Meditace promění váš život v produktivnější a spokojenější. Pokud k ní budete správně přistupovat, je dokonce jednodušší, než se může zdát. Potřeba je motivace, chvíle klidu a disciplína.

1. Co je meditace?

Meditace spočívá ve vnímání přítomného okamžiku. Jsme koncentrovaní na vlastní dech a uvědomujeme si, co se děje s naší myslí. Ve snaze věnovat se nádechům a výdechům trénujeme pozornost a všímavost. Učíme se zůstávat v přítomném okamžiku. Jde o cvičení mysli, které je možné srovnat s vytrvalostním sportem, kdy cvičíme tělo.

Principem meditace je zkrátka neztrácet se v toku myšlenek, ale umět se obracet na dech. Vždy, když se začnete soustředit na myšlenky, zaměřte se opět na dýchání. Opakováním posilujete svoji schopnost pozornosti a koncentrace.[1]

2. Jaké výhody meditace přinese?

Meditace přináší celou řadu benefitů. Například má uklidňující účinky a zároveň dodá energii. Lidé, kteří meditují, potřebují méně spánku. Meditace posilňuje schopnost soustředění a umění ponořit se do činností, které se rozhodneme vykonávat. Tím se člověk stane produktivnější, protože věci neodkládá a navíc se jim poté věnuje soustředěněji, čímž zvyšuje efektivitu práce.

Doplňky stravy pro podporu dlouhověkosti

Stárnutí buněk v lidském těle se dá zpomalit a dlouhověkost podpořit aktivními látkami.

Díky meditaci se lépe orientujeme v našich myšlenkách, dokážeme jim snadněji porozumět a současně je objektivně zhodnotit. Jsme schopni dívat se na problémy z jiné perspektivy a řešit každodenní situace rozhodně a s odstupem.

V případě meditování alespoň dvakrát týdně dochází ke zvyšování průtoku krve v mozku. Meditace napomáhá zpomalování stárnutí mozku a zvyšuje množství šedé hmoty, která je zodpovědná za kontrolu svalů, zraku, sluchu, paměti, řeči nebo emocí. Meditace tedy pozitivně ovlivňuje smysly.

Při pravidelné meditaci dochází k psychické vyrovnanosti a snížení míry stresu nebo k lepšímu zvládání stresových situací.

3. Co si k meditaci připravit?

Nejlepší možnost, jak s meditací začít, je naučit se meditovat vsedě. Proto je třeba si připravit něco, na čem se dá pohodlně sedět. Pro začátek bude nejlepší židle, která vybízí sedět rovně. Když již mírně pokročíte, můžete začít meditovat na polštáři. Meditační polštář je mezi jogíny nejoblíbenější. Přiměje vás totiž sedět rovně s páteří prodlouženou za temenem hlavy. To podpoří udržet si bdělost.

Dále se bude hodit časovač – může být i na mobilním telefonu. Kontrola hodin v průběhu meditace by narušila pozornost směřovanou k dechu, proto si nejprve nastavte, jak dlouho se chcete meditaci věnovat.

4. Jak meditace vypadá?

Meditování je v principu jednoduché. Vyžaduje ale disciplínu a vytrvalost, než budete mít meditační stav pod kontrolou. Nepleťte si meditaci s relaxací nebo vizualizací. Podstatou meditace je učit se a odklánět se od myšlenek zpět k dechu. Nesmíme myšlenky záměrně promýšlet, ale umět je vědomě opouštět. Relaxace může být druh odpočinku nebo uvolňování tělesného napětí.

Tělesná poloha

Je zapotřebí sedět rovně, jedině tak budete v pohotovosti a schopni soustředit se na dech. Zda máte zavřené nebo otevřené oči, není podstatné. Záměrem je neusínat a umět se koncentrovat. Pokud vnímáte, že se lépe soustředíte se zavřenýma očima, nechte je zavřené. Jestliže pociťujete únavu a měli byste sklon usnout, otevřete je a zaměřte se na vybraný bod před sebou. Co se týká rukou, prsty mohou zajmout pozice mudry, ale také je můžete mít volně položené na stehnech. Nohy je možné nechat natažené, nebo zkřížit. Důležité je, abyste se cítili komfortně.

Sezení s rovnými zády nebude nikdy tak komfortní jako pohodlí v křesle, ale dbejte na to, abyste nepociťovali výraznou bolest. V tom případně změňte polohu. Avšak myslete na to, že meditační posed aktivuje vaše ochablé svaly a možná si na něj budete muset chvíli zvykat.

Kontrola mysli

Soustřeďte se na reálný fyzický vjem dechu, nikoliv na popis toho, co se děje nebo na své imaginace. Nepředstavujte si například, jak do vás vtéká modrý proud nebo jak dýcháte a dech vás šimrá v nose.[2] Dech neovlivňujte, pouze ho pozorujte. Pokud si uvědomíte nějakou myšlenku, akceptujte ji, rozhodněte se ji opustit a vraťte se k dechu. Takovou myšlenkou může být i hodnocení toho, jak se vám meditace daří.

5. Jak začít meditovat?

Z dlouhodobého hlediska je na místě zmínit, že meditace je celoživotní cesta sebepoznání. Pokuste se vyhradit si na meditaci čas každý den po dobu alespoň pár minut. Daleko efektivnější je meditovat deset minut denně než sedmdesát minut jednou za týden.

Důležité je začít pozvolným tempem. Z počátku se zkuste meditaci věnovat třikrát týdně po dobu pěti minut a postupně čas prodlužujte. Uvidíte tak pokroky. Nemějte na sebe velké nároky a nedávejte si za cíl rovnou půlhodinové meditace. Nejspíš by to byl příliš náročný úkon a dostavila by se frustrace. Pokud se nemůžete do meditace vpravit, je možné například navštívit společné meditační hodiny.