Existuje řada důvodů, proč je prospěšné trávit čas na čerstvém vzduchu. Pobyt venku zajišťuje nejen odolnost vůči nemocem, lepší náladu a kondici. Nebýt zavřený doma je možné za jakéhokoliv počasí a my přinášíme tipy, jak toho docílit.

Proč je přínosné trávit čas venku?

Fakt, že bychom měli trávit méně času ve vnitřních prostorách, si nejspíš uvědomujeme, ale už hůře se to praktikuje. Současná doba vyznačující se rozvojem moderních technologií a hektickým způsobem života nás nutí pracovat i vykonávat volnočasové aktivity spíše vevnitř a na to, abychom pobývali venku, zkrátka nezbývá čas nebo energie. Přitom čerstvý vzduch skýtá nespočet benefitů a mnoho z nich je i doloženo výsledky výzkumů.

Sport (Foto: Freepik.com)
Sport (Foto: Freepik.com)

Podpora fyzického zdraví

Pobývání venku snižuje riziko nadváhy a obezity, protože venkovní prostředí vybízí k pohybu či zdolávání překážek. Dále díky možnosti nechat odpočinout očím při pohledu na zeleň dochází k podpoře správného vývoje zraku a je tak předcházeno krátkozrakosti. Pobyt venku podporuje také funkci imunitního systému, zlepšuje rozvoj hrubé a jemné motoriky nejen u dětí a nabízí tělu možnost čerpat vitamín D, který napomáhá právě imunitě a předchází i závažným nemocem, jako je rakovina nebo srdeční choroby. Zároveň zlepšuje stav kostí, snižuje krevní tlak a stres.

V neposlední řadě je dobré zmínit, že napojení na přírodu dodá tělu energii. Pokud tedy pociťujeme únavu nebo napětí, jít ven bude prospěšnější než káva či energetický nápoj. Při dostatečném pobytu venku totiž dochází ke zvyšování kvality spánku, zlepšování fyzické kondice i funkce trávicí soustavy, protože fungování lidského těla závisí na principu cyklických procesů, které se v nás odehrávají. Mezi tyto biorytmy patří například i cirkadiánní rytmus o délce do 28 hodin, který představuje kolísání útlumu a čilosti. Optimalizuje denní procesy v těle, jedná se o jakési vnitřní hodiny. Ke správnému fungování tohoto rytmu, který se podílí na cyklu bdění a spánku či produkci řady hormonů, je právě zapotřebí sluneční záření.

Zlepšení soustředění a nálady

Čerstvý vzduch zlepšuje náladu, zvyšuje sebevědomí a schopnost koncentrace, obnovuje pozornost a redukuje pocity úzkosti, stres a deprese, protože mimo jiné dochází ke snížení hladiny stresového hormonu – kortizolu. Zároveň se při pohledu do krajiny nebo v klidném lese snižuje významnost problémů, které ve stereotypním prostředí místností s diářem v ruce spíše pocitově narůstají. 

Posilování vztahů

Ať už se jedná o rodinu s dětmi anebo školní třídu a učitele, dochází k budování a posilování vzájemných vztahů. Příroda a venkovní prostředí poskytují takové podněty, které vedou k rozvoji sociálních schopností a zlepšování emoční inteligence. Dokonce je snižováno riziko vzniku násilí.

Způsoby, jak trávit venku více času

Dle výzkumů většinu svého času trávíme v uzavřených prostorách. Pojďme si představit pár tipů, jak to změnit.

Běžné činnosti zkuste přesunout ven

Zamyslete se nad náplní svého běžného dne a zkuste některé aktivity přesunout ven. Pokud máte zahradu, terasu nebo balkon, bude to jednodušší. Ve venkovních prostorách můžete číst, pracovat na počítači nebo cvičit. Oběd v restauraci můžete sníst na zahrádce a setkání s přáteli lze také směrovat do venkovního prostředí – vyberte si outdoorovou aktivitu nebo si popovídejte v parku na lavičce.

Najděte si venkovní zájmy

Ať už se bude jednat o záliby pro jednotlivce, skupinu přátel nebo pro rodinu, je možné zvolit takové činnosti, které musí být praktikovány venku. Práce na zahrádce, rybaření, fotografování krajinek, sport, turistika nebo aktivita, která poslední dvě varianty spojuje v jednu – geocaching. Možností je nepřeberné množství. Stačí si vyzkoušet, co by vás nejvíce bavilo a pro co ve vašem případě panují dobré podmínky. Pokud nemáte parťáka a nechcete své nové hobby absolvovat sami, obraťte se například do skupin na sociálních sítích, které se danou oblastí zabývají a sdružují se zde jedinci se stejným zájmem. Taková spolupráce může působit i motivačně.

Nepoužívejte dopravní prostředky

Zdravý dospělý jedinec by měl denně ujít přibližně 10 000 kroků. Pokud to situace a vzdálenost cíle dovolí, choďte pěšky nebo použijte kolo či koloběžku. Spojíte tak potřebné s užitečným a dokonce vám poděkuje i vaše peněženka. Zároveň tak možná poznáte nová místa nebo objevíte zajímavé obchody či restaurace. Ať už tedy vážíte cestu do práce, chystáte se vyzvednout zásilku nebo jdete na návštěvu, zamyslete se nad variantami dopravy. V případě dojíždění delší trasy do práce lze využít pro procházku i polední pauzu.

Utužování vztahů (Foto: Freepik.com)
Utužování vztahů (Foto: Freepik.com)

Učte své děti být venku

Pohyb venku je pro děti velmi prospěšný a výchova hraje velkou roli v případě osvojování si vlastních návyků. Zkuste své děti učit, že pobývat venku je přirozené. Můžete stanovit řád, kdy určitou dobu vyhradíte pro domácí úkoly a dále například limitujete čas strávený na telefonu – díky tomu bude více prostoru pro pobyt venku. Zejména o víkendech je možné zaměřit se na aktivity, které lze provozovat mimo domov – piknik, delší vycházky, sporty nebo zábavné společenské hry.

V současnosti přibývá i školních učeben v exteriéru, a to nejen díky covidové době, kdy panovaly zejména ve vnitřních prostorách různá omezení a nápady pro venkovní učebny začaly být realizovány. Takový způsob učení děti motivuje k většímu zájmu o výuku, protože dochází ke smysluplnějšímu spojení s reálným světem. Dokonce se snižuje i počet absencí.

Hračky na ven

Zabaví děti na dlouhé hodiny a nezůstanou ležet v koutě.

Lesní terapie – nový trend

Terapie vycházející ze skutečnosti, že pobyt venku má blahodárné účinky na fyzickou a psychickou stránku člověka, je aktuálně trendem. Ačkoliv je prospěšný i výhled na přírodu nebo pokojovou zeleň, pohyb v přírodě má silnější účinky. Tento způsob kultivace zdraví pochází z Japonska a pouze tam také existuje ustálený model. U nás má terapie mnoho podob, ale stále stejný cíl – zlepšit svůj zdravotní stav a navazovat vztah s přírodou. Jedná se o čas strávený v lese, přičemž každý terapeut vás touto metodou může provádět trochu jinak. Stačí si pouze vybrat takový způsob, který vám bude nejvíce vyhovovat.

Nenechte se zastrašit nehezkým počasím

To, abychom trávili více času venku, není podmíněno pěkným počasím. Je samozřejmě nutné dbát na správné ošacení a korigovat časový rozsah venkovních aktivit, ale i v případě nevlídného počasí lze venku být, a to bez újmy na zdraví – právě naopak. Pokud se vydáte na vycházku v netradiční čas jako například v době východu nebo západu slunce, budete součástí méně standardní atmosféry, protože sluneční světlo dokáže kouzlit a proměňovat podobu i vám známých míst. Stejně jako když se rozhodnete být venku navzdory deštivému nebo příliš větrnému počasí. To vše patří ke krásám světa a vy budete mít o to větší radost, že jste překonali vlastní zahálčivost a narušili svůj stereotyp. A nezapomínejme, že i krátkodobá (několikaminutová) změna prostředí zlepší náladu a obnovuje elán.