Chřipka není v zimních měsících nic neobvyklého. Ušetřena nebývá žádná věková skupina. Lékárny často nemají zrovna to, co potřebujeme. I proto přinášíme 10 ověřených rad pro domácí boj s touto nemocí.

Chřipka není rýmička

Ač se chřipka projevuje podobně jako nachlazení, není radno tyto příznaky podceňovat. Pokud nastydnete, za tři až čtyři dny jste v pořádku, zatímco z chřipky se můžete dostávat i dva týdny. Proč není dobré brát příznaky chřipky na lehkou váhu? Co se může zdát jako obyčejná rýma a bolest v krku, se může rozvinout v opravdu těžké onemocnění, které v nejhorším případě může vést až k úmrtí.[1] Ročně u nás na chřipku zemře na 2 000 lidí, celosvětově se jedná o řádově stovky tisíc obětí. Pro porovnání uvedeme, že například na ebolu zemřou desítky tisíc lidí.

Příznaky chřipky

Od nachlazení lze chřipku rozeznat poměrně jednoduše. Zatímco nachlazení se rozvíjí postupně od rýmy, kašle, bolavého krku a zvýšené teploty, chřipka je typická svým rychlým a agresivním nástupem. Navíc se přidávají horečka, zimnice, silné bolesti hlavy, nevolnost, únava, bolesti svalů a kloubů.[2] Tyto příznaky mohou zejména u malých dětí, těhotných žen, starých lidí a u lidí s chronickým onemocněním vyvolat komplikace v podobě zápalu plic či jiných virových a bakteriálních infekcí. Chroničtí kardiaci mají problém zvládnout horečky, u menších dětí hrozí dehydratace.[3]

Vyzrajte na nachlazení

Nakupte si přípravky na posílení imunity.

Očkování proti chřipce

Již několik let je proti chřipce dostupné očkování pro dospělé, děti starší šesti měsíců a mladistvé. Je vhodné zejména pro ty, u kterých je žádoucí snížit pravděpodobnost nákazy chřipkou a k ní přidružených komplikací. Tedy u lidí s chronickým onemocněním, které by chřipka výrazně zhoršila, případně u osob, jimž hrozí vysoké riziko výskytu komplikací.

Každoroční očkování proti chřipce je vhodné pro osoby starší 50 let, pro osoby s chronickým onemocněním v léčbě, a to především při:

  • onemocnění dýchacího systému, srdce a cév, ledvin a jater,
  • metabolických onemocněních včetně cukrovky,
  • dysfunkci průdušek a plic včetně onemocnění po poranění nervové soustavy v důsledku křečových stavů či v rámci dalších neurologických a svalových poruch.

Dále je očkování vhodné pro osoby, které trpí závažnými primárními nebo sekundárními poruchami imunity. Rovněž je vakcína doporučována těhotným ženám v kterékoliv fázi těhotenství a ženám, které těhotenství plánují v době chřipkové sezóny. Je vhodné i pro ty, kdo pečují o rizikové osoby (zdravotníci, sociální pracovníci), osoby, které žijí s kýmkoliv z rizikové skupiny ve stejné domácnosti, i pro osoby, které jsou s těmito lidmi v kontaktu (učitelé, zaměstnanci pošt, zaměstnanci obchodů a další).

Očkování proti chřipce se nedoporučuje jedincům, kteří jsou přecitlivělí nebo alergičtí na některou ze složek vakcíny, a také těm, kteří aktuálně prodělávají horečnaté onemocnění (v tomto případě je potřeba vakcinaci odložit). Ideálním okamžikem pro podání látky je období mezi říjnem a prosincem, tedy tehdy, kdy se nacházíme v době asi čtyř měsíců před vrcholem chřipkové sezóny.

Vyzrajte na nachlazení

Nakupte si přípravky na posílení imunity.

Léčba

Základem léčby chřipky je dostatek odpočinku. Podstatné je zvýšit přísun vitamínu C, a to ve formě čerstvého ovoce, zeleniny, čerstvých ovocných a zeleninových šťáv nebo potravinovými doplňky (rozpustné tablety, pastilky).

Dále jsou důležitá antipyretika (léky na horečku) a protizánětlivé léky nesteroidní povahy, které uleví od bolestí kloubů a podpoří snížení horečky. Doporučujeme přípravky s obsahem paracetamolu a ibuprofenu.

Hodí se i léky na suchý kašel, pastilky či kloktadla na bolest v krku, které nepříjemné pocity utlumí a krk mírně znecitliví, aby bylo možné se v rámci možností posilnit. Pokud jste praktičtí lidé, kteří nechtějí mít na každý příznak jeden lék, doporučujeme takzvané všeléky, které dokážou ulevit od všech příznaků najednou. Nejčastěji bývají ve formě horkých nápojů, například Coldrex Max Grip a podobně.

Důležité je hodně pít, protože vlivem horečky se tělo může dostat do dehydratace. Ideální jsou v tomto případě bylinkové čaje určené pro léčbu chřipky, můžete si je přichutit medem a citronem. Vhodný je také zázvorový čaj, který příznivě funguje na bolest v krku a prohřátí organismu. Jen dopředu upozorňujeme, že některé jedince může zázvorový čaj v krku pálit, není to chuť pro každého.

Desatero pro boj s chřipkou

Některé rady pro vás budou možná nové, jiné už jsou rutinní a léty zaběhlé, a tak vás jejich přítomnost v našem desateru ani nepřekvapí.

1. Teplý čaj

Dostatek tekutin při chřipce je naprostý základ. Při bolesti v krku, rýmě a kašli je ideální a nejpohodlnější pít teplý čaj, jehož pití do prosáklého krku nebolí. Doporučujeme bylinkové směsi speciálně určené na chřipku, případně zázvorový čaj. Pokud však nejste příznivci bylinek ani zázvoru, sáhněte po jakémkoliv jiném čaji, který můžete dochutit medem a citronem.

Pro dospělé pacienty existuje i „zábavnější“ varianta teplého čaje. Můžete ho vylepšit panákem ovocné pálenky nebo rumu. Ihned po vypití ale zamiřte do postele a zkuste se co nejdéle vypotit. Panáka rumu můžete přidat i do teplého mléka s medem.

2. Silný masový vývar

Málokteré jídlo podpoří léčbu chřipky tak jako silný masový vývar. Blahodárně působí jak na horní, tak na dolní dýchací cesty.[4] Stačí kuřecí skelet, stehna či křídla s kostí, hovězí žebro nebo morkové kosti. Zeleninu i maso do vývaru doporučujeme před vložením do hrnce se studenou vodou zprudka osmažit na másle na barvu, vývar bude mít výraznější chuť. Doplňte ho nudličkami, zavářkou nebo játrovými knedlíčky.

3. Česnek

Česnek je znám pro své antibiotické účinky. Dokáže vám pomoci od hlenů a tím urychlí vykašlávání. Funguje trochu podobně i jako paracetamol – způsobuje vypocení.[5] Menší problém je v tom, že je nejúčinnější ve stavu syrovém, což může být vzhledem k jeho aroma a výrazné chuti trochu náročnější při konzumaci. Zkuste ho tedy zpracovat ve formě česnekové pomazánky, můžete si ho nastrouhat místo křenu do salátu z pekingského zelí, mrkve a bílého jogurtu. No a pokud ho nezvládnete za syrova, česnečka to jistí.

4. Cibule

Co se cibule týče, zde je na místě zmínit zejména dětmi ne příliš oblíbený cibulový čaj a cibulový sirup. Obojí působí blahodárně na kašel. Cibulový čaj připravíte z 800 ml vody, dvou velkých cibulí, dvou vrchovatých lžic majoránky, 1,5 citronu a medu dle chuti. Oloupanou a na plátky nakrájenou cibuli společně s majoránkou zalijte vroucí vodou, přiklopte pokličkou a nechte louhovat až půl hodiny. Odvar přeceďte do jiné nádoby, oslaďte dle chuti medem a šťávou z citronu. Vypijte třikrát denně jeden šálek.

Cibulový sirup lze připravovat jak tepelně, tak za studena. Pro studenou přípravu budete potřebovat čistou a sterilní zavařovací sklenici. Na dno dejte přibližně jeden centimetr cibule nakrájené na měsíčky a přiměřeně ji zasypte krupicovým cukrem. Následně střídejte patra až do doby, než vám dojdou suroviny, jen si dejte pozor, abyste končili cukrovou vrstvou. Sklenici dejte přes noc do lednice (nebo alespoň na pár hodin), cibule hezky pustí šťávu. Užívejte po lžičkách 3–5× za den.

5. Křen

Křen funguje podobně jako česnek a cibule, trochu jako přírodní antibiotikum.[6] Obsahuje vitamíny, má protizánětlivé a tlumící účinky. Proto je tak dobrým pomocníkem při léčbě chřipky a jiných takových neduhů. Nejlépe působí v neupraveném stavu, případně oškrábaný. Vzhledem k jeho pikantní chuti ho zkuste zakomponovat jako dochucovadlo salátů, případně do dipu k uzeninám nebo masu.

6. Tvaroh

Tvaroh působí blahodárně nejen na krásu, ale především na zdraví. Má protizánětlivé účinky, chladí, mírní otoky a snižuje bolestivost. Využít ho tak lze nejen při bolesti v krku ve formě zábalu, ale i při horečce (hrudník, lýtka, plosky nohou) nebo při kašli (namazat na hrudník).

Tvaroh mohou využít například kojící ženy, když je postihne zánět prsu, lidé s popáleninami (a to i od sluníčka), při štípnutí nebo bodnutí hmyzem, při zánětu spojivek či zánětu středního ucha.

7. Horká koupel

Pokud máte vanu, určitě si dopřejte horkou lázeň. Můžete si do ní přidat různé esenciální oleje (levandule, eukalyptus). Pára vám pomůže uvolnit ucpaný nos, aromatický olej zase působí na unavenou mysl. Hned po koupeli je ale dobré opět zamířit do tepla postele.

8. „Napářka“

Pokud vanu nemáte, jistou alternativou je napářka. V hrnci přivedete vodu k bodu varu, můžete přidat pár kapek esenciálního oleje, nakloňte se nad hrnec a hlavu si přikryjte ručníkem tak, abyste inhalovali páru. Dýchejte zhluboka a klidně, pokuste se vydržet co nejdéle. Napářka působí skvěle především při léčbě nemocí horních cest dýchacích.

9. Obklady

Při horečce a bolestech v krku nebo svalů fungují výborně různé zábaly a obklady. Zejména u dětí se snižování horečky pomocí antipyretik podporuje právě studenými zábaly (alternativou je vlažná sprcha). Jedním z nejlepších obkladů je takzvaný Priessnitz, univerzální pomocník při bolestech v krku. Stačí namočit bavlněný kapesník ve studené vodě, přiložit na krk, překrýt ho igelitovým sáčkem a vše zavinout suchým šátkem. Obklad nechte přiložený minimálně jednu hodinu, ideální doba působení jsou však dvě až tři hodiny.

10. Vincentka

Vincentka je desítkami, možná stovkami let prověřený léčebný zázrak. Jedná se o silně mineralizovanou luhačovickou vodu z přírodního mořského pramene, který zde zůstal z období třetihor. Vincentka díky svému složení rozpouští hleny v dýchacích cestách, žaludku a střevech.[7] Pomáhá nejen při akutních obtížích, ale i jako podpůrná léčba chronických onemocnění (vředy, chronická pankreatitida, pooperační stavy a podobně). Vincentku lze v rámci léčby zakoupit ve formě minerální vody, nosního spreje, sirupu a pastilek.

Ať už vás chřipka potká, nebo budete mít to štěstí a mine vás, dávejte na sebe v tomto období pozor. Dostatečně se hýbejte, ale i odpočívejte, dopřejte si denně pár kousků čerstvého ovoce a zeleniny, dbejte na pitný režim, ale především zůstaňte dobře naladěni.