijdou nazmar.

Počítání kroků

Počítání kroků je skvělý způsob, jak se donutit vyrazit ven. Sáhnout můžete po krokoměrech v aplikacích v mobilu, chytrých hodinkách či náramcích, které kromě kroků sledují i rychlost, jakou jdete, nebo vám měří tepovou frekvenci. Krokoměry jsou užitečnými pomocníky, když nechcete chodit pořád stejný okruh. Můžete tak vyrazit kamkoliv a kroky se vám budou počítat samy, aniž byste si museli vzdálenost trasy měřit. Zároveň krokoměr může zafungovat jako motivace pro neustálé zlepšování se a porovnávání výsledků například s přáteli.

Chůze versus běh

Ke spalování tuků dochází, když se dostanete do určité tepové frekvence. Ideální jsou aerobní pohybové aktivity, do nichž spadá jak běh, tak rychlejší chůze. Při běhu spálíte více kalorií, ale rozdíl není oproti chůzi zas tak velký, jde jen o pár desítek kalorií. V případě, že se sportem teprve začínáte, nebo máte nadváhu, je chůze rozumnější alternativou. Při chůzi v porovnání s během nedochází k takovému zatěžování kloubů a kosterního aparátu.

Nordic walking pro hubnutí je účinnější, než obyčejná chůze a navíc vás může i více bavit. Přečtěte si, jak můžete rychle a přirozeně shodit nějaké to kilo navíc, když budete chodit se sportovními holemi.

Správná technika chůze

Zpočátku choďte tak, jak jste zvyklí. Na techniku se zaměřte, až budete přidávat čas a rychlost. Styl chůze je důležitý hlavně pro vaše zdraví. Správný postoj předchází namáhání kolen, kyčlí a páteře. Bolest by vás mohla dohnat mnohem dřív než v důchodovém věku, kdy se ozývá už úplně všechno.

Vhodného postoje docílíte, když se mírně předkloníte dopředu, ruce v loktech ohnete do pravého úhlu a pohybujete s nimi v souladu s kroky. Můžete použít trekové hole, které k takovému postoji vyloženě vybízejí. Zapojíte tak do chůze i horní část těla. Hlavu držte vzpřímenou a dívejte se před sebe. Při každém kroku nejdříve došlápněte na patu, postupně těžiště přesuňte až ke špičce. Vyrovnejte trup a zatáhněte břišní i hýžďové svaly. Zabráníte tím prohnutí bederní páteře.

Rozcvička je doporučována před každou namáhavější aktivitou, protože používáte svaly a ty se námahou zkracují. Je také důležité, abyste je po výkonu protáhli znovu. Jestli riziko bolesti svalstva není dostatečnou motivací, tak snad vás přesvědčí fakt, že protažením prodloužíte hubnoucí efekt chůze. To už za to stojí, že?