Doučování představuje skvělý způsob, jak pomoci dítěti zdokonalit se ve škole a rozvíjet jeho dovednosti. Mnohdy to však není vůbec jednoduché, zde proto najdete praktické tipy, jak na efektivní doučování.

1. Komunikace je klíčová

Tento bod se netýká jen samotného doučování, ale celého školního života. Je velmi důležité s dítkem pravidelně komunikovat. Ptejte se ho, co ve škole zažilo, co se stalo ve třídě a jak se tam cítí. Pokud má potíže, nechte ho mluvit o svých obavách. Netlačte na něj, když není připraveno se vám otevřít, ale buďte přítomní a naslouchejte. Je důležité, aby vaše ratolest věděla, že jste tu pro ni a vždy vám můžete věřit.

2. Stanovte si cíle

Společně si stanovíte konkrétní a měřitelné cíle dítěte. Pokud mu nejde například matematika, cílem může být dosažení určité známky při následující písemce. Je důležité, aby cíle byly realistické a nepostupovali jste příliš rychle. Jde o způsob, jak dítě motivovat k práci a ukázat mu jasný směr.

3. Vytvořte vhodné pracovní prostředí

Aby bylo učení efektivní, je důležité zajistit pro dítě vhodný pracovní prostor. Odstraňte rušivé faktory, jako je televize, mobilní telefon a podobně. Nutné je také dostatečné osvětlení, pohodlná židle a stůl. Vytvoříte tak optimální prostředí, kde bude snazší dosáhnout koncentrace a zaměřit se na jednotlivé úkoly.

4. Využijte pomoc profesionálů

Pokud se nevyznáte v učivu, obraťte se na profesionály. K dispozici jsou různé doučovací školy a jednotlivci. Máte tak z čeho vybírat. Prohlédněte si recenze od ostatních rodičů, kteří služeb využili, a dle toho vyberte tu nejlepší profesionální pomoc pro své dítě.

5. Využijte online doučování

V dnešní době je velkou výhodou, že za doučováním není třeba nikam daleko dojíždět. Máte v podstatě neomezené možnosti, mnoho odborníků totiž nabízí doučování online. Dítě se tedy může vzdělávat v pohodlí domova a přitom využít bohaté zkušenosti profesionálního doučovatele.

6. Rozvíjejte dovednosti mimo školu

I když dobré školní výsledky jsou pro rodiče důležité, neměli byste zapomínat na rozvoj dovedností i mimo školu. Může jít o různé koníčky – sport, hru na hudební nástroj, uměleckou činnost a podobně. Podpořte tak dítě v rozvoji jeho talentů, bude se učit trpělivosti a odhodlání. To je velmi důležité i pro úspěchy ve škole.

7. Plánování a organizace

Naučte své dítě, jak si naplánovat svůj čas a organizovat jednotlivé úkoly. Pomozte mu vytvořit rozvrh, který bude zahrnovat povinnosti, ale také odpočinek a zábavu. Plánování a správné rozložení úkolů je důležité pro efektivní učení.

8. Zapojte se do učení

Vytvoření optimálního prostředí a plánu je velmi důležité, ale nemusí stačit. Proto je důležité, abyste se do procesu s dítětem zapojili. Sedněte si společně k učebnicím, diskutujte o tématech, chvalte ho za pokroky a pomozte mu s řešením obtížných úkolů. Tak posílíte jeho motivaci a porozumění látce.

9. Odměny a uznání

Každé dítě má jinou motivaci. V každém případě je důležité ho chválit a odměňovat. Někomu stačí slovní uznání za snahu a práci, jinému dítěti třeba ocenění v podobě něčeho dobrého na zub, malý dárek či výlet na zajímavé místo. Své dítě znáte nejlépe, vybírejte proto dle toho, co má rádo.

10. Buďte trpěliví

Tento bod je jeden z nejtěžších – zůstat trpělivý mnohdy není snadné. Myslete však na to, že učení a zlepšování trvá. Podporujte dítě i v případě, že se setká s neúspěchem. Chyby jsou totiž příležitostí pro zdokonalování se.

Doučování bývá náročné pro rodiče i děti. Ovšem pečlivé plánování, komunikace a trpělivost vám pomohou dosáhnout skvělých výsledků. Vaše podpora a angažovanost jsou klíčovým pro život dítěte ve škole i později v životě.

Dáváte přednost domácímu vzdělávání? Je to zajímavá alternativa, nebo nebezpečný trend? Nevíte, jak jinak zabavit své dítě? Vyberte správně zájmový kroužek.