Naprostým základem efektivního hubnutí je správná strava. Ale celý proces není jen o jídle – důležitou roli hraje také fyzická aktivita. Přemýšleli jste někdy nad tím, kdy je nejlepší denní doba pro cvičení? Dle výzkumníků totiž existuje čas, během kterého byste měli cvičit, abyste dosáhli těch nejlepších výsledků.

Studie se zajímavými výsledky

Výzkum publikovaný v časopise The Obesity Society[1] se zabývá vlivem denní doby na efektivitu cvičení. Jde o zajímavé téma – pohyb je pro zdraví velmi důležitý, zřejmě přitom záleží na tom, v kolik hodin cvičíte. Výzkumníci pracovali s daty z dřívějších studií z let 2003 až 2006, ty zahrnují 5285 účastníků. Byli rozděleni do tří skupin dle toho, zda cvičí ráno, přes den či večer.

Ráno vyhrává

Výsledky studie byly jasné – lidé, kteří se věnují fyzické aktivitě ráno, měli nižší hodnotu BMI (index tělesné hmotnosti) a menší obvod pasu ve srovnání s těmi, kteří cvičili v pozdějších částech dne. Je důležité zmínit, že tyto výsledky jsou získány od lidí, kteří cvičili alespoň 150 minut týdně. Jde o minimální doporučený čas.

Zajímavostí také je, že lidé cvičící ráno mají zpravidla lepší jídelníček a nižší kalorický příjem. Je však třeba brát v potaz celkový životní styl. Z výzkumu totiž také vyšlo najevo, že lidé z ranní skupiny pak zbytek dne trávili vsedě a bez výrazné aktivity.

Stále mnoho otázek

Někteří odborníci tento výzkum považují za poněkud kontroverzní. Ačkoli z výsledků vyplývá, že lidé cvičící ráno jsou v nejlepší tělesné kondici, rozhodujícím faktorem nemusí být to, že cvičí mezi sedmou a devátou hodinou ranní. Tedy to, kolik je zrovna hodin při cvičení, nemusí být důvodem, proč se vám nedaří zhubnout.

Pravděpodobně jde totiž o celkový rozdíl v životním stylu oproti zbylým skupinám. Dá se totiž předpokládat, že když máte čas pravidelně cvičit ráno, nejspíš nepracujete na různé směny – tedy máte pod kontrolou svůj denní režim, chodíte včas spát, nejste tolik ve stresu a podobně. Jednoduše lze říci, že existuje mnoho dalších faktorů, které mohou mít vliv na tyto výsledky.

Kdy cvičit?

Ranní cvičení má rozhodně pozitiva, dodá vám energii na celý den, přispěje k lepší náladě a sníží hladinu stresu. Na druhou stranu někomu může vyhovovat spíše večerní cvičení, ať už nemáte rádi ranní vstávání či třeba máte hodně práce.

Samozřejmě bychom neměli zapomínat ani na zdravý jídelníček. Pro hubnutí je důležité upravit kalorický příjem. Nejde přitom jen o potraviny – velký vliv na tělesnou hmotnost mají totiž i konzumace alkoholu či kouření.

Ve výsledku nezáleží na tom, v jakou denní dobu budete cvičit. Je důležité se pravidelně hýbat a podpořit tak své zdraví. Pokud se vám to daří, je jedno, zda je sedm ráno nebo večer. Najděte si čas pro cvičení, který vyhovuje vašim preferencím a možnostem. Nezáleží na tom, zda začínáte svůj den ranní jógou, nebo si večer dáte v posilovně do těla. Každý pohyb se počítá.