Pohodlná matrace je základ pro kvalitní spánek. A kvalitní spánek je základ pro přirozené zdraví. Neohlížejte se na cenu. Vyberte si to, co je pro vaše záda nejlepší. A nemusí jít nutně o nejmodernější výdobytky.

Každý typ matrace má své specifické vlastnosti. Záleží na tom, co preferujete a kolik hodláte investovat. Výsledek ale ovlivňují i rošt, velikost lůžka a kvalita konstrukce.

Pružinové matrace

Matrace z kovových spirál dnes již nemají tak velké zastoupení jako dřív. Nahradily je totiž modernější materiály. To ale neznamená, že by pružinový systém byl přežitý nebo nekvalitní.

Možná si ještě vzpomenete na pružinové matrace, které měly péra povolená a daleko od sebe. Vznikaly tak propadliny a o pohodlí nemohla být řeč. S tím už se dnes však prakticky nesetkáte.

Pokud je uvnitř matrace dostatek pružin nebo jsou obaleny speciální pěnou, je spánek na nich velmi pohodlný. Obecně platí, že čím hustší síť spirál, tím rovnoměrnější je podpora během spánku.

Taštičkové matrace

Jestliže se vám na pružinách spalo dobře, ale chcete něco modernějšího, zvolte taštičky. Spirály jsou mnohem blíž u sebe a tvoří celistvou plochu. Zvlnění je minimální a díky „komůrkám“, ve kterých jsou jednotlivé pružiny uložené, je možné použít podložku i na polohovací rošt a výrazně tak zlepšit kvalitu spánku.

Vybíráte matraci?

Prohlédněte si širokou nabídku matrací pro děti i dospělé.

Matrace z paměťové pěny

Paměťová pěna spatřila světlo světa v 60. letech 20. století, pro výrobu matrací se ale začala používat až o 40 let později. Šlo o revoluční technologii a velký posun od klasických pružin. Skvěle se přizpůsobí liniím těla, brání šíření roztočů a soustředí pohyb na minimum prostoru, takže partnerovo převalování vás už nebude rušit ze spánku.

Bohužel mají i celou řadu nevýhod, které zákazníky odrazují:

  • Absorpce tepla (mohou se zahřát a teplo v sobě kumulovat po několik hodin, což snižuje komfort během spánku)
  • Snížená schopnost odvodu vlhkosti
  • Pomalé odezvy na změnu tvaru (vyrovnání matrace trvá i několik minut)

Ranní bolehlav: Na měkké matraci nemá tělo dostatečnou oporu a dochází k hrbení a svalové tenzi. A pak se probudíte s bolestí hlavy a krční páteře (Foto: Unsplash.com)
Ranní bolehlav: Na měkké matraci nemá tělo dostatečnou oporu a dochází k hrbení a svalové tenzi. A pak se probudíte s bolestí hlavy a krční páteře (Foto: Unsplash.com)

Zmíněné výtky se ale dají snadno zmírnit nebo odstranit. Stačí o matraci pečovat, čistit ji, otáčet na „letní a zimní stranu“ podle aktuálního počasí a při nákupu zvolit velikost a tvrdost, která bude maximálně odpovídat vašim potřebám.

Latexové matrace

Latexová vlákna jsou luxusní odnoží paměťové pěny. Vlastnosti jsou v mnohém podobné, ale na vyšší úrovni. Materiál totiž lépe pracuje s odvodem tepla a rychleji reaguje na změnu polohy těla. To se ale pochopitelně odráží ve výsledné ceně.

Hybridní matrace

Kombinace různých materiálů, kdy má každá strana matrace odlišné vlastnosti, jsou nejoblíbenější. Nejčastěji je k mání spojení latexu a pěny nebo pružin a pěny. Můžete tak například v létě, kdy jsou teploty v noci vyšší a potíte se, spát na latexu a přes zimu na paměťové pěně a užít si pocit jemného objetí.

Matrace s polštářkovou vrstvou

Na klasické matraci, která může být pružinová, pěnová, latexová nebo hybridní, je ještě jedna vrstva. Jde o polštářovou vložku posilující pohodlnost podložky. Není to nutnost, většina matrací se pyšní dostatečnou kvalitou, ale pokud chcete zvýšit komfort při spánku, je takový doplněk ideální.

Nafukovací matrace

Vzduchové matrace nemají výztuhu v podobě pěny nebo spirál. Používají se jen jako nouzové řešení, pro přechodné spaní mimo postel nebo pro hosty. Na trhu jsou ale i kousky z vyšší kategorie, které mohou díky použitým svrchním materiálům a možnosti regulovat množství vzduchu a tím upravovat vlastnosti matrace a směle konkurovat dražším a bytelnějším podložkám.

Vodní matrace

Matrace naplněné vodou prošly za posledních padesát let (na trh přišly v 70. letech 20. století) velkou proměnou. Téměř se neliší od klasických matrací, mnohem lépe těsní a díky bočním stěnám mohou nabídnout silnější oporu při spánku.

Zdravotní matrace

Pokud trpíte problémy s pohybovým aparátem, jsou speciální matrace nezbytné. Časem by se totiž mohly přidat i bolesti hlavy a krční páteře, svalová slabost, migrény nebo dušnost. Tyto podložky jsou většinou na doporučení ortopeda a obsahují kaučuk, kokosová vlákna, mořské trávy, pohankové lusky nebo koňské žíně (zde pozor na vyšší cenu). Zkuste se také informovat u své zdravotní pojišťovny, jestli vzhledem ke zdravotním omezením nemáte nárok na příspěvek nebo plné proplacení.

Tři nejlepší matrace na trhu

Koupi matrace na internetu se hodně zákazníků brání. Chtějí si ji osahat a vyzkoušet. Dnes už to ale není nutnost. Popis výrobku i všech vlastností je velmi podrobný a nápomocné jsou i četné recenze uživatelů. Většina e-shopů navíc chápe obavy kupujících a v případě nespokojenosti nabízí výměnu nebo vrácení zdarma, někdy i s vlastním odvozem.

Mezi uživateli je nejoblíbenější matrace CAPRI TRIO. Jde o středně tvrdou matraci (H3) s nosností 120 kilogramů, antibakteriální úpravou s aloe vera, sedmi pěnovými vrstvami a pratelným potahem. Je tvarově stálá a z obou stran stejně tvrdá.

DUO VISCO HARD má z každé strany jiný stupeň tvrdosti, horní strana odpovídá H4, spodní je o poznání měkčí. Nosnost se ustálila na 130 kilogramech, potah lze sejmout a vyprat a aloe vera brání množení roztočů. Výška je oproti běžným hodnotám na 21 centimetrech.

Taštičková matrace Zeus má tvrdší a měkčí stranu, mezi pěnou a pružinami je navíc vrstva filcu, která zvyšuje pevnost podložky a brání rychlému opotřebení. Tvrdost H3 je jednou z nejoblíbenějších, jako bonus navýšená nosnost 130 kilogramů, schopnost nepřenášet pohyby a tlak na volnou plochu (převalování partnera vás nerozhodí) a hypoalergenní potah.

Rozměry matrací: Standardní velikosti matrací

Rozměry matrace Uživatel
60 × 120 cm Kojenec, miminko
70 × 140 cm Dítě do 3 let
70 × 160 cm Dítě do 7 let
80 × 200 cm a 90 × 200 cm Dítě od 7 let, teenager, dospělý
120 × 200 cm a 140 × 200 cm Dospělý s dítětem nebo domácím zvířetem
160 × 200 cm Dva dospělí
180 × 200 cm a 200 × 200 cm Dva dospělí s dítětem nebo domácím zvířetem

Ideální rozměry matrace

Nabídka rozměrů matrací pro dospělého člověka je poměrně široká. K mání jsou užší kousky 80 × 200 cm do místností, kde není místa nazbyt, i prodloužené verze o 220 nebo dokonce 240 centimetrech pro ty, co se vytáhli víc než ostatní.

Standardní rozměr pro jednotlivce je 90 × 200 cm. Máte-li nadváhu, patříte mezi seniory nebo jste upoutaní na lůžko, doporučuje se 120 × 200 cm. V případě nouze se na takové posteli vedle sebe vyspí i dva nocležníci.

Široká nabídka: Na trhu jsou tisíce různých matrací. Většinou ale obchodníci nabízejí měsíční lhůtu na vyzkoušení. Pokud vám výrobek nevyhovuje, můžete ho vrátit (Foto: Unsplash.com)
Široká nabídka: Na trhu jsou tisíce různých matrací. Většinou ale obchodníci nabízejí měsíční lhůtu na vyzkoušení. Pokud vám výrobek nevyhovuje, můžete ho vrátit (Foto: Unsplash.com)

Neméně důležitá je výška matrace. Běžné hodnoty se pohybují kolem 15 centimetrů, více není u zdravého člověka nutné. Pokud trpíte problémy se zády, můžete klidně přidat i deset centimetrů. Vždy se ale předem informujte, jsou-li takové míry vhodné pro váš rošt.

Jak vybrat matraci pro dítě?

Kvalitní matrace je nezbytná pro zdravý vývoj dětské páteře. U miminek může dokonce snížit riziko SIDS (náhlé úmrtí kojence). Ze sedmibodové škály tvrdosti volte pro děti matrace s označením 4 nebo 5 a přírodní výplně, jako jsou kokosová vlákna nebo pohankové lusky.

Pohodlí pro děti: U matrací pro děti zapomeňte na pohádkové motivy nebo líbivé barvy. Vsaďte na kvalitu, přírodní výplň a dostatečnou tvrdost, aby se záda vyvíjela správně a děti se nebudily (s) bolestí (Foto: Unsplash.com)
Pohodlí pro děti: U matrací pro děti zapomeňte na pohádkové motivy nebo líbivé barvy. Vsaďte na kvalitu, přírodní výplň a dostatečnou tvrdost, aby se záda vyvíjela správně a děti se nebudily (s) bolestí (Foto: Unsplash.com)

Možná máte v úmyslu pořídit rozměr, který dítěti pár let vydrží. Po pěti letech byste ale měli matraci i v případě, že nevykazuje žádné poškození nebo větší opotřebení, vyměnit za novou. Musela totiž snést mnohem větší znečištění než postel dospělých.

Chrániče matrací

Většinou se chrániče pořizují do dětských postýlek. Stačí tvrdý spánek nebo chvilka nepozornosti a močový měchýř neodvede svou práci. Nehody se ale mohou stát i dospělým. Od vína po menstruační krev nebo kapky lubrikačního gelu, šupinky kůže a pot. Pro kvalitní spánek je nezbytné, abyste usínali v čistých a hygienických podmínkách.

Pozor na údržbu

Chrániče matrací byste neměli dávat do sušičky prádla, žehlit ani chemicky čistit.

Chránič matrace má spoustu výhod:

  • Zabraňuje přímému znečištění matrace
  • Odpuzuje roztoče a bakterie
  • Je prodyšný a tepelně izoluje (u pěnových matrací mírní kumulaci tepla)
  • Může ho prát na 60 až 90 stupňů
  • Díky pruženkám po obvodu těsně přilne k matraci
  • Svrchní vrstva je z příjemného materiálu, vnitřní nepropustná

Přistýlky

Přistýlku znáte zřejmě z hotelového pokoje. Pro domácí použití se ale mnohem více hodí podložka nápadně připomínající matraci. Mívá výšku od 4 do 6 centimetrů a můžete ji položit na gauč nebo na zem, kde vám zajistí dostatečný komfort. Nebo ji rozkulte na matraci a ještě více tak zvyšte pohodlí.

Pro divoké noci

Využití má přistýlka i v dětském pokoji, když malé nespavce přepadnou noční můry. Chcete-li něco lepšího, pořiďte dětskou postýlku s integrovaným lůžkem pro druhého nocležníka. Budete sice o kus níž než dítě, ale prospíte se na klasické posteli s matrací položenou na roštu.

Většinou se ale přistýlky používají pro hosty nebo nečekané návštěvy. Jen málokdo ji využívá jako další vrstvu na matraci.

Jaké vybrat prostěradlo?

Prostěradel existuje na trhu celá řada a základním parametrem při výběru je kromě rozměru i materiál. Mezi nejoblíbenější materiály patří jersey, froté satén a mikroflanel. Na rozdíl od běžných bavlněných plachet prostěradla většinou disponují gumou po obvodu, která drží prostěradlo na matraci krásně napnuté a není třeba jej neustále upravovat. Pokud vybíráte prostěradlo pro dítě, doporučujeme pořídit nepropustné prostěradlo s PU zátěrem, které matraci dokonale ochrání.

Často se ptáte

Matrace běžně slouží deset až patnáct let. Není divu, že koupi předchází zevrubná rešerše trhu a plejáda otázek ohledně pohodlí i péče.

1️⃣ Jak vyčistit matraci?

Každá skvrna vyžaduje jiný postup, na zaschlou krev musíte použít silnější kalibr než na bílé víno. Pokud ale zasáhnete okamžitě a pustíte se do čištění hned po nehodě, postačí vám univerzální prostředek ze tří lžic jedlé sody, 240 ml peroxidu vodíku a dvou kapek tekutého mýdla nebo prostředku na nádobí. Promíchejte a naneste na matraci. Používejte ale jen studenou vodu, vyšší teploty uvolňují vlákna a nečistoty se dostanou ještě hlouběji.

2️⃣ Jak odstranit zápach z matrace?

Jedlá soda působí jako pohlcovač pachů. Stačí na matraci nanést slabou vrstvu a nechat půl hodiny působit. Pokud máte možnost, vyneste ji na vzduch. Pak důkladně vysajte, aby na povrchu nezůstaly zbytky prášku.

3️⃣ Jak se zbavit roztočů v matraci?

Nejúčinnější je prevence. Roztoči nesnesou sucho a čerstvý vzduch. Pravidelným větráním vytvoříte prostředí, kde se neudrží. Pokud se v místnosti zadržuje vlhkost a přesahuje doporučených (a zdravých) 50 %, pořiďte si odvlhčovač vzduchu. Investice je sice vyšší (většinou do pěti tisíc korun), ale je přenosný a vydrží mnoho let. Mimo to perte povlečení a ložní prádlo každý týden, netopte na více než 22 stupňů Celsia a z postele a jejího okolí stírejte pravidelně prach. V jednom gramu se totiž schová až 15 roztočů.

Konečná: Výrobci sice přihazují i pětadvacetiletou záruku, skutečná životnost je vzhledem k opotřebení zhruba poloviční (Foto: Unsplash.com)
Konečná: Výrobci sice přihazují i pětadvacetiletou záruku, skutečná životnost je vzhledem k opotřebení zhruba poloviční (Foto: Unsplash.com)

Použít můžete i směs sody bicarbony a pár kapek esenciálního oleje. Ideální jsou máta, řebříček nebo mandarinka.

4️⃣ Jak správně vybrat tvrdost matrace?

Neexistuje striktní dělení, které by určovalo, pro koho je jaká matrace vhodná. Tvrdost vnímá člověk subjektivně. Lidé s nadváhou nebo pohybovým omezením by ale měli volit tvrdší podložku, aby si tak zaručili lepší podporu těla. Ideální volbou jsou hybridní matrace, které kombinují dva různé materiály a měkčí a tvrdší stranu.