Jet lag neboli pásmová nemoc. Dovolená daleko za hranicemi Evropy zní skvěle, cesta je ale dlouhá a nudná. A jako bonus musíte překonat jet lag. Jak tělu vysvětlit, že je o půl dne víc, nebo si naopak dáte úterní repete?

Jet lag: Nezáleží, jak dlouho letíte, ale kam

Pásmová nemoc (jet lag) znamená náhlé narušení biorytmů, kdy se tělo nedokáže dostatečně rychle vyrovnat s časovým posunem, který jste překonali letadlem. Organismus funguje ve 24hodinovém cyklu a přizpůsobuje tomu potřebu spánku, množství energie, nálady a emoce i pravidelné vylučování. Pokud ale vinou časového posunu přijdete o celou noc nebo den, v těle neproběhnou všechny důležité procesy a se zpožděním několika desítek hodin se objeví první negativní dopady. Ty vás bohužel mohou unavit tak, že budete muset energetické manko dohnat.

Cesta přímo na sever nebo na jih nepředstavuje problém, čas se nemění vůbec nebo jen minimálně a tělo se s tím snadno vyrovná. Při cestě na Nový Zéland se ale jedná o deset hodin dopředu a na Havaji o rovných dvanáct hodin dozadu. Zatímco v Česku se připravujete na pondělní obědovou pauzu, v Los Angeles se teprve překlápí den. Čas strávený v letadle se totiž nerovná časovému posunu.

Průlet časovými pásmy je zápřah pro tělo

Krátce před sedmou ráno se začíná zvyšovat krevní tlak a rozpohybují se střeva, o tři hodiny později jste konečně čilí a plní energie. V devět večer začíná tělo produkovat melatonin (hormon spánku), dvě hodiny po půlnoci jste v nejhlubší fázi spánku a ve čtyři ráno je tělesná teplota na svém minimu. V ideálním případě byste měli nároky vnitřních hodin maximálně kopírovat. Každý výkyv se negativně projeví na náladě, na schopnosti bojovat proti stresu, na psychické pohodě i na pracovním výkonu.

Náročný let: Prášky na spaní nejsou řešením. Jen byste po přistání byli plní energie a únava z jet lagu by se dostavila později. (Foto: Unsplash.com)
Náročný let: Prášky na spaní nejsou řešením. Jen byste po přistání byli plní energie a únava z jet lagu by se dostavila později. (Foto: Unsplash.com)

Jakmile překročíte více než pět pásem, jet lag na vás dopadne. Některé projevy jsou mírné, jiné vás omezí. Záleží na citlivosti organismu a přípravě.

Příznaky pásmové nemoci:

  • Silná únava, pocit vyčerpání
  • Nevolnosti (průjmy nebo zácpy, zvracení)
  • Poruchy koncentrace
  • Insomnie a spánková obrna
  • Bolest hlavy, svalů a kloubů
  • Nechutenství
  • Kožní problémy – vyrážky, svědění, pnutí
  • Mravenčení v končetinách
  • Rozostřené vidění
  • Výkyvy nálad
  • Zpoždění menstruace
  • Nestandardní chování – vztek, agresivita, rozmrzelost (u dětí)

Jak se připravit na změnu časového pásma

Během letu se jet lag většinou neprojeví. To až druhý nebo třetí den, kdy dá tělo jasně znát, že mu ztracená energie chybí. O co větší je zpoždění nástupu únavy (a dalších potíží), o to silněji pásmová nemoc udeří. Výhodou je, že o letu a hrozbě pásmové nemoci víte v předstihu.

Nešetřete za každou cenu

Let delší než pět hodin bývá hodně náročný. Připočtěte ještě cestu na letiště, byrokratické kolečko a dopravu na hotel v cílové destinaci. Letenky jsou čím dál dražší a jedna z možností, jak ulevit rozpočtu, je přesun s mezipřistáním. Pro tělo je to ale další rána. Pokud vám to finanční situace dovolí, leťte přímo nebo jen s jedním přestupem.

Nastavte večerku

Čas, kdy půjdete do postele, upravte podle cílové destinace. Pokud letíte na západ, jděte spát o hodinu později. Při cestě na východ ulehněte dříve. Nezáleží na tom, kolik časových pásem při letu překonáte, pouhých šedesát minut ošálí mozek, aby pro něj jet lag nebyl tak náročný.[1]

Změny na talíři

Jet lag se projevuje nechutenstvím, dehydratací a nevolnostmi. Nemá smysl jít trávicím potížím naproti. Na čas se vzdejte alkoholu i kávy a slazených nápojů a zvyšte příjem bílkovin. Nejlepším pomocníkem je obyčejný kokos v jakékoli podobě – kokosové mléko, dužina nebo voda. Tu můžete pít preventivně, těsně před letem i během něj a po přistání. Zvýšený příjem zdravého tuku podpoří trávení, osvěží mozek a zbystří smysly.

Důraz na pohyb

Postáváte ve frontě, sedíte v letadle, krčíte se, kroutíte a všemožně ohýbáte. Prostoru není nazbyt. To ale neznamená, že se nemůžete protáhnout. Využijte k tomu uličku mezi sedadly a čekání na toaletu.

Cesta letadlem: V letadle bývá těsno, a tak vám k pohybu bude muset stačit ulička mezi sedadly nebo plácek před toaletou. (Foto: Pixabay.com)
Cesta letadlem: V letadle bývá těsno, a tak vám k pohybu bude muset stačit ulička mezi sedadly nebo plácek před toaletou. (Foto: Pixabay.com)

Při sezení si natáhněte nohy pod sedačku před sebou, zakružte chodidly nebo kolena přitáhněte k hrudníku. Při stání procvičte zadní strany stehen, otočte si hlavou na všechny strany a zhluboka dýchejte. Neprokrvené a neokysličené tělo je unavenější a zhoršuje dopady jet lagu.

Děti let prospí, jet lagu se ale nevyhnou

Možná si říkáte, že když dlouhý let zvládnou batolata, tak vy taky. Právě na dospělých ale závisí to, jak cestu překonají ti nejmenší. Psychická pohoda rodičů je klíčová pro to, aby dítě nesevřela nervozita a nevyvolala v něm emoční nerovnováhu, záchvaty vzteku nebo plačtivost.

Jet lag u dětí: Děti nemívají se spánkem v letadle problém. (Foto: Unsplash.com)
Jet lag u dětí: Děti nemívají se spánkem v letadle problém. (Foto: Unsplash.com)

Malí cestovatelé usnou téměř na povel, a pokud cítí blízkost mámy a táty, deset hodin v letadle pro ně není problém. Neměli byste se na to ale spoléhat. Pro jistotu si zajistěte maximální pohodlí a plynulost cesty. Máte-li ale chronického nespavce, bude let náročný. Snažte se dodržet režim z domova, zabalte oblíbenou hračku, zkuste masku na oči, častější kojení a pohodlný polštář. Na letišti jsou při odbavení malých dětí mírnější. Informujte se u letecké společnosti, co všechno si můžete vzít na palubu. Nebývá problém autosedačka, skládací postýlky ani hnízdečko.

Cílovka

Při cestě na západ (do Karibiku nebo USA) z času ubíráte. To je pro dítě mnohem snesitelnější a jet lag na něj nedopadne tak silně. Pokud navíc poletíte v noci, většinu letu prospí.

  • Přímý let Praha – Punta Cana, odlet v 0:00, dítě spí, na místo doletíme cca v 10:00 středoevropského času, tamního času 4:00 brzy ráno.
  • Přímý let Praha – Bangkok, odlet v 0:00, dítě spí, na místo doletíme cca v 10:00 středoevropského času, v 15:00 tamního času.

Váš cirkadiánní rytmus je méně zmatený, pokud cestujete na západ. Je to proto, že cestování na západ „prodlužuje“ běžný denní a noční cyklus tělesných hodin (normální tendence tělesných hodin u většiny z nás je o něco delší než 24 hodin). Cestování na východ je však v přímém rozporu s tělesnými hodinami.[2]

Pauza

Dospělý člověk využívá mezipřistání většinou ke krátkému odpočinku nebo k nákupu. Děti by ale takový program nezaujal. V Singapuru navštivte motýlí zahrady, v Nairobi pozorujte divoká zvířata, v Dubaji si udělejte stopover a prozkoumejte vše, co tato exotika nabízí. Změna prostředí děti probere a zmírní dopady jet lagu.

Slunce

Během letu je třeba dítě zabavit (tablet, kniha, plyšová hračka, cestovní divadlo nebo pexeso, ježek v kleci), v cíli ale první dva až tři dny pobývejte co nejvíce na denním světle. Nezatahujte rolety a nechte sluníčko prostoupit do pokoje. To totiž zlepšuje náladu a dodává tělu vitamín D.

Jet lag už vás děsit nemusí

Jet lag umí zamávat se zdravím a vzít vám notnou dávku energie, což může zkazit dovolenou. Stačí ale pár dnů předem upravit režim, zahýbat s časem večerky, najet na zdravý jídelníček s dostatečným příjmem bílkovin a čisté vody, zhluboka dýchat a pravidelně se protahovat. A pásmová nemoc nebude mít šanci. U dětí ani u dospělých.