Bolí vás hlava, žaludek máte jako na vodě, stěny se točí a nejraději byste strávili celý den pod peřinou. Nejspíš jste zažili jen bujarou oslavu, která je vykompenzovaná krušným ránem. Poradíme vám, jak se zbavit kocoviny.

Proč je vám špatně?

Po přehnané konzumaci alkoholu dochází k chemické reakci, které jste prostřednictvím svého těla součástí. Organismus se snaží odbourat pozřený alkohol. Zároveň jste pravděpodobně dehydratovaní a nejspíš i nevyspalí, váš žaludek je překyselený a energie mizivá.

Kocovina se projeví v různých konkrétních podobách. Můžete být unavení, mít výraznou žízeň nebo bolesti hlavy, cítíte nevolnost a možná se potýkáte i s nízkou koncentrací a nepozorností.[1]

Jak na kocovinu vyzrát?

Nejlépe funguje prevence – s alkoholem to nepřehánět. Myslete na své tělo a snažte se o něj pečovat. Pokud už ale máte divokou oslavu za sebou, podívejte se na rady, jak nelehké ráno přežít co nejlépe. Avšak je na místě vás předem rovnou upozornit, že spolehlivý lék na kocovinu zkrátka neexistuje.

Polévka nebo horký nápoj. Zkuste si dát česnečku, zeleninový vývar či teplý bylinkový nebo zázvorový čaj. Takové pokrmy vám pomohou se rehydratovat, tedy doplnit tekutiny, a dodají vám živiny. Pomůže samozřejmě i voda. Povzbuzení se dočkáte i po kávě nebo jiném silném čaji, avšak jednalo by se nejspíš o dočasný efekt a následně by dorazila ještě větší dehydratace. Jestliže máte ale výraznou potřebu si například kávu dát, dopřejte si navrch sklenici vody. Do čaje si dejte med kvůli cukru.

Vejce na hniličku nebo rajčata. Vejce obsahují aminokyselinu podporující játra a rajče díky obsahu cukrů povzbudí vaše unavené tělo.

Zavařené okurky. Možná to zní nelogicky z důvodu jejich kyselosti, ale okurka nebo pár loků nálevu vám dopomohou k doplnění poklesu sodíku, který za kocovinu také zodpovídá.

Vitamín C a B. Dejte si „céčko“ a B-komplex. Alkohol totiž působí jako antivitamín thiaminu (B1), který je důležitý pro správnou funkci jater.[2]

Lék na bolest. Pokud vás nesnesitelně bolí hlava, zabere Ibalgin.

Jaká jídla raději vynechat

Vyhněte se citrusům v jakékoliv podobě, protože tím podpoříte překyselení žaludku. Nejezte pizzu, burger nebo podobně těžká jídla, která by tělo muselo s námahou zpracovávat. Už tak má co dělat s alkoholem. Zajímavé je, že někomu nesvědčí mléčné výrobky, zato ale chladné mléko vám může pomoci uklidnit žaludek. Nepijte bublinky a ani alkoholické nápoje, přestože z Německa pochází názor, že na kocovinu zabere přesně to, co ji způsobilo.

Jděte na vycházku, do sprchy nebo do postele

Zkuste se ráno osprchovat studenou vodou, která vás povzbudí a na boj s kocovinou zdárně připraví. Pokud jste schopni se bezpečně hýbat, můžete jít i na vycházku nebo zvolit i náročnější variantu pohybu jako poklus nebo plavání. Pohyb okysličí mozek a právě kyslík posílí odbourávání alkoholu. Když zkombinujete sprchu a následně pohybovou aktivitu, mohli byste se cítit o dost lépe.

Jestliže máte možnost, jděte ráno znovu spát. Po probuzení se napijte vody a opět si lehněte, protože spánek dost možná způsobí zázrak. Až vstanete podruhé, budete se cítit lépe než na první pokus.

Alkohol je možné pít i rozumně

Už v průběhu oslav lze následné kocovině předcházet. Například se snažte nepít na lačný nebo nenajedený žaludek. Etanol se díky tomu bude vstřebávat pomaleji a v krvi ho bude méně. Zároveň doplňujte tekutiny popíjením čisté vody, nebudete tolik dehydratovaní. Pijte pomalu, mezitím jezte, konverzujte, bavte se, jděte na procházku, tančete a hlavně nemějte snahu držet krok s ostatními. Reakce na alkohol jsou totiž individuální, a pokud kamarád zvládne deset piv s přehledem, u vás to tak být nemusí.

Pokuste se alkoholické nápoje příliš nemíchat. Není to sice pravidlem, ale po kombinaci různých druhů alkoholu vám bude pravděpodobně hůř. K největším bolehlavům patří víno a mezi „nejšetrnější“ nápoje pak spadá čistý alkohol jako například vodka nebo gin. Zkuste pít třeba jen gin s tonikem. Možná budete ráno mile překvapeni.

V každém případě se nenechejte do pití alkoholu nutit, zábava může probíhat i za střízliva. Pijte střídmě nebo vůbec. Nepití alkoholických nápojů může být z mnoha důvodů životní styl, který vyznává možná více lidí, než si myslíte. A v barech jsou nabízeny i zajímavé nealkoholické koktejly a nápoje, kterými nikoho neurazíte a slavnostní náladu nezkazíte. Možná vás také zajímá, jak detoxikovat játra a správně tak pročistit organismus.