Máme tady říjen. Venku je sychravo, chladno a většinou zataženo. Klasické podzimní období, které pro většinu z nás představuje nejen pochmurné dny, ale kvůli chladnému počasí také větší riziko nákazy chřipkou nebo nachlazením. Pojďme se společně podívat na to, jak podpořit svou imunitu, aby se nám nachlazení vyhnulo obloukem.

Otužování

Minulý rok se strhla vlna ohledně otužování a všichni se do tohoto rituálu pustili. A není se čemu divit, protože otužování sebou přináší spoustu blahodárných výhod, mezi které například patří zlepšení metabolismu. Na chlad si musíte zvyknout, není příjemné a ani dobré si rovnou stoupnout pod proud studené vody. Můžete ze začátku zkusit střídat teplejší vodu s vlažnou a poté postupně kohoutek stáčet ke studenější. Po delší době se budete jen sprchovat studenější vodou a nebude vám to už připadat tak hrozné jako ze začátku. V místnosti, kde spíte, snižte teplotu a přikryjte se pořádně peřinou. Není dobré spát v teplém až přehřátém prostředí, protože se vám může hůř usínat a během spánku se můžete vícekrát probouzet.

Pestré stravování

Pokud možno omezte příjem cukru, soli a tučných jídel. Nahraďte cukrovinky cereáliemi, které jsou bohaté na vlákninu a nastartují vám den. Zkuste si po ránu udělat ovesnou kaši s ovocem, která je lehce stravitelná a nebude vám hned po ránu těžko od žaludku. Přidejte do vašeho jídelníčku čerstvou zeleninu, luštěniny, ovoce či ryby. Jezte pravidelně 5x denně.

Relax Psychické zdraví též ovlivňuje velkou měrou metabolismus a fungování celého imunitního systému. Udělejte si na sebe čas a dělejte to, co vám dělá radost. Přečtěte si knihu, poslouchejte oblíbenou hudbu či nějaký podcast nebo se domluvte s kamarády a zajděte někam nebo jen tak povídejte. Relaxujte, vaše psychika a imunita to velice ocení.

Spánek

Dostatečný spánek je jednoznačně důležitý. Ideální doba spánku je sedm až osm hodin denně. Zkuste se nedívat večer před spánek do mobilu, počítače či televize. Modré světlo škodí vašim očím a nebudete moci ihned usnout. Vypněte tyto zařízení zhruba tři hodiny, než ulehnete do postele.

Zázvorový čaj

Zázvor je každým coulem dobrým parťákem v kuchyni. Zázvorový čaj není obtížný na přípravu, je velice nápomocný při nachlazení a hezky vás protáhne.

Zázvorový čaj (Foto: Depositphotos.com)
Zázvorový čaj (Foto: Depositphotos.com)

Mezi účinky zázvoru patří:

  • Podporuje obranyschopnost, imunitní systém a dýchací cesty
  • Podporuje normální hladinu cukru v krvi
  • Podporuje trávení
  • Snižuje cholesterol

Postup:

Kořen zázvoru nakrojte na menší kousky nebo nastrouhejte. Zalejete vroucí vodou, a nechte zhruba 5 minut odstát. Ihned podávejte a pijete ještě teplý. Čaj můžete zpestřit přidáním medu a citronu. Takhle volba je stoprocentně dobrá při nachlazení.

Prevence nad zlato

Ať chcete zůstat zdraví nebo už vás přepadlo nachlazení, zkuste naše tipy. V dnešní době, když je skoro každý v našem okolí nemocný, tak se musíme o to více chránit, a tak prevence není vůbec od věci. Jezte hodně ovoce, zeleniny, zkuste se otužovat, choďte na procházky, hodně spěte a zkuste si udělat domácí zázvorový čaj. Vaše zdraví vám poděkuje, a to by byl v tom čert, abyste nezůstali zdraví.