Fermentované neboli kvašené potraviny mají řadu benefitů pro naše zdraví, a to zejména v oblasti trávení. Jsou nabité vitamíny a dalšími prospěšnými látkami, připravit si je přitom můžete jednoduše i doma. Které byste si neměli nechat ujít?

Kysané zelí

Kysané zelí je klasika, která má v české kuchyni své místo. Jde o velmi zdravou potravinu plnou probiotik a vlákniny. Často se využívá jako příloha, ale vychutnat si ho můžete i jen tak. Pro žaludek a střeva je totiž prospěšné, přitom je velmi bohaté na vitamín C.[1]

Domácí příprava kysaného zelí je relativně jednoduchá, základem je jen zelí a sůl, případně další koření a cibule. Proces fermentace by měl probíhat bez přístupu vzduchu alespoň 4 týdny. Pro delší životnost ho můžete sterilovat ve sklenicích.

Kefír

Kefír patří mezi mléčné výrobky, má specifickou chuť a poměrně rozmanité využití. Je plný probiotik a vápníku. Vychutnat si ho můžete jen tak nebo si z něj připravte ovocné smoothie. V čerstvé podobě získáte nejvíce prospěšných látek, ale případně se kefír využívá i při pečení.

Probiotika v kefíru napomáhají rozkladu laktózy, stejně tak je tomu i u jogurtů. Tato potravina je tak relativně dobře stravitelná i pro lidi s laktózovou intolerancí.

Jogurt

Pokud nemáte kefír v oblibě, můžete ho nahradit obyčejným jogurtem. Ten je plný probiotik, obsahuje živé jogurtové kultury, jde o obrovské množství prospěšných bakterií. Zajímavá alternativa se nabízí i pro vegany - k dispozici jsou totiž veganské jogurty obsahující probiotika.

Kimchi

Kimchi je oblíbenou korejskou přílohou, jde v podstatě o kvašený salát. Základem je pekingské zelí, přidává se také mrkev a další zelenina, která se promíchá se směsí koření. Domácí příprava není složitá, můžete si tak snadno vytvořit domácí zásoby. I v tomto případě kvašení přidává probiotika a skvělé látky přispívající pevnému zdraví. Kimchi si přitom můžete vychutnat jako přílohu k masu či jinému pokrmu, dodá potřebné vitamíny.

Miso pasta

Další asijskou potravinou je miso pasta, vyrábí se z ječmene, rýže nebo sójových bobů. Přidává se do různých pokrmů a dodává jim oblíbenou umami chuť. Je poměrně výrazná, není tedy pro každého. Hodí se do polévek, ale i salátových dresingů a různých marinád.

Tempeh

Z fermentovaných sójových bobů se připravuje také tempeh. Jde o rostlinný protein, který je velmi podobný tofu - rozdíl spočívá ve zkvašení tempehu. Má o něco tužší konzistenci a chutná po ořískách. Obsahuje esenciální aminokyseliny, díky tomu jde o velmi kvalitní zdroj bílkovin pro ty, kteří preferují rostlinnou stravu.

Kombucha

Populárním trendem se stala kombucha - jde o fermentovaný čaj plný prospěšných bakterií a kvasinek. Nápoj lze pít jen tak, ale můžete ho i ochutit ovocem nebo bylinkami. Dostupné jsou i hotové nápoje, jelikož domácí příprava není zrovna jednoduchá. Dá se však zvládnout, s trochou odvahy a trpělivosti si zvládnete připravit vlastní skvělý nápoj.

Kvašené potraviny jsou plné skvělých látek, které jsou prospěšné pro naše trávení, ale i další orgány. Nemusíte rovnou volit specialitu jako je miso nebo kimchi, skvělé výhody můžete čerpat i z obyčejného zelí. Zařaďte některé z těchto potravin do svého jídelníčku a podpořte zdraví svého trávicího traktu a celého organismu.

Jíte zdravě? Zkuste tipy, jak v kuchyni využít artyčoky. A vyzkoušejte také zázračné účinky podbělu lékařského.