Je prokázáno, že půst může mít na lidské tělo opravdu blahodárný účinek. Podle odborníků vám ale pár dní bez jídla může kromě těla také pročistit mozek. Více se dozvíte v tomto článku!

Čím půst prospívá?

Během půstu odlehčíte zažívacímu traktu, takže vaše tělo může ušetřenou energii upřít jiným směrem a využít ji k čištění a léčení. Tělo se samo léčí na buněčné úrovni a vyklízí nahromaděný odpad. Pod tento “odpad” spadají vlastní metabolické zbytky, jedy z jídla, kosmetiky, vzduchu apod., odumřené buňky.

Podle některých průzkumů může postění prodlužovat život, snižovat riziko rakoviny a neurodegenerativních chorob, zvyšovat sekreci růstového hormonu a podporovat zdraví vašeho srdce.

Dalším efektem půstu je snížení váhy. Je to skvělý odrazový můstek pro změnu stravování a životního stylu celkově, je to příležitost pro nový start.

Půst je také prostředkem k duchovnímu růstu a možností ke zvnitřnění se. Mysl se zklidňuje, vnímáte priority, nastává duševní jasnost a bdělost, jasnost záměru. To se ale většinou začne projevovat až po sedmém dni půstu.

Krom toho všeho je půst také o úspoře. Když na pár dní vysadíte jídlo, ušetříte spoustu peněz, času i starostí, které jsou spojené s plánováním, nákupem a přípravou jídla a mytím nádobí.

Co konzumovat během půstu?

Během půstu nemůžete jíst, ale přijímáte hodně tekutin.

  • Voda - nejlépe pramenitá; minimální příjem vody pro půst je 2 litry/den.
  • Bylinkové čaje
  • Čerstvé zeleninové a ovocné šťávy - řeďte vodou nejméně 1:2 ve prospěch vody; pozor, mohou vést k nadýmání.
  • Šťáva ze zeleného ječmene

Přepnutí mezi normálním stravováním a postěním samozřejmě nejde jen tak. Před začátkem půstu se musíte na období bez jídla postupně připravit a stejně tak si po půstu musíte zase pomalu navyknout na pevnou stravu. V těchto přechodných obdobích se doporučuje jíst hodně ovoce a zeleniny a pít hodně tekutin.

Jídlem to nekončí

Když jedete na profesionálně vedený postní pobyt, kromě týdnu bez jídla vás čekají vycházky do přírody, hodiny jógy či zajímavé přednášky. I v pohodlí vašeho domova ale můžete do svého půstu zařadit procházky, cvičení a meditace.

Zároveň je vhodné po dobu půstu používat jen absolutní minimum kosmetiky, nejlépe přírodní.

Půst není pro každého

Půst sice může mít na lidské tělo blahodárné účinky, ale sedm dní bez jídla je pro váš organismus přece jen neopomenutelná zátěž. Půsty se proto určitým skupinám lidí nedoporučují. U diabetiků může postění vést k nebezpečným výkyvům krevního cukru. Seniorům, adolescentům a lidem s podváhou se doporučuje se před postěním poradit s lékařem. Konzultace s lékařem je také vhodná, pokud se hodláte postit déle než 24 hodin, i když do výše jmenovaných skupin nespadáte.