Komáři, masařky, klíšťata. Trojice, která vám dokáže znepříjemnit léto. Především ti poslední. Přisají se, nacpou se krví k prasknutí a pak se brání a nechtějí odejít. Je možné prožít slunečné dny bez klíšťových eskapád?

Rok od roku jsou silnější

Varování před klíšťaty je všude. V reklamách, na billboardech, v brožurkách u lékaře. Dokonce při procházce mezi kopci můžete narazit na výstražnou ceduli, že procházíte místy, kde vládnou malí roztoči. Čím silnější jsou obavy, tím úpornější je snaha vytvořit pravidla, kdy je procházka bezpečná a kdy ne. Jeden z hlavních faktorů ale selhává. Sezóna klíšťat sice začíná na přelomu března a dubna, kdy se vyrojí vždy po dešti, ale nedočkavci se mohou objevit už při teplotách lehce nad bodem mrazu (4 stupně Celsia). K přisátí a dalšímu vývoji ale potřebují o pět stupňů více, a tak máte ještě čas na prevenci i důkladnou ochranu.

Klíšťata se umí přizpůsobit různým podmínkám, ale ideální pro ně je, když naprší a pak hned vysvitne sluníčko. To si lahodí, ukryjí se v trávě plná energie a čekají na příležitost. Když ale není poblíž člověk, vezmou zavděk menšími savci nebo plazy.

Stoprocentně účinná obrana proti klíšťatům neexistuje. A to ani očkování, silné repelenty nebo dlouhé nohavice.

Očkování

Očkování proti klíšťové encefalitidě je sice za poplatek, ale většina zdravotních pojišťoven na něj přispívá nebo ho plně hradí. Vedlejší účinky jsou minimální a pohybují se v nižších číslech než u jiných vakcín. Vzhledem k tomu, že posledních pět let je Evropa zamořená infikovanými klíšťaty, je prevence nezbytná.

Očkování: Vakcína proti klíšťové encefalitidě je vhodná pro děti od jednoho roku (Foto: Pixabay.com)
Očkování: Vakcína proti klíšťové encefalitidě je vhodná pro děti od jednoho roku (Foto: Pixabay.com)

Na dobré cestě je i očkování proti lymské borelióze. S projevy nemoci se můžete potýkat i několik let (v krajním případě celý život) a celosvětově si jí prošlo na 15 % populace. Účinná látka ale minulý rok vstoupila do třetí fáze testování a prozatím bez ztráty kytičky.

Očkování pro všechny

První očkovací dávku proti klíšťové encefalitidě může dostat roční dítě. Pak se dochází na pravidelné boostery. Od padesáti let máte vakcínu plně hrazenou ze zdravotního pojištění.

Očkování má také svá rizika a celou řadu vedlejších účinků.[1] Pokud se tedy nepohybujete často v přírodě, je nasnadě zvážit důležitost vakcíny.

Repelent

Ošetření pokožky a oblečení sprejem je od jara do podzimu nutnost. Díky tomu kolem sebe vytvoříte vrstvu, skrz kterou klíšťata neprojdou. Jen pozor na to, že většina repelentů funguje jen šest až osm hodin. Pokud tedy trávíte v přírodě více času nebo dokonce kempujete, musíte aplikaci opakovat.

Diethyltoluamid je základní složkou všech repelentů. Odpuzuje hmyz a chrání pokožku před štípnutím komárů nebo přisátím klíšťat. Při výběru ale dejte pozor na příliš vysokou koncentraci. Bohatě postačí 30 %. V tomto případě totiž neplatí, že vyšší hodnoty jsou účinnější. Naopak. Látka by mohla způsobit začervenání nebo vyrážku a prostoupit skrz kůži do těla. Ve vysokém množství je navíc toxická.

Oblečení

Teploty stoupají, sluníčko svítí, bezvětří. Ideální počasí k procházce. Ideálně v šortkách a krátkém tričku. Klíšťata cítí vůni kůže a krve na dálku. Pokud jim ji tedy ukážete v plné parádě, nemůžete se divit, že si domů přinesete několik přírůstků.

Merino: Oblečení z merina je sice dražší, ale vydrží mnoho let a má skvělé termoregulační vlastnosti (Foto: Pixabay.com)
Merino: Oblečení z merina je sice dražší, ale vydrží mnoho let a má skvělé termoregulační vlastnosti (Foto: Pixabay.com)

Kalhoty a trika s dlouhým rukávem se během léta netěší velké oblibě, ale stoprocentní bavlna bez přídavku umělých vláken, bambus nebo mušelín a tenké merino vás ochrání a zároveň zajistí dostatečný komfort díky schopnosti spolupráce s termoregulačním systémem. Tak vás ochrání před přehřátím i prochladnutím.

Neviditelná ochrana aneb co je na talíři?

Statistiky ale ukázaly pár zvláštností.[2] I klíšťata jsou totiž vybíravá. Na jedné straně jsou pro ně lákavější muži s mírnou hladinkou v těle nebo „provonění“ cigaretovým kouřem, na druhé nemají ráda vegetariány. Roztoči jsou slepí, a tak se orientují jen podle čichu. Může jim zavánět štiplavý pot, možná cítí hormonální ohňostroj, který probíhá v těle ženy během menstruace. Jediné, co ale vědci prozatím s jistotou potvrdili, je odpor k česneku. Obsažené silice klíšťatům vadí a štiplavou stopu krve nesnesou.

Mám klíště. Co teď?

Klíšťata jsou zákeřná. Vyžadují soukromí a prostředí, které jim maximálně vyhovuje. Nikdy se vám nepřisají na holeň, kde budou mít jen omezený přístup k tuku, podkožní vodě a krvi a navíc si jich hned všimnete, ale zalezou do podkolenních jamek, do podpaží nebo podbřišku a za uši. Rádi se ale ukryjí i na ještě méně exponovaných místech, jako je pupík a rozkrok. Po návratu zvenku prohlédněte celé tělo, podívejte se i pod spodní prádlo, mezi prsty u nohou nebo mezi vlasy. Žádná část nemá stoprocentní jistotu, že se tam klíště nechytne. Při průzkumu postupujte opatrně, abyste o něj nezavadili a neodtrhli hlavu od těla.

Přisáté klíště byste měli co nejrychleji odstranit. Dodržujte ale správný a bezpečný postup, abyste předešli nehodě a nezvýšili riziko šíření infekce.

  • Nasaďte si gumové rukavice
  • Připravte si k ruce kleštičky nebo pinzetu
  • Na klíště nastříkejte dezinfekci
  • Uchopte klíště těsně u kůže a viklavými pohyby ho vytáhněte ven (celý proces může trvat i několik minut, v žádném případě nezkoušejte kroutit nebo trhat)
  • Místo, kde bylo klíště, znovu dezinfikujte
  • Klíště zlikvidujte (hoďte do WC a spláchněte nebo spalte)

Jak se chránit proti klíšťatům

Pokud chcete přírodní cestou podpořit ochranu proti klíšťatům, vsaďte na fenykl. Pár semínek promněte v dlaních nebo je nasypte do bot.

Pokud bylo klíště přisáté déle než jeden den nebo se v místě poranění vytvořila bílá nebo rudá skvrna a objevil se otok, vložte ho do uzavíratelného sáčku a odneste na testovací místo. Tam roztoče podrobí testům a ověří, zda nebyl nakažený. Takový postup není na škodu. Česká republika totiž v rámci Evropy patří k zemím, kde je výskyt infikovaných klíšťat nejvyšší.[3]

Po vyjmutí klíštěte místo ještě několik dní pozorujte. Reakce přichází i s týdenním zpožděním. Vyvarujte se přímému slunci, škrábání, odstraňování chloupků, soláriu nebo přípravků se silnou parfemací. Při infekci vás může paralyzovat únava, ospalost, svalová slabost nebo mravenčení v končetinách a rozostřené vidění. V takových případech je třeba okamžitě navštívit lékaře a informovat ho o klíštěti.

3 nejčastější mýty o klíšťatech

I přes stoupající hrozbu se ne všichni chrání před klíšťaty dostatečně. Podle dat z roku 2020 je očkovaných v ČR necelá třetina[4], někdo pak nahrazuje očkování užíváním B-komplexu. A přestože v roce 2021 ubylo případů lymské boreliózy, kterou klíšťata rovněž přenášejí, bylo evidováno 854 případů onemocnění klíšťovou encefalitidou, což je nejvíce od roku 2012.[5] Možná je tedy na čase začít vnímat tyto malé roztoče jako skutečné riziko.

Mýtus 1: Ve městě mi nic nehrozí

Klíšťata mají své oblíbené lokace. Pravidelně se na předních příčkách objevuje okolí Přerova, Krkonoše nebo západ Šumavy. Nemají ale vymezené území a narazit na ně můžete i v městském parku nebo v kupičce listí na dvorku.

Klíště v trávě: Vysoká tráva kolem rybníka je oblíbenou destinací klíšťat (Foto: Pixabay.com)
Klíště v trávě: Vysoká tráva kolem rybníka je oblíbenou destinací klíšťat (Foto: Pixabay.com)

Riziko představují i domácí mazlíčci, kteří mohou malé parazity přinést do bytu ze svých procházek. Především kočky jsou pro klíšťata lákavé.

Mýtus 2: Klíště se musí vykroutit

Při vyndávání klíštěte musíte dávat velký pozor. Snadno praskne nebo se rozdělí na dvě části. Klíště se do kůže zaháčkovalo díky kusadlům, šroubování po směru a proti směru hodinových ručiček ani trhání tedy nepomůže. Sevřete ho pinzetou a velmi jemným kýváním ze strany na stranu a mírným tlakem směrem od těla se ho snažte uvolnit.

Mýtus 3: Bez přístupu vzduchu

Jedna z rad nabádá, abyste klíště přetřeli krémem nebo živočišným tukem (máslo, sádlo). Mělo by se udusit a ulehčit odstranění. Pravda je ale taková, že přidušené klíště může vyvrhnout obsah svých střev do rány, čímž se ještě zvýší riziko infekce.

Klíšťata nikdy nespí, ochrana je nutná

Klíšťata umí využít nestřeženého okamžiku, přisát se a nepozorovaně sosat vaši krev i několik dnů v kuse. Na výlet bez repelentu a vhodného oblečení byste neměli vůbec vyrazit, rizikové ale mohou být i pochůzky po městě a pohoda na zahradě. Nejlepší ochranou je kombinace očkování, dlouhých nohavic a trasy jen po vyznačených cestách.

Často se ptáte

1️⃣ Kdy je nejvíc klíšťat?

Sezóna začíná na přelomu března a dubna. Hodně ale závisí na počasí. Deštivé dny proložené vyššími teplotami jsou pro množení klíšťat ideální.

2️⃣ Jak se bránit proti klíšťatům?

Neměli byste se spoléhat jen na repelent nebo pár stroužků česneku. Nejúčinnější je kombinace několika metod, například vhodné oblečení, postřik na odpuzení hmyzu a trasa mimo louky a neznačené cesty.

3️⃣ Co na flek po klíštěti?

Po vyjmutí klíštěte ranku důkladně vydezinfikujte, nic víc není potřeba. Krémy se silnou parfemací nebo bylinné masti by mohly kůži jen rozdráždit a zanítit.