Štíhlá postava bez celulitidy, strií a madel lásky. Bez gramu tuku navíc. A břicho, na kterém se vyjímá ukázkový sixpack. Cíl je to pěkný, ale může vám zadělat na pravidelné bolesti. Stojí to za to?

Jak vypadá skutečné zdraví?

Ještě pár let zpátky všichni řešili BMI (Body Mass Index). Dnes už se ve výsledku promítají i další hodnoty, jako je podíl vody v těle, svalová a kosterní hmota, podkožní a viscerální tuk nebo množství proteinů. Tuk navíc neváží tolik co svaly. Je výrazně lehčí. Právě proto při srovnání dvou sedmdesátikilových lidí vypadá ten se sedavým povoláním a živý jen z fastfoodu a polotovarů mohutnější. Ve skutečnosti je ale jeho tělo chatrnější. Svaly jsou cennější a těžší.

70 kilogramů u nesportovce:

  • Celulitida a povolená kůže 
  • Hrudky pod kůží
  • Strie a žilky
  • Zadržovaná voda
  • Nadváha
  • Přetížený kosterní systém

70 kilogramů u sportovce:

  • Vyhlazená pokožka
  • Na omak hladká, jemná a pevná
  • Přirozené svaly (nemusí být viditelné, při zatnutí se tělo zpevní)
  • Vnitřní síla
  • Správné držení těla (nejlepší možná prevence proti bolestem)

Zkuste se zbavit myšlenky, že nízká váha je symbolem zdraví. Není tomu tak. Zdraví vychází z vnitřní síly a svalů, které za běžného provozu ani nejsou aktivní. Tím, že je probudíte k životu, posílíte tělo, odbouráte bolesti, pnutí a zabráníte přetížení. Můžete mít váhu jako cvalík, ale kvalita bude zkrátka na úplně jiné úrovni. Poznáte to nejen na křivkách a mírách.

Muži a ženy na tom nejsou stejně

Jakmile začnete cvičit a uvidíte první výsledky, pohybu propadnete. Je to závislost. Svěží mozek, endorfiny, uvolnění, příjemné mravenčení, návaly energie, lepší pracovní výkon a větší chuť na sex. Vy – ženy – byste se ale měly mít na pozoru. Při posilování břicha by neměla být cílem honba za sixpackem, jako je tomu u mužů.

Vaše tělo je totiž zdrojem mnoha zázraků a procesů a svalová tenze není žádoucí. Vysoustružené břicho je sice krásné na pohled, ale všeho moc škodí. Tlak na ženské ústrojí – vaječníky, dělohu nebo močový měchýř (který je u žen mnohem citlivější a náchylnější na poškození) – může časem začít orgány stlačovat a deformovat. V krajním případě dochází i k nevratnému narušení jejich funkce. Břicho se několikrát za život vlivem hormonálních změn, jako je těhotenství nebo pravidelná menstruace, nafukuje a zvětšuje a potřebuje prostor. Nikoliv odpor břišních stěn.

Muži tloustnou hlavně v oblasti pasu a mnohem snáz nabírají svaly. Ženy se kulatí především přes boky a v oblasti stehen. Na svalech, které vykouknou skrz tenkou vrstvu tuku, se pořádně nadřou. Může za to genetika v kombinaci s hormony a to lze jen těžko ovlivnit. Možná je to signál, aby se při posilování ženy nevydávaly stejnou cestou jako jejich protějšky. Každé tělo zkrátka potřebuje individuální přístup.

Zatímco muž popadne jednoručky a „pumpuje“, aby mu naskočily mohutné bicepsy, ženy by měly jít až do pozice, kdy je ruka natažená. Jedině tak dosáhnou štíhlých a jemně vyrýsovaných paží. Podobný rozdíl je i při posilování břicha. Muži mohou jít na doraz, kdežto ženy by měly nechávat prostor pro hormonální kolotoče, vyvarovat se diastázy (rozestupu břišních svalů) a zaměřit se na pánevní dno, které je každý měsíc v důsledku menstruace a hlavně během těhotenství pod velkým tlakem.

Konec křečí na dohled

Bezmála čtyřicet let (začátek menstruace bývá kolem třinácti let a nástup menopauzy průměrně ve dvaapadesáti) se ženy potýkají s periodou. Na jednu stranu je to důkaz toho, že všechny procesy v těle probíhají podle plánu, na druhou se s ní pojí silné křeče, pocity malátnosti, riziko PMS (premenstruační syndrom), náladovost, kožní potíže, křeče a nadmutost.

V zimních měsících je průběh menstruace většinou horší, bolestivější a delší. Může za to celkové sevření těla kvůli nižším teplotám. Rozdíly jsou vidět i mezi jednotlivými měsíci. Jeden z vaječníků vyvolává silnější křeče a krvácení. Jde sice o přirozený stav, kterému nemá smysl bránit například permanentním užíváním antikoncepce, ale v některých zemích si ženy dokonce vybojovaly menstruační volno, kdy se mohou pár dní v měsíci regenerovat (za podmínek, že částečně splní svěřenou práci).

Bylinky na scénu

Kontryhel můžete podávat i svým dětem. U holčiček funguje jako účinná prevence proti rozvoji bolestivé menstruace.

Přírodní léčba naštěstí nabízí plejádu prostředků, jak bolestivou menstruaci utlumit. Ne každá bylina ale vyhovuje všem, je třeba hledat to pravé. Nejde jen o křeče, ale především o vyrovnanou hladinu hormonů.

  • Drmek
  • Kontryhel
  • Heřmánek
  • Řebříček
  • Mateřídouška

Mimo čajů, kapek z drmku nebo v případě kontryhele sedavých koupelí můžete zkusit i teplé obklady (stačí žehličkou nahřát vlněnou šálu) nebo lehký strečink, při kterém uvolníte napětí v břiše. Při výběru cviků buďte ale opatrné. V počáteční fázi můžete udělat pár sklapovaček a rozproudit krev, čímž dosáhnete určitého stupně úlevy od menstruačních křečí, jakmile si ale břicho na tenzi zvykne a stáhnou se i menší svaly, vnitřní ústrojí ztuhne a bolest zesílí. Protahovací cviky jsou nudné, ale při periodě představují jediné možné řešení.

3 cviky proti bolestivé menstruaci

Cvičení vám při periodě uleví, ale nesmíte tělo cviky sevřít a prokrvit moc. Protahovací cviky a pozice, které jen napnou svaly, jsou ideální.

Jako tanečnice

Postavte se a nohy rozkročte na šířku boků. Dlaně spojte za hlavou a mírně pokrčte kolena. Pohupujte se ze strany na stranu a napodobujte pohyby samby. Ramena, hrudník a trup mějte zpevněný a držte ho v jedné rovině, veškerý pohyb se týká jen boků a nohou. Díky tomu nevyvinete příliš velký tlak na břicho a zároveň posílíte pánevní dno.

Jde o cvik, který můžete praktikovat kdekoliv (doma, v práci, na procházce, ve frontě).

Na roztrhání

Sedněte si do tureckého sedu, ramena zafixujte (zpevněte a tlačte směrem dolů). Ruce spojte před hrudníkem a co nejrychleji točte trupem z jedné strany na druhou. Ale pozor! Nesmíte hýbat pánví ani se naklánět. Hlava jde za tělem, předejdete tak motání. Čím kvalitnější bude provedení cviku, tím více ucítíte jemné uvolnění ve spodní části břicha.

Prostor pro menstruaci

Užívání antikoncepce bez přestávky sice oddálí menstruaci, ale zadržuje v těle krev a toxické látky. Pro posun periody kvůli dovolené jsou tabletky dobré, z dlouhodobého hlediska nikoliv.

Zlomená svíčka

Svíčku umíte. Při menstruaci ale změňte provedení a zůstaňte v pozici, kdy se opíráte rukama o bedra. Prsty u nohou by měly být přímo nad vaším obličejem a lokty podpírající tělo v pravém úhlu. Záda zpevněná a rovná, nohy stejně tak. Jen ťapky natahujte a pokrčujte. Tímto drobným pohybem totiž posilujete břicho a jemně masírujete jeho stěny.

Přípravky na menstruační bolesti

Už dost bolestí hlavy, břicha a podbřišku.

Jděte na to jinak

Sixpack přenechejte mužům. Jejich tělo je na něj uzpůsobené. Nerodí, nemenstruují a neprožívají tak divoké hormonální ohňostroje. Zaměřte se na cvičení s vlastní vahou a protahovací cviky.