Toužíte po tom mít nejnovější a nejmodernější batoh? Udržujte krok se současností a přečtěte si aktuální trendy v oblasti batohů. Batohy jsou totiž jedním z nejpoužívanějších doplňků nejen v každodenním životě, ale také při sportovních aktivitách. Dámské batohy jsou z mnoha hledisek praktičtější než malá obyčejná kabelka. A protože se nabídka batohů stále rozšiřuje, i vy můžete mít svůj vysněný batoh. Podíváme se na to, jaké trendy v nošení batohů v současnosti vládnou, mezi jakými druhy můžete vybírat a jaký materiál je vhodný pro různé nošení. Lze prát batohy v pračce? I to se dozvíte v následujícím článku.

Vzory, které musíte mít

Vzory jsou in nejen v oblečení, ale i v doplňcích. Nebojte se experimentovat. V případě, že máte ráda jednoduchost, vyberte si jednobarevný batoh. A pokud vsadíte na barvu roku 2023, kterou je „Viva Magenta“, tak věřte, že vytřete zrak všem v okolí. Tato barva mísí odstíny růžové a tmavě červené. Moderní budete i ve světlých barvách modré a růžové. Vzory, které stále zůstávají moderní a ženské, jsou květiny, proto si je klidně dopřejte i na batohu. Do popředí se však dostávají i batohy recyklované a tzv. batohy z pratelného papíru.

Hledáte batoh pro muže?

Prohlédněte si nabídku praktických batohů do města i do přírody.

Skvělá funkčnost batohů

Batoh má oproti kabelce dostatečně velkou kapacitu, aby se do něj vešly všechny nezbytnosti. Zároveň jsou dnes prodávány batohy pohodlné a ergonomické, aby se daly nosit i po delší dobu. Takový batoh také vylepší každý outfit, ať už je elegantní nebo sportovní. Potřebujete ke své práci notebook, ale nechcete si kupovat brašnu? Pak si vždy vyberte batoh, do kterého se vejde velikost A4.

Malé batůžky jsou zase skvělým řešením pro ty, kteří potřebují nosit pouze základní věci, jako je peněženka, telefon a klíče. Lze je využít pro různé příležitosti, například i večírky. V případě nákupů si pak pořiďte batoh, který má větší objem a více přihrádek.

Na materiálu batůžku záleží

Pokud budete chtít elegantnější podobu batůžku, je vhodné zvolit kvalitní koženku. Na druhé straně je dobré si uvědomit, zda budete nosit hodně věcí, nebo jen telefon a peněženku. Koženka se totiž hodí na batůžky, ve kterých nebude tolik věcí a nebude se tolik pronášet. Koženka je totiž velice háklivá na poškození. Když si batůžek roztrhnete, bohužel už opravit nepůjde. Údržba koženky je poněkud složitější. Snese vodu pouze při otření vlhkým hadříkem, koženkový batoh rozhodně nepatří do pračky.

Batoh z koženky Vuch Deremis 11,6 l (Foto: Heureka.cz)
Batoh z koženky Vuch Deremis 11,6 l (Foto: Heureka.cz)

Pokud nosíte hodně věcí, určitě se podívejte po batohu, který je ušitý z kočárkoviny (polyesteru). Tento materiál má nespočet výhod, je velice pevný a nemá tendenci se trhat. Také ho v případě potřeby můžete vyprat a vzor zůstane stejný. Další výhodou polyesteru je nepromokavost. Vybírejte však takový batoh, u kterého je označení, že je nepromokavý a vodoodpudivý. Existují totiž i batohy, které jsou z polyesteru, ale nemají vrstvu zátěru. Ovšem k tomu, aby byl batoh kompletně chráněn proti vodě, je nutné na něm mít i vodotěsný zip. Vzorů v polyesteru je opravdu mnoho. Pokud chcete nosit v batohu větší množství věcí, určitě si vyberte batoh s polstrováním dna. Některé batohy jsou polstrované celé, pak jsou pevnější.

Batohy z pratelného papíru

Batohy z pratelného papíru mohou být pro někoho novinkou. Pratelný papír vypadá na první pohled jako kůže. Výhodou je však možnost batoh vyprat a po vyprání vypadá jako zmačkaný papír. Jedná se o celulózu, tedy materiál, který je recyklovatelný, a tím i velmi šetrný k přírodě. Na zádech ho téměř neucítíte, je to velmi lehký materiál.

Batoh z pratelného papíru cougar 18 l (Foto: Heureka.cz)
Batoh z pratelného papíru cougar 18 l (Foto: Heureka.cz)

Je však důležité zmínit, že batohy z pratelného papíru jsou spíše doplňkem módním než praktickým. Větší hmotnost jim nedělá dobře a mohou se časem ničit.

Top funkce u batohů

Pokud máte rádi různé vychytávky, pak pro vás bude ideální právě multifunkční batoh. Tyto batohy jsou skvělé v tom, že je můžete nosit jako kabelku na rameno, dále jako kabelku do ruky a samozřejmě jako batoh. Proto jsou často nazývány jako batohy 3v1 nebo kabelkobatohy. Opět volte kvalitní materiál a nejlépe vyztužený batoh. A pokud máte miminko či batole, můžete vyzkoušet i batoh, který se dá připnout na kočárek.

Outdooroví nadšenci ocení moderní batohy s integrovanou pláštěnkou nebo vakem na vodu. Stačí jen vytáhnout hadičku a pít, aniž byste museli sundat batoh ze zad.

Turistický batoh Boll Quantum 60–80 l starblue (Foto: Heureka.cz)
Turistický batoh Boll Quantum 60–80 l starblue (Foto: Heureka.cz)

Nosíte hodně věcí? Pak určitě hledejte batoh s dostatkem kapes. Při výběru bude záležet na tom, zda budete využívat batoh do práce nebo k outdoorovým aktivitám. Nezapomeňte ani na ergonomii nošení. Jestliže budete nosit více věcí, určitě si pořiďte batoh s vyztuženými popruhy, které zajistí pohodlnost nošení.

Už máte jasno ve výběru batohu pro letošní rok? Jedná se o finančně náročnou položku a výběr byste neměli podcenit. Měl by být nadčasový, možná i neutrální, ale určitě by měl dobře zapadnout k vašemu stylu.