Snažíte se zhubnout a úspěch stále nepřichází, i když hladovíte a pravidelně se potíte v posilovně? Důvodů může být několik. Shrnuli jsme je pro vás v tomto článku!

Chcete změnu příliš rychle

Nemůžete čekat, že se zítra vzbudíte s vosím pasem, to není realistické. Pokud si hned na začátku nastavíte příliš vysoké cíle, budete rychle zklamaní a hubnutí vzdáte. Místo toho buďte pyšní za každý malý pokrok a odměňte se i za malé úspěchy.

Jestli si chcete novou váhu udržet trvale, je lepší hubnout pomalu a shodit třeba kilo nebo dvě za měsíc.

Jste ve stresu

Zápolíte s náročným úkolem v práci, trápí vás rodinné problémy nebo právě řešíte zdravotní potíže? Ať už je zdrojem vašeho stresu cokoliv, může to zrovna být příčinou vašeho nezdaru. Ve stresu tělo produkuje více hormonu jménem kortizol, který může zvyšovat množství tuku, které vaše tělo ukládá. (Tlustší tukový polštář nám sice při řešení pracovních problémů nijak moc nepomůže, ale to náš organismus bohužel neví.)

Možná musíte na svou vysněnou váhu ještě chvíli počkat, dokud se s aktuálním stresorem nevypořádáte. Můžete ale také zkusit meditaci nebo navštívit terapeuta.

Změňte pohybový režim

Začali jste běhat, baví vás to a jste nadšení tím, jak se zlepšujete? Bohužel, pokud je vaším účelem zhubnout, budete běhání muset vystřídat za něco jiného. Jakmile si organismus totiž na nějaký druh pohybu zvykne, energetický výdej pravděpodobně klesne - což znamená, že váhu budete shazovat stále pomaleji. Dobrý nápad je proto kardio cvičení pravidelně střídat. Po běhu můžete jezdit na kole, potom zase zkusit in-line brusle. V zimě můžete běžkovat.

Vhodné je také kardio cvičení kombinovat s posilováním. Kardio sice spaluje tuky, ale posilování vám pomůže nabrat svalovou hmotu, která je velkým konzumentem kalorií a pomáhá vám tak hubnout i ve chvílích, kdy se zrovna nepotíte v posilovně.

Nevynechávejte snídani!

Snídaně je základ dne a pokud ji vynecháte, neznamená to, že ušetříte kalorie. Vynechaná snídaně vám zpomalí metabolismus a vaše tělo tak tuky bude odbourávat daleko obtížněji. Vypěstujte si snídaňový návyk a dejte si po ránu aspoň něco malého, třeba banán nebo bílý jogurt.

Není dobře vynechávát ani jiná jídla nebo přes den celkově jíst málo. Pravidelný přísun energie také zajistí stálou hladinu krevního cukru, což znamená že vás budou méně často přepadat choutky na sladké.

Problém může být i jinde

Jak vidíte, problém může být ve vašem stravování, v cvičebním režimu i v hlavě. Zamyslete se, co pro vás platí, a jak můžete svou dietu optimalizovat. Pokud se vám ale dlouhodobě nedaří zhubnout ať děláte, co děláte, zvažte konzultaci s lékařem - neschopnost zhubnout může být způsobena i nevyrovnanou hladinou hormonů nebo geneticky.