Patří do kávy mléko? Někteří vědci vyvracejí tvrzení, že taková kombinace škodí zdraví. Káva se smetanou není ani předmětem varování odborníků nebo Světové zdravotnické organizace. Na druhé straně řada lékařů zpozorovala, že káva s mlékem působí negativně. Každý jedinec ale může reagovat rozdílně na kombinaci dvou nebo více neškodných potravin či nápojů. Může jít například o intolerance na laktózu.

Proč pijeme kávu s mlékem?

Mléko má schopnost optimalizovat chuť kávy, která je na někoho příliš hořká nebo kyselá. Smetana nápoji dodá sladký nádech. Káva s mlékem může být považována dokonce i za zdravou. Černá káva je zdrojem antioxidantů a vitamínů, může působit protirakovinně a pomáhat proti únavě. Šálek kávy denně snižuje riziko jaterních nádorů o 15 %, u žen pak klesá i možnost výskytu rakoviny prsu. V případě maximálního počtu čtyř šálků za den dochází ke snižování rizika úmrtí na srdeční choroby. Kofein je zároveň prevencí proti Alzheimerově chorobě nebo cukrovce.[1] Pití mléka je doporučováno pro svůj obsah vápníku a blahodárnému vlivu nejen na kosti. A především přispívá k dlouhověkosti.[2]

Zároveň ale může mléko potlačovat některé pozitivní účinky kávy. Antioxidant jako kyselina chlorogenová má antibakteriální a protizánětlivé vlastnosti, snižuje krevní tlak a je prevencí před řadou nemocí. Mléko snižuje obsah této kyseliny přibližně o čtvrtinu.

Mléko také přispívá k pomalejšímu, ale zároveň také plynulejšímu nástupu účinků kofeinu. Mléčný tuk na žaludeční sliznici totiž zapříčiní zpomalení vyprazdňování žaludku. To způsobí i pomalejší odbourávání efektů kofeinu. Pokud tedy potřebujete rychle vzpružit, mléko si do kávy nedávejte a odpusťte si i zákusek, který plní v kombinaci s kávou podobnou funkci jako mléko.

Proč je někomu po vypití kávy s mlékem nevolno?

Obava, že bychom si tímto kombinovaným nápojem mohli přivodit zdravotní potíže, vychází zejména z individuálních zkušeností. Za těmi může stát nevhodné použití mléka či kávy.

Dbejte na správnou přípravu kávy a vhodné zacházení. Stará nebo nevhodně skladovaná káva může zplesnivět a v nečištěném mlýnku se mohou usazovat oleje z kávy, které časem žluknou.

Zároveň zvažte, jak na vás působí samotné mléko. Intolerance na laktózu se může objevit i v průběhu života. Nezpracovaná laktóza může způsobit plynatost, bolesti břicha či poruchy vyprazdňování. Žaludek taky nemusí umět vstřebat nekvalitní kávu nebo tento nápoj nepijeme ve vhodnou denní dobu.

Příčinou nevolnosti po vypití kávy s mlékem nemusí být samotná kombinace, ale řada faktorů v souvislosti buď s kávou, nebo s mlékem. Pokud naše trávení nedovede nápoj zpracovat, může dojít k bolestem žaludku nebo poruchám dvanácterníku, jater nebo střev. Existují i domněnky, že káva s mlékem způsobuje rakovinu. Nebyly ale nikdy potvrzeny. Tedy ani jedna ze zmiňovaných ingrediencí nepřispívá ke zvýšení rizika nádorů trávicího systému.

Kombinace kávy s mlékem tedy ano, nebo ne?

Není prokázáno, že káva s mlékem působí zdravotní obtíže. Pokud se nemusíte kvůli zdravotním problémům omezovat, můžete pít kávu tak, jak vám chutná nejvíce. V případě nesnášenlivosti laktózy je možné zvolit náhradu v podobě ovesného nebo kokosového mléka. Chuť doladíte i medem, datlovým či javorovým sirupem. Jen pozor, ať negativně neovlivníte svoje případné hubnutí.