Jste na dovolené v Chorvatsku a došly vám prášky? Nebo jste je zapomněli doma? Vracet se pro ně rozhodně nemusíte. Ani prohledávat regály tamních lékáren. Stačí zavolat praktickému lékaři a říct si o eRecept.

Léky na předpis v zahraničí

Chorvatsko se zapojilo do projektu přeshraniční preskripce a díky tomu je v zemi mnoho lékáren, které akceptují i český eRecept. Novinku představil Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL).[1] „Aktuálně je na seznamu 1 340 chorvatských lékáren, kde je možné uplatnit český eRecept. Lékárny jsou i ve městech, která Češi ze svých cest dobře znají, a to například Záhřeb, Split, Dubrovník, Zadar a další,“ říká ředitelka SÚKL Irena Storová.

Aktualizovaný seznam chorvatských lékáren najdete zde.

Co musím předložit v lékárně v Chorvatsku?

Stačí mít u sebe občanský průkaz nebo pas a kód z elektronického receptu. Ten můžete mít v e-mailu, mobilní aplikaci nebo SMS zprávě. Lékárník se spojí s českým systémem a ověří vaši identitu a platnost receptu.

Nedivte se však, když vám lékárník předloží jiné balení než to, na které jste zvyklí. Je zcela běžné, že každá země má jiné obchodní názvy léčiv a tím pádem i jiná balení. „Díky centrálním evropským číselníkům a katalogům dostane lékárník prostřednictvím systému kompletní informace o účinných látkách, formě, množství a dávkování tak, aby mohl spolehlivě posoudit, jaký lék vydat,“ uvádí SÚKL. O účinnost se tak nemusíte obávat.

Last minute do Chorvatska

Běží výprodejové slevy na prázdninové termíny! Využijte slevy a rezervujte hned.

Jak zaplatit léky v Chorvatsku?

V Česku jsme zvyklí, že některé léky na předpis jsou bez doplatku nebo jen s částečnou účastí. Je možné, že v Chorvatsku (stejně jako jinde v zahraničí) budete muset uhradit plnou cenu. Po návratu domů požádejte zdravotní pojišťovnu o proplacení příslušných nákladů. Pokud se v tuzemsku tento léčivý přípravek obvykle proplácí, nebude s tím problém.

Chorvatsko patří dlouhodobě mezi nejoblíbenější letní destinace Čechů. Věříme, že i díky této novince bude dovolená zase o něco příjemnější.