Otužování je finančně i časově nejlepším posilovačem vaší imunity, ale i mentality. Co za benefity vám chladná voda může dát? Proč je otužování čím dál více trendy? Chcete i vy být otužilci? Pojďme si společně otužování projít krok po kroku.

Zdravé tělo, zdravý duch

První změny po začátku otužování pocítíte zhruba po měsíci. V dnešní pocovidové době určitě oceníte posílení imunity. Díky chladu se vám rozšíří cévy a bude vám lépe proudit krev, snižuje tak riziko vysokého krevního tlaku. Otužování dokonce může pomoci i od alergií nebo odbourávat přebytečné tuky.

Je dost odvážné si v zimě sundat rukavice, aby vám nezmrzly ruce, a tak mluvíme o skutečné kuráži, když se v chladu dáte do studené vody. Odměnou vám bude pevnější vůle, odhodlání a poněvadž jde o dlouhodobý proces, tak i vytrvalost a trpělivost. Posílíte tělesnou zdatnost, naučíte se vnímat vlastní tělo a pracovat se stresem.

Jak s otužováním začít

Rádi byste okusili kouzla otužování, ale přitom se sprchujete v horoucí vodě a od podzimu ven chodíte pouze jako cibule obalená několika vrstvami? Jestliže vám nechybí odhodlání, nemusíte se ničeho bát, začíná se zlehka.

Studený vzduch

V úplném začátku to odstartujte pootevřením okna, když spíte. Postupně u otevřeného okna i cvičte, nebo se rovnou běžte procvičit ven. Snažte se na čerstvém vzduchu v chladném prostředí trávit čím dál více času. Běžte běhat, projeďte se na kole, ale počítá se i klidnější aktivita, jako je venčení psa.

Studená sprcha

Rozhodně se nedoporučuje hned skočit do ledové řeky, nebo jít jen v šortkách na Sněžku. Začínáme malými krůčky, a tím je oplachování studenou vodou. Nastavte kohoutek na umyvadle, aby tekla studená voda a jí se oplachujte, když přijdete z venku, po toaletě i při čištění zubů. Dobré je jít si hned po probuzení opláchnout obličej studenou vodou.

Další krok může být náročný, ale buďte trpěliví a nezoufejte, když se vám to nepodaří hned. Čeká vás zařazení studené sprchy. Umyjte se vlažnou až teplou vodou, poté na sebe na pár vteřin pusťte vodu studenou a opět se vraťte k vlažné vodě. Opakujte postup několikrát a sprchu vždy ukončujte vodou studenou. Postupně prodlužujte čas, který strávíte ve studené vodě a zkracujte teplé pauzy.

Ledové plavání

Vydrželi jste ve studené sprše alespoň tři minuty? Dalším levelem je tedy plavání v ledové vodě. Nezáleží na tom, jestli se budete koupat v rybníku, jezeře nebo skočíte do Vltavy, ideálně by ale voda měla mít kolem 15 °C a vy byste se měli cítit uvolněně. Před tím, než do vody vlezete, lehce se rozcvičte.

Někomu stačí, se do vody jen ponořit a hned se venku zahřát, jiný si užívají plavání, při kterém si pročistí hlavu. Ve vodě byste ale neměli strávit víc jak 20 minut. Až z vody vylezete, zahřejte se pohybem a zabalte se do suchého oblečení.

Wim Hof, ledový muž

Světový rekordman, Wim Hof, je jedním z nejuznávanějších a nejznámějších lidí z oblast otužování. Metoda, kterou tento ledový muž praktikuje, se skládá ze tří hlavních zásad: dýchání, meditace a chladová terapie. Počkat? Proč by vás měla zajímat metoda nějakého chlápka? Například pro to, co neuvěřitelného se mu povedlo. Na Mt. Everest či Kilimandžáro se vypravil jen v šortkách a ponožkách. V roce 2007 zaběhl půlmaraton na sněhu a ledu naboso. Zaběhl maraton v poušti Namib a to bez vody.

Wim Hof, ledový muž (Foto: Pinterest.com)
Wim Hof, ledový muž (Foto: Pinterest.com)

Chlubí se tím, že díky metodě je schopen ovládat své vnitřní pochody. Samoreguluje si pH krve, umí regulovat tělesnou teplotu nebo zvýšit si metabolismus v klidovém režimu.

Otužování pro zdraví

Doufáme, že vás otužování zaujalo a pokusíte se zařadit chlad do svého života. Na závěr vás upozorňujeme, že základem otužování je pravidelnost, a ne jednou prožít extrémní situaci. Šok, kterým by pro vaše tělo extrémní situace jistě byla, by mohl vést poruchy termoregulace. Pokud budete dbát na správné postupy, bude vám otužování neocenitelným pomocníkem v mnoha aspektech života.