Chcete si pořídit saunu domů? Pěkně si prohřát tělo, kdykoli to budete potřebovat. Nebudete se muset o ni s nikým dělit. Bude pro vás lepší volbou finská sauna, nebo infrasauna?

Rozdíl mezi finskou saunou a infrasaunou

Základní rozdíl je jasný. Ve finské sauně nejdříve dochází k ohřátí vzduchu, který následně zahřeje vaše tělo. V infrasauně míří prvotní ohřátí díky infrapaprskům na vás. Následující odstavce vám přiblíží další rozdíly včetně všech výhod a nevýhod obou typů saun.

Co je finská sauna?

Základem každé finské sauny jsou saunová kamna. Právě ta jsou zdrojem tepla. Povětšinou jsou elektrická. Pohodlně tak můžete na ovládacím panelu zvolit požadovanou teplotu a čekat, až se vzduch uvnitř sauny prohřeje.

Finská sauna u vás doma

Pořiďte si finskou saunu se slevou až 5 000 Kč.

A jak dlouho takové rozehřívání trvá? Samozřejmě záleží na velikosti sauny a výkonu kamen, většinou to ale zabere půl až tři čtvrtě hodiny.

Finská sauna se dělí na několik druhů. Typická je suchá sauna. Vzdušná vlhkost se pohybuje jen kolem 3 %. Pokud budete polévat saunové kameny, tak si můžete dýchání zpříjemnit vlhkostí až do 20 %.

Finská sauna (Foto: Marimex.cz)
Finská sauna (Foto: Marimex.cz)

Dalším druhem finské sauny je BIO. Má speciální vyhřívání s výparníkem v kombinaci s barevným osvětlením. Vlhkost vzduchu se pohybuje v rozmezí 30 až 60 %. Užijete si ale trochu méně tepla – kolem 65 stupňů. Což ale pro někoho nemusí být na škodu.

Jak se finská sauna používá?

Samotný pobyt v sauně trvá v jednom cyklu většinou 5 až 15 minut. Záleží na teplotě a vaší odolnosti a vytrvalosti. Poté přichází ochlazení ledovou vodou a krátký odpočinek v kombinaci s doplněním tekutin. Tento proces se dvakrát až třikrát opakuje. Saunu si dopřávejte maximálně dvakrát týdně.

Výhody finské sauny

Finská sauna svým způsobem posiluje imunitní systém, zlepšuje kondici srdce a cévního systému. Vysoké teploty v lidském organismu způsobují rozšiřování cév a zrychlení dechové i srdeční frekvence. Tělo také začne vylučovat pot, díky kterému začnou odcházet toxiny, přebytečná sůl a další nežádoucí látky.

Nevýhody finské sauny

Vysoké teploty někomu zkrátka nesvědčí. Jsou to lidé s vysokým krevním tlakem, epileptici, těhotné v prvním trimestru a malé děti. Finská sauna je finančně náročnější než infrasauna. Složitější je i provoz a údržba.

Co je infrasauna?

Moderní infrasauny se nemusí dlouze rozehřívat. Pracují pomocí vyzařování infračervených paprsků. Dlouhovlnné záření proniká rovnou do těla a dostane se až do hloubky více než 4 cm. V infrasauně se zapotíte až třikrát více, a to při teplotě již okolo 45 až 60 stupňů.

Infrasauna (Foto: Marimex.cz)
Infrasauna (Foto: Marimex.cz)

Jak se infrasauna používá?

Pobyt v infrasauně trvá většinou půl hodiny, případně trochu déle. Infrapaprsky si můžete užívat třikrát týdně. Krátkodobé ohřátí těla si ale můžete dopřát každý den.

Saunovací cyklus se v tomto případě neopakuje a odpadá i ochlazování. Regenerace po „výkonu“ je ovšem vítaná.

Výhody infrasauny

Jak už jsme uvedli, v infrasauně se člověk více zapotí – tím pádem tělo vyplaví víc nepříznivých látek. Tento typ saunování je pro tělo šetrnější. Mohou si ho tak dopřát lidé s astmatem, alergiemi nebo vysokým tlakem.

Infrasauna u vás doma

Pořiďte si infrasaunu se slevou až 3 000 Kč.

Infrasauna léčí jizvy a ekzémy nebo pomáhá při akné. Odlehčuje od bolesti kloubů i svalů. Vlivem tepla dochází k přirozenému uvolnění dýchacích cest.

Infrasauna je zpravidla levnější než finská sauna. Nepotřebuje odvětrání a můžete ji postavit třeba na koberec v obývacím pokoji. Její provoz je také levnější, vyjde vás jen na pár korun.

Nevýhody infrasauny

Infrasauna není vhodná pro lidi s hemofilií nebo se záněty kloubů. Taktéž by se jí měli vyhýbat osoby s infekčním onemocněním. Omezení platí i pro těhotné v prvním trimestru.