Podběl lékařský, někdy také obecný, vám může být užitečný právě v této době – pomáhá při kašli, onemocněních horních cest dýchacích a má protizánětlivé účinky. A je to první bylinka, kterou můžete sbírat již časně zjara!

Podběl lékařský (latinsky Tussilago farfara) je druh rostliny patřící do čeledi hvězdnicovité. Je to nenáročná bylina, která se vyskytuje téměř po celé Evropě, Asii i v Severní Americe. Podběl lékařský je již dlouho využíván pro své léčivé účinky v tradiční medicíně a jeho přínosy pro zdraví jsou zkoumány moderní vědou.

Co je podběl lékařský

Podběl lékařský je vytrvalá rostlina, která může dorůst výšky až 30 cm. Z podzemního oddenku vyrůstá přímá a tenká lodyha, která je porostlá šupinovitými listy a je zakončena jediným květenstvím. Listy má podběl jednoduché, řapíkaté, oboustranně porostlé jemnými chloupky. Květy jsou zlatožluté, právě pro tuto zářivou barvu si vysloužil podběl přezdívku žluté zlato. Plodem je malá válcovitá nažka.

Kde roste podběl

Podběl roste převážně v horách Evropy a Asie, obvykle v nadmořských výškách od 800 do 3 000 metrů.

Podběl lékařský se vyskytuje v lesích, na jejich okrajích a horských loukách, daří se mu zejména ve vápencových půdách. V České republice ho hojně najdeme v Krkonoších a Jeseníkách, ale v menší míře roste i v dalších pohořích. Tato rostlina kvete od března do dubna a v této době květy také sbíráme.

Léčivé účinky podbělu lékařského

Podběl lékařský má řadu léčivých účinků, které byly známy již v tradiční medicíně. Obsahuje mnoho biologicky aktivních látek, jako jsou flavonoidy, terpeny, saponiny, organické kyseliny a minerály. Květy navíc obsahují vitamín C a v listech je pro nás přínosem například draslík, zinek, cukry nebo polysacharid inulin, který je vhodný zejména pro diabetiky. Mezi hlavní účinky této bylinky patří:

Protizánětlivý účinek

Tato léčivka obsahuje látky, které mají protizánětlivé účinky. Tyto látky mohou pomoci snížit záněty v těle a zmírnit tak různé zdravotní problémy spojené se zánětem – například artritida, alergie a astma.

Detoxikační účinek

Podběl lékařský může pomoci detoxikovat tělo a odstraňovat z něj škodlivé látky, jako jsou těžké kovy a chemikálie. Tento účinek může být užitečný při očišťování těla a zlepšení celkového zdraví.

Antimikrobiální účinek

Látky s antimikrobiálními účinky, které jsou obsažené v podbělu, mohou pomoci zničit bakterie a viry v těle, a tak ochránit před řadou infekcí.

Analgetické účinky

Podběl lékařský obsahuje látky, které mohou působit jako přírodní analgetika – tedy tlumit bolest.

Snižování horečky

I na snižování tělesné teploty má podběl lékařský vliv, může tak být užitečný při léčbě horečky.

Sedativní účinky

Podběl lékařský může působit jako mírné sedativum a pomáhat při úzkosti a nespavosti.

Posilování imunitního systému

Užitím bylinky nic nezkazíte ani při potřebě posílit imunitu.

Použití podbělu lékařského

V některých zemích je podběl lékařský nedílnou součástí tradiční medicíny, ale i v takových případech by měl být užíván pouze pod dohledem odborníka.

Podběl se může používat jako účinná látka v léčivých přípravcích – například v mastech a gelech, ale také v homeopatii. V takových případech by měl být podběl lékařský vždy podáván v přesně stanovených dávkách a formách. Používá se též k výrobě tinktur a odvarů.

Květy podbělu

Připravte si nálev z květů, který užívejte proti kašli, při zánětu průdušek, zahlenění či zažívacích problémech nebo astmatu. Lžičku usušených květů podbělu spařte horkou vodou, nechte vyluhovat 10 minut a přeceďte. Květy podbělu se mohou přidat také do bylinných směsí.

Listy podbělu

Listy se objeví až později, když rostlina odkvete. Najdete je od května a sbírají se nejpozději do června. Dají se použít i jako přídavek při přípravě špenátu nebo do polévek.

Zevně se používají ve formě obkladu při zánětech žil, zmírňují otoky, bolestivé stavy kloubů, působí hojivě na kůži. Listy mají pro vnitřní užití stejnou indikaci jako květy, mohou se použít také na nálev.

Obklad: rozmělněte listy na kaši a přiložte na místo, kde chcete podpořit hojení. Nechte působit nejméně hodinu, obklad můžete opakovat.

Recept na tinkturu z podbělu lékařského

Pokud plánujete si z podbělu lékařského připravit tinkturu, postupujte opatrně a pečlivě dodržujte dávkování.

Suroviny

  • 100 g čerstvého nebo sušeného listu nebo květu podbělu lékařského
  • 500 ml vodky nebo jiného lihu s obsahem alkoholu 40 %

Postup

  1. Listy nebo květy podbělu lékařského jemně nasekejte a vložte do uzavřené skleněné nádoby.
  2. Přidejte 500 ml vodky nebo jiného lihu s obsahem alkoholu 40 %.
  3. Uzavřete nádobu a nechte tinkturu macerovat po dobu nejméně 2 týdnů na tmavém místě při pokojové teplotě, občas nádobu protřepejte.
  4. Po 2 týdnech tinkturu sceďte a uložte do tmavé lahve.
  5. Při používání tinktury z podbělu lékařského se doporučuje postupovat podle doporučení odborníka a dbát na správné dávkování.

S podbělem opatrně

V současné době se podběl do směsí již nepřidává. Je to velmi silně působící bylinka a obsahuje látky, které mohou při dlouhodobém užívání vyvolat toxicitu a zhoršit jaterní funkce. Při užívání podbělu je dobré zhodnotit aktuální zdravotní stav a užívání jiných léků či bylin, zejména lidé s onemocněním jater a srdce by měli užití podbělu konzultovat s odborníkem. Lze zvolit jiné rostlinné doplňky s podobnými účinky – například popenec nebo lípu.

Podběl stejně jako plicník nemají užívat těhotné a kojící ženy ani děti. Při vnitřním užívání dodržujte dávkování a nepřekračujte dvou až třítýdenní užívání ve formě nálevu.

Podběl lékařský je zajímavá rostlina

Závěrem lze konstatovat, že podběl lékařský je velmi přínosná rostlina, která má své místo v lidovém léčitelství právem. Obsahuje mnoho účinných látek, které mohou mít pozitivní vliv na lidské zdraví. Při použití podbělu lékařského by však vždy mělo být pečlivě dodržováno dávkování – sledujte možné vedlejší účinky. Doporučujeme poradit se s lékařem nebo farmaceutem, aby bylo zajištěno správné použití a dávkování. Pak může být tato léčivka skutečně dobrým pomocníkem při řešení mnoha zdravotních problémů.