Když půjdete v supermarketu v oddělení zeleniny a ovoce, tak určitě narazíte i na bedýnky s jablky. Možná vás na první pohled zaujme exotičtější druhy ovoce. Jablko si ovšem nezaslouží, abychom ho zatracovali. Na našem jídelním stole by mělo mít své nezastupitelné místo. Už jen proto, že se je to plod stromu, který alespoň ve střední Evropě patřil mezi nejrozšířenější. Jaký má naše tělo z jablka užitek a proč bychom si ho měli pravidelně dopřát?

Jablko v kultuře

Jablko se dostalo i do nejčtenější knihy na světě – do Bible, respektive do její části zvané Genesis. Kdo by neznal příběh Evy a Adama, kteří podlehli svodům ďábelského hada a ochutnali ovoce ze stromu poznání. Tím bylo právě jablko.

V řecké mytologii také hraje v jednom příběhu hlavní roli jablko. Bylo to tenkrát, když měl Paris, syn krále Tróje, rozsoudit tři bohyně, která z nich je nejkrásnější. Určitě si vzpomínáte, že tou podle Parida byla Afrodité, bohyně lásky, jež mu slíbila lásku nejkrásnější ženy světa – Heleny. Jablko však bylo i atributem královské moci a stalo se jedním z korunovačních klenotů. Tyto příklady sami o sobě dokládají, jak bývala jablka v minulosti pro naše předky důležitá.

Pečujte o vaši hladinu cholesterolu

Vyzkoušejte moderní doplněk stravy, který podporuje stabilní hladinu cholesterolu v krvi.

V současnosti si význam jablka příliš neuvědomujeme a považujeme ho spíše za běžné a snadno dostupné ovoce. Kolikrát v obchodě sáhneme raději po citrusech v domnění, že pro své tělo děláme to nejlepší.

Vitamín C jako významný antioxidant  

Jablka jsou především bohatá na vitamín C neboli kyselinu L-askorbovou. Člověk si nedokáže tento vitamín vyrobit sám, tudíž je závislý na jeho pravidelném dodávání prostřednictvím stravy. Vitamín C je důležitý antioxidant, podílí se na tvorbě kolagenu, podporuje imunitu. Doporučená denní dávka je 100 mg pro dospělého člověka. Vyšší potřeba je nutná při fyzické námaze a stresu, při pití alkoholu a kouření cigaret a u onemocnění, jakým je například cukrovka.

Pokud tělu vitamín C chybí, může se to projevit zvýšenou únavou, špatným hojením ran i menší odolností vůči infekcím. Výhodou je, že se vitamínem C nelze z běžné potravy předávkovat. Jeho přebytečné množství se vyloučí společně s močí. I tak by si ale člověk měl hlídat, aby nekonzumoval více než 1000 mg vitamínu C denně.

Vitamíny na vlasy

Vlasová výživa vyvinutá za účelem zlepšení stavu vlasů a odstranění problémů s vlasy.

V jablku o hmotnosti 100 g najdete od 3 do 20 mg tohoto důležitého vitamínu. Je zajímavé, že záleží i na zvolené odrůdě. Například jablka Ontario[1] mají krátce po sklizni v sobě až 20,6 mg vitamínu C. Skladováním dochází k jeho úbytku. Více vitamínu je ve slupce, proto není vhodné ji z jablek odkrajovat.

Jedno středně velké jablko váží přibližně 200 g. Znamená to, že obsahuje až 40 mg vitamínu C, tedy o něco méně, než je polovina jeho denní dávky pro dospělého člověka. I proto má velký význam jablka zařadit do svého jídelníčku, a to nejlépe každý den.

Jablečné pektiny čistí střeva

Jablka obsahují také pektiny, což jsou lineární polysacharidy, jež umějí na sebe vázat vodu a díky tomu pomáhají buňkám hospodařit s vodou. Podobně jako živočišné uhlí pektiny z jablek dokážou ve střevech na sebe vázat jedovaté látky. I proto je možné jablka užívat při průjmu. V tomto případě je ovšem vhodné jablko oloupat a jemně nastrouhat, protože takto je účinek pektinu největší.

Nastrouhané jablko můžete naservírovat denně i tehdy, když průjmem netrpíte. Uděláte tím dobrou službu vašim střevům. Ta se díky tomu budou moct zbavit toxických látek, jež se v těle během dne nashromáždily, jak píše dr. Ulf Böhmig ve své knize Přírodní léčitelství v domácí praxi[2]. Kromě pektinu se na tomto podílí i vláknina, na kterou jsou jablka také bohatá.

Nižší cukr v krvi i cholesterol 

Když si dáte na odpolední svačinu jablko, podpoříte svůj imunitní systém společně se srdcem a krevním oběhem. Toto ovoce přispívá k nižším hodnotám glukózy v krvi stejně jako cholesterolu. Vitamín C je zdravý pro dásně, protože omezuje zánět a s ním související vznik paradontózy. Za konzumaci jablek se vám poděkuji i váš mozek, jenž bude odolnější vůči vzniku tak onemocnění, jako jsou Parkinsonova nebo Alzheimerova choroba.

Jak je patrné, jablka jsou pro nás skrytým pokladem a zásobárnou zdraví prospěšných látek. Máte-li doma zahradu, možná stojí za to uvažovat o výsadbě alespoň jedné jabloně. Není nad to, když si člověk sklidí vlastní ovoce.

Co dalšího zařadíte na svůj jídelníček, abyste zůstali zdraví? Podívejte se na přínosy medu, nebo na důvody, proč jíst ořechy. A máme ještě otázku pro vás na samotný závěr. Co si myslíte, je káva s mlékem vhodná, nebo nezdravá kombinace?

Zdroj:

  1. www.sadarstvi.cz/chemicke-slozeni-jablek/
  2. MUDr. Ulf Böhmig: Přírodní léčitelství v domácí praxi, ISBN 80-85634-27-9