Silvestr a nový rok. Možná vnímáte významný přelom, možná se těšíte na bujaré oslavy a možná pro vás toto období nepředstavuje nic speciálního. Rok v datu se ale každopádně změní, mohli byste to tedy zkusit i vy. Zrekapitulujte si, co se vám v poslední době podařilo, co jste nestihli, a pokuste se stanovit si splnitelné cíle. Při troše disciplíny se za rok třeba pochválíte a silvestrovskou oslavu budete mít skutečně zaslouženou.

Nejčastější předsevzetí

1. Začít hubnout

Poměrně často pronášená věta v průběhu celého roku. A to i z úst lidí, kteří to ani nepotřebují. Pokud by ale mělo být ohroženo vaše zdraví, je možná na čase vzít takové předsevzetí vážně. Můžete se svěřit i do rukou odborníka, který vám pomůže i se stanovením potřebného řádu. Podívejte se na 5 potravin, které vám pomohou zhubnout.

2. Zdravě jíst

Za tohle vám vaše tělo i mysl poděkují. Snažte se udržovat si přiměřenou stálou tělesnou hmotnost a naordinujte si pestrou stravu. Do svého jídelníčku zařaďte ovoce a zeleninu, luštěniny, obiloviny, brambory, ryby, ořechy, mléčné výrobky a naopak omezte příjem cukrů zejména v podobě slazených nápojů, sladkostí, kompotů nebo zmrzliny. Podobně jako cukr omezte i sůl. Nezapomínejte na pravidelný pitný režim a nepřehánějte to s alkoholem.

3. Začít sportovat

Pravidelný pohyb zkrátka patří ke zdravému životnímu stylu. Zvolte takové aktivity, které vás budou bavit. Jinak byste sport brzy považovali za povinnost a motivace by se vytratila. Můžete zvolit i procházky nebo méně náročné podoby sportu jako krátké cyklotrasy, bruslení, badminton nebo kolektivní míčové hry, kde zažijete i zábavu se spoluhráči.

4. Přestat kouřit

Časté a málokdy dodržené předsevzetí. Zkuste změnit více návyků, abyste nevěnovali pozornost pouze postrádané cigaretě. Pokud jste si ji dopřáli například k ranní kávě, vyměňte ji za černý čaj. Nahraďte cigaretu bonbony nebo žvýkačkou a zároveň se nevystavujte pokušení tím, že budete trávit hodně času s kuřáky.

5. Naučit se jazyk

Ať už je vaše motivace v podobě touhy cestovat po světě nebo máte partnera cizince, stanovte si plán a dodržujte ho. Bez disciplíny nebude mít učení žádoucí výsledek, v opačném případě se dostaví zasloužený pocit satisfakce.

Naučte se cizí jazyk

Potřebujete zdokonalit cizí jazyk, nebo se ho naučit od začátku? Využijte i výuku online.

6. Více číst

Rádi byste čas strávený u televize nahradili časem stráveným čtením knih? Pokud budete alespoň 20 minut denně věnovat četbě, možná se budete i sami divit, kolik knih za rok nakonec přečtete. Knihu mějte stále u sebe, jedině tak ji můžete otevřít například v hromadné dopravě nebo zkrátka v dlouhé chvíli. Řešením je také e-kniha. Knihy si můžete také stáhnout, nabízíme seznam top 10 zdarma knih ke stažení.

7. Vydělávat více peněz

Nabízí se pár variant – například povýšení, změna práce nebo brigády a přivýdělky. Podívejte se na možnosti, jak si nejen při studiích nebo na rodičovské přivydělat z domova.

8. Šetřit

Pokuste se nakupovat pouze to, co opravdu potřebujete. Spočítejte si, jakou částku si můžete každý měsíc odložit, a nepolevujte.

9. Najít si partnera

Stále čím dál víc lidí žije bez svého protějšku. Řada z nich se necítí osaměle, naopak si i užívají svobodu. Pokud ale vy takový náhled nemáte, zamyslete se, co můžete pro potkání svého potenciálního partnera udělat. Snažte se pohybovat se v kolektivech lidí. Dělejte aktivity, které vás baví. Věnujte se svým zájmům. Navštěvujte kulturní a společenské akce. A hlavně – buďte komunikativní.

10. Nestresovat se

Nutno říct, že stres je běžný. Důležité ovšem je, jak se stresem nakládáme. Nemějte na sebe přehnané nároky, dopřejte si dostatek odpočinku a nezapomínejte na pozitivní myšlení, protože na úhlu pohledu leckdy záleží více, než byste si mysleli. Přinášíme 5 tipů, jak odbourat stres.

11. Více času na sebe

Zkuste si vyhradit čas speciálně pro sebe a aktivity, které vás baví, potěší nebo vás něco naučí.

12. Více času na rodinu

Pokuste se přehodnotit svůj denní program a naplánujte si například rodinný výlet nebo společné akce, které vás s dalšími členy rodiny stmelí prostřednictvím zajímavých zážitků.

Originální předsevzetí

1. Každý měsíc vyzkoušejte něco nového

Nejspíš vás napadne řada aktivit, míst nebo situací, které jste nezažili, neviděli nebo nikdy nevyzkoušeli. A frekvenci si můžete zvolit sami. Třeba každý týden.

2. Choďte po schodech

Pohyb je důležitý a díky chůzi do schodů udržujeme v kondici svalstvo a klouby.

3. Překonejte strach

Nejspíš se něčeho bojíte. Zkuste pomalými kroky dojít k překonání svých obav.

4. Naučte se něco, co jste chtěli umět již v dětství

Jako děti jsme měli hodně snů. Čas je ale potlačil. Zkuste se popasovat s nedostatkem volna nebo s předsudky a pusťte se do plnění dětských cílů.

5. Každý den udělejte něco hezkého pro druhé

Na závěr zkuste mít i předsevzetí, které se netýká vás. Můžete podpořit útulek, sociálně slabší rodiny nebo pomoci babičce s těžkou taškou. V minulosti jsme psali o tom, jak se zapojit do charity.