Naučit se cizí jazyk je dlouhodobý proces. Existují ale možnosti, jak své učení zefektivnit. Stačí zvolit správný přístup a být ochotný vynaložit úsilí.

Mějte motivaci

Pokud teprve vybíráte, jaký jazyk byste chtěli ovládat, zamyslete se nad vlastní motivací ho umět. Ta musí být výrazná, jinak v učení pravděpodobně polevíte a vytyčených cílů možná nedosáhnete, což by mohlo být frustrující. Velkým popudem bývá to, že je váš partner cizinec. Podobně tak můžete mít v cizích zemích přátele, potřebujete cizím jazykem plynně hovořit v práci, musíte umět jazyk ke zkoušce na vysoké škole nebo máte touhu cestovat či plán žít v budoucnu jinde než v České republice.

Nejspíš bude fungovat i to, že jste studijní typ, rádi se vzděláváte a nějaký jazyk se vám líbí. Zkrátka chcete v tomto vybraném jazyce číst knihy, sledovat filmy nebo poznat místní kulturu.

Buďte disciplinovaní

Stanovte si řád a harmonogram, jak dlouhý čas potřebujete svému studiu věnovat. Je důležité si uvědomit, že nejlepší je učit se každý den v rozsahu minimálně 20 minut. Po tuto dobu si můžete například opakovat slovní zásobu – například u ranní kávy nebo místo scrollování sociálních sítí. Gramatice byste měli zasvětit 1 až 2 hodiny týdně. Určete si tedy, jaký den a nejlépe i v jakém čase budete mít lekci cizího jazyka. S takovým rozvrhem budete plán lépe dodržovat.

Zajímavé je, že i pro naučení se jednoho z nejjednodušších jazyků potřebujete přibližně 575–600 hodin studia. Data vychází z takzvaného language difficulty ranking.[1] U složitějších jazyků je to i víc jak 1000 hodin. Do takové kategorie spadá z pohledu anglicky mluvícího jedince třeba i čeština. Každopádně pokud byste studiu jazyka věnovali týdně například jen hodinu, učení by se protáhlo na 9 let. V případě náročnějšího jazyka by to mohlo být i 20 let.

Zapište se do kurzu

Pokud preferujete pevně daný rozvrh nebo skupinovou výuku, zapište se do jazykového kurzu. Nebudete-li prokazovat dodržování disciplíny a plnění úkolů, bude to závažnější než tehdy, kdy se učíte sami a za nedodržování termínů vám nic nehrozí.

Existuje několik druhů kurzu. Například obecné jazykové kurzy rozvinou vaše jazykové dovednosti ve všech směrech. Konverzační kurzy jsou zaměřeny na rozhovory a slovní zásobu. Business kurzy vám pomohou začít se lépe orientovat v oblasti obchodu a ekonomiky. Můžete zvážit i kurzy gramatických struktur, které často bývají jako doplněk ke kurzům v rámci příprav na mezinárodní zkoušky.

Jeďte do zahraničí

Jestliže máte možnost, vyjeďte do zahraničí. Jedná se o nejefektivnější způsob, jak se cizí jazyk naučit. Budete nuceni komunikovat v obchodech či restauracích a rozmluvíte se tak daleko snadněji než u nás, kdy můžete od cizího jazyka jednoduše utéct. Ideální doba na absolvování několikaměsíční cesty za hranice je při studiích. Studenti obvykle nemají děti a navíc je jejich výjezd alespoň částečně hrazen školou jako studijní pobyt nebo oborová stáž.

Můžete zvážit i několikatýdenní intenzivní letní školy. Takové kurzy pořádají zahraniční univerzity, jazykové školy a instituce po celém světě. Výhodou je, že takový kurz navštíví lidé se zájmem o cizí jazyk. Možná se spřátelíte a budete se díky nim zdokonalovat v učení i po skončení kurzu.

Mějte učení jako zábavu

Ať už si plánujete učební plán v jakékoliv podobě, učení vás musí bavit, abyste se k němu vraceli. Jedině tak uvidíte výsledky. Pokud vás studium nudí nebo otravuje, nejspíš to brzy vzdáte. Najděte si proto v takovém případě jiný způsob a změňte přístup. Každopádně biflování z učebnic příliš efektní nebývá, takové výukové knihy mějte spíše jako doplněk.

Můžete například číst knihy v daném jazyce. Vybrat si můžete dvojjazyčné knihy nebo četbu pro začátečníky. Jde o jednoduchý styl psaní nebo o prosté převyprávění známých literárních děl. Sáhnout ale můžete po náročnější variantě takového příběhu, který dobře znáte. Buďte ovšem trpěliví a neodkládejte knihu po pár stránkách. Až po dočtení můžete zrekapitulovat, kam jste se posunuli.

Další možností je poslouchat audioknihy. Jejich výhoda je, že se jim můžete věnovat i při běžných činnostech jako řízení auta, nakupování nebo čekání na dětském hřišti. Zároveň můžete poslechem audioknihy obohatit četbu totožného příběhu. Zdokonalíte se tak ve výslovnosti. Najděte si i zajímavé podcasty nebo poslouchejte oblíbenou hudbu a zamyslete se nad textem. Nezapomeňte ani na seriály nebo filmy – s titulky v češtině nebo v cizím jazyce. Pomůže vám, když si neznámá slovíčka budete zapisovat a následně se k nim vracet.

Mějte reálné cíle

Neodrazujte sami sebe tím, že si budete klást nereálné dílčí cíle, které nebudete schopni plnit. Raději zvolněte. Zároveň po pasivní fázi, kdy se naučíte základy, přejděte do aktivní fáze – přemýšlejte v cizím jazyce, mluvte sami se sebou nebo pište dopisy fiktivnímu příteli. Pomůžou vám například i mobilní aplikace jako Duolingo, Busuu, Babbel, Memrise, Anki, Quizlet nebo Tinycards.