Nikdy nevíte, jestli na dovolené nedostanete alergickou reakci nebo vás nezaskočí zažívací potíže, úraz nebo nachlazení. Pro tyto případy je ideální mít s sebou lékárničku. Je to snazší a rychlejší než hledat místní lékárnu a luštit cizí jazyk na krabičkách přípravků.

Co patří do cestovní lékárničky?

Není toho málo. Štěstí ale přeje připraveným.

Sháníte lékárničku?

Vyberte si z různých druhů anebo si poskládejte svou vlastní.

Jaké léky si vzít na dovolenou?

Základem každé cestovní lékárničky jsou samozřejmě léky, které užíváte pravidelně. Spočítejte si radši dvakrát nebo třikrát, kolik toho budete na dovolenou potřebovat. Pokud si vezmete nějakou rezervní dávku s sebou, tak se taky nic nestane. Kdo ví, jestli si nebudete muset pobyt na dovolené nedobrovolně prodloužit.

Nemusíte s sebou tahat celé balení. Stačí si dané prášky nasypat do uzavíratelného sáčku. Každý druh do jiného a pokaždé i s příbalovým letákem pro lepší přehlednost.

A pokud přeci jen při vybalování u moře nebo na horách stovky kilometrů daleko od domova zjistíte, že jste vaše léky zapomněli, tak nezoufejte. Mnoho zemí se zapojilo do projektu přeshraniční preskripce. Díky tomu tamní lékárny akceptují český eRecept. Stačí si tak zavolat praktickému lékaři a poprosit ho o recept. Mezi tyto země patří například turisticky oblíbené Chorvatsko nebo Polsko. Další státy se postupně připojují.

Přípravky na alergické potíže

V cestovní lékárničce nesmí chybět přípravky na alergii. Někdo o svých problémech s alergií ví, tak je jistě pro takové případy vybaven. Někdo se o nich dozví až na dovolené, proto je lepší s sebou vzít přípravky, které pomohou při kopřivce, poštípání hmyzem nebo podráždění sluncem. V tomto může být nápomocný váš lékař.

Přípravky na cestovní nevolnost

Ne každý zvládá cestu bez problémů. Někomu jízda autem nebo let letadlem nedělají dobře. Je dobré mít s sebou sbalený přípravek proti nevolnosti. Ten, kdo už má negativní zkušenosti, by měl doplněk užít přibližně hodinu před nastoupením do dopravního prostředku.

Přípravky na zažívací potíže

Mezi nejčastější útrapy cestovatelů patří potíže se zažíváním. Jde o průjem, zácpu, pálení žáhy, nadýmání, poruchy trávení nebo dokonce žaludeční křeče. I na to je dobré být vybaven. U takového průjmu se doporučují spíše léky z dovolenkové destinace, protože lépe působí na tamní spouštěče tohoto zdravotního problému. Nicméně například dovezené Imodium vám alespoň na nějaký čas uleví.

Podobným problémům se můžete vyhnout pitím balené vody, ne té kohoutkové. Odmítněte také led do pití, protože ten je zcela jistě dělaný právě z kohoutkové vody.

Přípravky na ochranu pokožky před sluncem

Pokud míříte na letní dovolenou, nedílnou součástí lékárničky je jistě opalovací krém s odpovídající UVA/UVB ochranou. Aplikujte ho samozřejmě několikrát denně. Mějte na paměti, že jedině tak se efektivně chráníte proti vzniku rakoviny kůže. A pokud se přeci jen spálíte, je dobré mít po ruce nějaký přípravek na zklidnění a zachlazení pokožky, který přispěje k její regeneraci.

Přípravky na mykózu

Na delší pobyty mimo domov je vhodné mít u sebe také přípravky na plísňová postižení kůže. Tento typ problému vzniká po častém koupání. Teplo a vlhko totiž přejí kvasinkám a plísním. Zejména ženy, které častěji trpí gynekologickými obtížemi, by měly užívat mycí gely určené pro intimní hygienu.

Přípravky k ošetření drobných poranění

Jen málokomu se podaří vyváznout z dovolené, zvláště při té aktivnější, bez škrábnutí. Na každé takové poranění je zapotřebí dezinfekce. V lékárničce by neměly chybět ani sterilní i nesterilní obvazy, běžné i voděodolné náplasti, gáza a vata. Pružné obinadlo je ideální na zafixování podvrtnutého kotníku či naraženého zápěstí.

Léky na bolest v krku, kašel a nachlazení

Venku jsou tropické teploty a pak přijdete do klimatizované restaurace nebo autobusu. No a nachlazení je na světě. Člověk s tím moc nepočítá, ale právě proto o to víc oceníte, když s sebou budete mít léky na bolest v krku, kašel a rýmu.

Co se nesmí kombinovat s Coldrexem?

Lékárníci varují, že se Coldrex nesmí kombinovat (jak to tradičně v takových případech bývá) s alkoholem. Dále se Coldrex nesmí kombinovat s Paralenem a jinými dalšími léky, které obsahují paracetamol.

Léky na bolest a zánět

Od nachlazení je už jen krůček k teplotě. Nezapomeňte si proto vzít s sebou digitální teploměr. Je totiž odolnější než skleněný. Dále mějte sbalené léky na snížení teploty. Tyto přípravky můžete využít i při bolesti zubů, hlavy nebo menstruačních bolestech.

Co nás covid-19 naučil

Pandemie koronaviru nás také naučila nosit roušky a používat dezinfekci na ruce. I to není na škodu mít s sebou. Kdo ví, která země zavede jaká opatření – například používání ochrany úst a nosu v městské hromadné dopravě nebo v nemocnicích a lékárnách.

Očkování na dovolenou

Samozřejmě nezapomeňte na to, že pro některé země platí povinná očkování. Důvody jsou jasné. Vakcinace by měla snížit riziko onemocnění a také zabránit importu nemoci zpět do České republiky. Mezi nejčastěji vyžadované očkování patří to proti žluté zimnici a meningokokové meningitidě. Celosvětově a zejména pak v tropických oblastech se objevuje žloutenka typu A a B.

Proti vzteklině se očkují lidé, kteří se obávají například drzých opic, které mohou turisty škrábnout nebo kousnout. Mezi nejdražší očkování patří to proti japonské encefalitidě, která se vyskytuje zejména v jihovýchodní Asii. Přenašečem jsou komáři.

Očkovací průkaz a lékárnička nejsou jediné věci, které si na cesty vezmete. Na outdoorové výlety je potřeba pořádné oblečení, batoh a další důležité věci. Se správnou výbavou předejdete rizikovým situacím, které budou vyžadovat použití lékárničky.