Včelí produkty jako propolis, pyl, mateří kašička a med jsou známy svými léčivými účinky. Med je používán v boji s kožními problémy, je přírodní antibiotikum a pomáhá i při hojení infikovaných ran. Člověk zná med přibližně 15 000 let a jeho uplatnění v léčitelství má dlouhou tradici.[1]

Proč med působí pozitivně na náš zdravotní stav?

Med obsahuje řadu vitamínů a minerálních látek. Mezi těmi jsou vitamíny skupiny B a vitamín C, dále železo, vápník, hořčík, sodík nebo draslík. Víc jak 70 % medu tvoří hroznový a ovocný cukr. Právě díky tomu dojde po požití k rychlému přísunu energie. Některé studie přinesly informaci, že med podporuje sportovní výkony lépe než glukóza nebo cukr. Důležitou součástí medu jsou také amylázy a lipázy, které pomáhají s trávením sacharidů a tuků.

Med pomůže proti kašli nebo zlepší spánek

Med je známý zejména pro své léčivé účinky v případě nachlazení, chřipky nebo kašle. Jeho síla roste s přidaným tymiánem. V kombinaci s dostatečným množstvím tekutin podporuje tvorbu hlenu a následné vykašlávání. Med blahodárně působí na zmírnění nočního kašle a také zlepšuje spánek. Je vhodný i pro děti, ovšem až od jednoho roku věku. Konzistence medu je balzámem také pro bolavý krk a chraptění. Zároveň podporuje léčbu močových cest a ledvin, kdy je vhodné med přidávat do urologického čaje.

Péče o pleť

Správná pleťová péče zaručí mladistvý vzhled. Jak na to?

Včelí produkty také působí pozitivně na práci srdečního svalu. Mohou tedy pomáhat v případě srdeční arytmie, vysokého krevního tlaku, při srdeční slabosti nebo angině pectoris. Zejména v případě vážných onemocnění není na místě účinky medu podceňovat. Obsahuje totiž také velké množství antioxidantů, které bojují s oxidačním stresem a záněty. Je tedy možné vydedukovat, že med může být účinný proti srdečním chorobám i rakovině z toho důvodu, že právě i stres zmíněné nemoci podporuje.

Med posílí kvalitní spánek, protože dokáže utlumit aktivitu mozku díky stimulaci tvorby serotoninu. Současně dovede zmírnit bolesti hlavy a závratě.

Med jako antibiotikum

Med úspěšně pomáhá k léčbě rozpraskané pokožky a hojení infikovaných ran. Za pár týdnů by mělo dojít k jejich uzdravení, a to dokonce bez následků v podobě jizev nebo pupínků. Med totiž zabraňuje tvorbě bakterií. To má za následek i to, že je účinný proti salmonele nebo bakterii s názvem Escherichia coli. Včely totiž do medu přenášejí peroxid vodíku, který má oxidační i redukční vlastnosti.

Propolis, což je vosková pryskyřice sbíraná z pupenů a kůry stromů, má pozitivní účinky v léčbě zánětu dásní nebo ústních a genitálních oparů, které jsou způsobeny virem herpes simplex. Současně působí jako anestetikum a tlumí bolest. Propolis podporuje imunitu a také urychluje hojení ran nebo bércových vředů.

Med dodá energii

Med dodá energii, proto může pomoci při fyzickém nebo psychickém vyčerpání. Postačí jedna lžíce kvalitního medu. Ten obsahuje monosacharidy, asi 35 % glukózy (hroznového cukru), 40 % fruktózy (ovocného cukru) a 10 % ostatních jednoduchých cukrů. Lidské tělo nemusí monosacharidy štěpit, což usnadní dodání energie jednotlivým buňkám. Med proto podporuje také například zotavování unavených svalů nebo napomáhá v případě celkového vyčerpání organismu.[2]

Med se používá i pro krásu

Řada krémů obsahuje med nejen pro jeho léčivé účinky v případě kožních onemocnění. Med obecně zlepšuje stav pokožky a dodává jí výživu, proto se používá i při masážích, kdy dochází k prokrvení pokožky a její detoxikaci. Právě pro své detoxikační účinky může být součástí pleťových masek. Hodí se pro každý typ pleti a podporuje léčbu akné.

Med lze použít i jako základ lázně nebo je možné využít ho pro jeho schopnost rozpouštět v sobě éterické oleje. Proto najde své místo i v oblasti aromaterapie, kdy dle vybraných druhů éterických olejů dojde ke znásobení jeho hojivých nebo regeneračních vlastností.

Kupte správný med a dobře ho skladujte

Při pořizování medu kontrolujte etikety nebo se zajímejte o složení. Neměl by obsahovat například sirup nebo pesticidy. Medů je několik druhů – květový a lesní, smíšený a jednodruhový. Běžný je med smíšený, který může být právě květový nebo lesní. Nehleďte na to, zda je med zkrystalizovaný či nikoliv. Krystalizace medu neškodí. Pokud se jí ale chcete vyhnout, zvolte med pastovaný, který se upravuje šleháním a jeho konzistence je jako pasta.

Med uchovávejte v dobře uzavíratelné sklenici a na suchém, pokud možno i chladném místě (vlhkost maximálně do 60 %, teplota do 15 °C). V případě vysoké vlhkosti by ji mohl med vázat ze vzduchu, což by vedlo k mikrobiologickým procesům, například kvašení. Med by neměl být vystavován slunci a nezapomeňte, že může karamelizovat. Proto je nutné mít med v nádobě, kterou je možné ohřát.