Fermentovaná zelenina, zejména kysané zelí, se v poslední době stala velmi populární díky zdravotním benefitům, které nabízí. Proces kvašení promění potravinu ve vitamínovou bombu, která podporuje střevní mikroflóru. Proto je kysaná zelenina již od starověku užívaná jako prevence různých onemocnění.

Výroba kysaného zelí

Skvělé zelí si snadno připravíte doma, celý proces je přitom opravdu jednoduchý:

  • Potřebovat budete bílé nebo červené hlávkové zelí. Chuťově jsou velmi podobné, záleží na vašich preferencích.
  • Je důležité zvolit vhodnou nádobu, ideální je kameninový hrnec (takzvaný zelák). Množství zelí se odvíjí od velikosti nádoby, do většího hrnce se vejde i přes 10 kg zelí.
  • Pokud nemáte zelák a chcete si výrobu kysaného zelí vyzkoušet, můžete využít velké zavařovací sklenice.
  • Hlávkové zelí nakrájejte velmi najemno, snadno vám to půjde s kruhem, ovšem zvládnout se to dá i nožem.
  • Můžete přidat i konkrétní koření, častou volbou je kmín, a nutná je sůl (20 g na 1 kg zelí). Přidat lze i cibuli dle chuti.
  • Do nádoby vložte vrstvu nakrouhaného zelí a dobře upěchujte. Zelenina by měla začít pouštět šťávu, tu budete potřebovat. Pokračujte ve vrstvení.
  • Zelí musí být zcela ponořené. Pokud zelenina nepustila dostatek šťávy, můžete ji nahradit slaným nálevem – stačí rozpustit 20 g soli v 1 litru vody. Touto směsí doplníte nádobu, aby mohlo správně probíhat kvašení.
  • Obsah nádoby je nutné zatížit, například vyvařeným prkýnkem nebo čistým kamenem.
  • Ideální teplota pro kvašení se pohybuje kolem 15 °C. Nechte zelí v uzavřené nádobě zhruba 4 až 6 týdnů.
  • Poté je připraveno ke konzumaci – nádobu skladujte v chladu, případně zelí rozdělte do menších sklenic a sterilujte ho, vydrží vám tak mnohem déle.

Kysané zelí plné zdraví

Kysané zelí je vitamíny přímo nabité a má neuvěřitelné množství zdravotních benefitů. Obsahuje velké množství vlákniny, vitamíny C, K, B, železo a minerály, jako je draslík, vápník, fosfor, síra a hořčík, stabilizuje krevní cukr, tlak a dokonce zvyšuje libido.

Přírodní probiotika

Kysané zelí a jiná kvašená zelenina obsahují probiotické kultury. Probiotika podporují imunitní systém, dobré trávení, střevní mikroflóru i antimikrobiální látky tlumící růst patogenních bakterií a pomáhají syntetizovat vitamíny B. Mohou mírnit průjem způsobený užíváním antibiotik.

Probiotika jsou do potravin často přidaná uměle. Do lidského těla se však přírodní cestou dostávají již tisíce let právě z fermentovaných potravin. Kromě kysaného zelí se nachází například i v jogurtech či kefírech. Pozor ale na způsob zpracování, jelikož ohřívání, pasterizace a vaření kysaného zelí probiotika ničí.

Šťáva z kysaného zelí se dá využít jako projímadlo a pomáhá tak předcházet zácpě. Poněvadž má kysané zelí odvodňující účinky, umožňuje rychlé odstranění odpadních látek z těla. Kyselé zelí se proto hodí konzumovat, kdykoli vás bolí břicho, a pomoci může i s léčbou ulcerózní kolitidy a syndromem dráždivého tračníku.

Zelí jako životabudič

Kvašené zelí obsahuje také železo. Železo červeným krvinkám umožňuje přenášet kyslík na podporu tvorby krve, hormonů, vylučování toxických látek a pomáhá bojovat proti únavě.

Dalším v zelí zastoupeným vitamínem je vitamín C. Jakožto základní složka pojivových tkání je céčko nezbytné pro pevné kosti. Dále je to skvělý antioxidant a posilovač imunity.

Pomocník při hubnutí

Kysané zelí je nejen zdravé, ale i chutné. Má dlouhou trvanlivost a výraznou kyselou chuť. Zároveň je nízkokalorické, téměř bez tuku a plné živin, které skvěle doplní váš dietní jídelníček. Můžete jím například zahnat hlad mezi jídly, přidat jej k obědu i večeři. Tak ho nezapomeňte, zvlášť teď přes zimu, alespoň občas zařadit ke svým pokrmům. Co je regenerace organismu? A jak ji můžeme podpořit? Dozvíte se v dalším článku.