Otužování je jedním ze způsobů, jak posílit svoji imunitu a podpořit vlastní zdraví. Člověk má totiž geny lovců a sběračů, kteří v minulosti čelili kdejakým nástrahám a museli se přizpůsobovat klimatickým podmínkám. Současný člověk tráví čas spíše v kancelářích, doma nebo v posilovnách, venku už moc ne. Zkrátka jsme trochu zpohodlněli. Adaptací na chlad si ale můžeme zlepšit kvalitu života.[1]

Proč je dobré se otužovat

Vystavováním se stresoru v podobě nízké teploty si naše tělo začne přivykat na chlad, což přináší řadu výhod. Dochází ke zvyšování hladiny bílých krvinek a proteinů důležitých při imunitní reakci. Tak se zvyšuje obranyschopnost vůči cizím látkám. Zároveň se budete cítit lépe fyzicky i psychicky díky produkci endorfinu a adrenalinu.[2]

Posílení imunity

Díky otužování bude náš organismus pohotově reagovat na klimatické změny okolního prostředí. Zajistíme si tak prevenci proti chřipce, nachlazení nebo angíně a podpoříme i léčbu vysokého tlaku. Teplotní výkyvy v závislosti na ročních obdobích pro nás nebudou problém. A pokud už nějakou nemoc chytneme, budeme mít slabší průběh. Zároveň dojde k potlačení vzniku alergií nebo jejich průběhu.

Podpoříte metabolismus

Otužování ve spojitosti se změnou životního stylu může vést ke snížení tělesné hmotnosti, protože bude docházet k odbourávání přebytečných tuků v těle. Pocit chladu totiž podporuje trávení a metabolismus.

Zmírnění celulitidy

Každodenním sprchováním, kdy budete střídat proud teplé a studené vody, přispějete ke zmírnění celulitidy díky rozproudění krve a lymfy.

Lepší pokožka a vlasy

Studená voda podporuje tvorbu mazových žláz, díky čemuž bude pleť působit vypnutě a bez vrásek. Studenou sprchou zároveň budete stimulovat vlasové folikuly.

Kvalitnější spánek

Aby mohl organismus v noci odpočívat, měla by se teplota v ložnici pohybovat mezi 15 a 18 °C. Ráno si můžete dopřát studenou sprchu pro pohodový start dne. Tím dopomůžete důkladnému okysličení orgánů v těle a budete se cítit plni energie.

Méně stresu

Pozitivní vliv mají na psychiku například procházky nebo zmiňovaná ranní studená sprcha. V úvodu dne se vystavíte vysokému nekomfortu a odbydete si tak hned ráno to nejhorší z celého dne. Úkoly, které vás čekají, budete zvládat s větším přehledem.

Jak s otužováním začít

Je dobré si uvědomit, že každý startuje z jiné pozice a musí tempo otužování přizpůsobit. Lidé s větší vrstvou podkožního tuku budou snášet chlad lépe než ti, jejichž vrstva podkožního tuku není tak velká. Hubeným lidem proto bývá zima rychleji. Podívejme se na otužování krok za krokem.

Oblečení

Pokud se v zimě chystáte na výlet, neoblékejte se víc, než je třeba, ale nepodceňte vrstvení a vhodné materiály. Nejlépe zvolte funkční prádlo, které představuje savou vrstvu. Nebude tak docházet k tepelným ztrátám organismu. Druhá vrstva by se měla skládat z fleecových materiálů. Je nutné, aby mezi jednotlivými vrstvami byl vzduch, který vás izoluje. Jako třetí vrstvu oblékněte například nepromokavou prodyšnou bundu a kalhoty. Tak zabráníte přístupu externích vlivů k vašemu tělu.

Studená voda

Základem otužování je sprcha studenou vodou. Začněte ale postupně – nejprve vlažnou, poté studenou a následně ledovou. Sprchujte se od končetin a přecházejte k tělu. V zimě se ochlazujte po dobu 1 až 3 minut, v létě poté 3 až 5 minut. Na studenou sprchu si vyčleňte čas nejlépe ráno, večer byste se museli pro kýžený účinek sprchovat dvakrát delší čas.

Po sprše se osušte ručníkem a v nejlepším případě si zacvičte. Tím zvýšíte svoji aktivitu i koncentraci během celého dne. Příjemně se naladíte a zlepšíte i kvalitu spánku. Vyberte si takovou aktivitu, která vás bude bavit. Není podstatné, zda půjde o běh, posilování nebo například pilates.

Finská sauna

Do programu otužování lze zařadit i finskou saunu. Ta pomůže odvádět toxiny z těla a podpoří funkci krevního oběhu a termoregulaci organismu. Opět je ovšem důležité zvolit vhodnou saunu. Na začátek bude stačit infrasauna s 45 až 55 °C nebo vlhká tropická sauna s 50 až 60 °C. Finská sauna nabízí až 110 °C.

Plavejte v rybníku

Otužování můžete umocnit i zážitkem z plavání v hezké přírodě. S plaváním ve studené vodě je dobré začít v létě nebo na podzim. Před plaváním se nejprve rozcvičte a ponořte se do vody v rybníku, jezeře nebo i do kádě na zahradě. Takové otužování opakujte dvakrát nebo třikrát týdně. Nezapomínejte na hluboké a pravidelné dýchání. Plavte u břehu, abyste mohli případně kdykoliv vylézt. Poté, co se dostanete na souš, možná ucítíte třes, kterému se nebraňte. Tělo se přirozeně zahřívá. Oblečte se a stále se snažte pohybovat. Čím chladnější voda je, tím kratší dobu plavání zvolte.