Keto diety se v posledních letech staly naprostým hitem mezi dalšími dietami. V čem vlastně ketogenní dieta spočívá, kdo s ní má zkušenosti a jaké keto diety budou kralovat roku 2023?

Co je to keto dieta?

V prvé řadě bychom si měli definovat, co to ta keto dieta vlastně je. Ketogenní dieta, zkráceně keto dieta, je nízkosacharidová dieta, během níž tělo přijímá málo sacharidů a bílkovin, což vede ke stavu známému jako ketóza.

Jakmile se tělo objeví ve stavu ketózy, začne místo sacharidů spalovat tuky, což vede k hubnutí. Na zpopularizování ketogenní diety se podílel americký filmový scenárista režisér Jim Abrahams, jehož syn trpí epilepsií. Doslechl se totiž, že právě keto dieta je vhodná pro epileptiky.

Které známé osobnosti keto dietu vyzkoušely?

Ještě než si přestavíme top keto diety letošního roku, přinášíme vám jména známých osobností, které s keto dietou přišly do kontaktu a nemohly si ji vynachválit.

 • Slyšeli jste již někdy o Katie Couric? Jedná se o slavnou americkou novinářku a moderátorku. Přestože již překročila šedesátku, vypadá stále skvěle a keto dietu vyzkoušela na vlastní kůži.
 • Zmínit ale musíme také Halle Berry, Kourtney a Kim Kardashianovy, Gwyneth Paltrow či Megan Fox. Tyto slavné krásky mají s keto dietou zkušenosti a rozhodně se tím netají.

Rostlinná keto dieta

Vegetariánství a veganství jsou na vzestupu. Proto vás jistě nepřekvapí, že oblíbenou variantou je veganská keto dieta. Neobjevují se v ní žádné živočišné produkty, ale naopak velké množství oříšků, semínek a zeleniny.

Živočišné produkty jsou nahrazeny:

 • avokádem, které je bohaté na obsah bílkovin,
 • tofu,
 • tempehem,
 • sójovými mléky,
 • fazolemi,
 • cizrnou.

Keto dieta zahrnuje i avokádo (Foto: Freepik.com)
Keto dieta zahrnuje i avokádo (Foto: Freepik.com)

Keto na míru pro každého

Protože klasická ketogenní dieta nastavuje všem stejná pravidla, bylo jen otázkou času, kdy vznikne keto dieta na míru. Personalizovaná keto dieta vychází z jedinečných potřeb každého jedince a bere v úvahu:

 • věk,
 • pohlaví,
 • rodinnou anamnézu,
 • způsob života a další.

Výsledkem je tak jídelníček, jenž je opravdu vytvořen na míru a přinese tak kvalitnější výsledky a jedinec si na něj snáze a rychleji zvykne.

Keto dieta s vhodnými doplňky

Aby bylo dodržování keto diety snazší, byly na trh uvedeny speciální keto doplňky stravy, jejichž úkolem je podpořit nástup ketózy a pomoci tělu déle setrvat v této fázi. Než se do jejich užívání pustíte, uvědomte si ale, že se jedná o pouhé doplňky stravy, tudíž nenahrazují běžnou stravu.

Jaké druhy těchto keto doplňků si můžete pořídit?

MCT (Medium Chain Triglycerides) oleje

MCT oleje se rychle přeměňují na ketony, dodají vám energii a nastartují hubnoucí proces.

Elektrolyty

Elektrolyty jsou oblíbeným doplňkem sportovců, protože zamezují únavě, svalovým křečím a bolestem hlavy.

Exogenní ketony

Druhy ketonů, které dodají tělu energii a zároveň zvýší ketony v těle.

Probiotika

Probiotika jistě znáte – podporují správné trávení a jsou vhodné pro jedince, kteří během keto diety trpí zažívacími obtížemi.

Omega-3 doplňky

Nedílnou součástí jídelníčku jsou omega-3 mastné kyseliny. Protože keto jídelníčky neobsahují příliš tučných ryb, můžete tyto mastné kyseliny do svého těla dostat pomocí těchto doplňků.

Keto nápoje, na kterých si pochutnáte

Podle statistik je zcela jasné, že největší popularitě se ketogenní dieta těší v USA. Proto není překvapivé, že se na trhu, zejména tedy na tom americkém, začaly objevovat také keto-friendly produkty. Za zmínku rozhodně stojí nealkoholické nápoje, které se dají popíjet také během dodržování diety, jsou sladké a nijak nenaruší proces hubnutí.

Jaké nápoje si můžete dopřát bez výčitek během keto diety?

 • Černý čaj,
 • perlivé nápoje s příchutí a nízkým obsahem sacharidů,
 • zelený čaj,
 • matchu,
 • černou kávu,
 • proteinové nápoje.

Matcha jako skvělý doplněk při hubnutí (Foto: Freepik.com)
Matcha jako skvělý doplněk při hubnutí (Foto: Freepik.com)

Alkohol a keto dieta

Alkoholické nápoje ke správnému průběhu ketogenní diety nepřispějí. Dietologové je nedoporučují, protože po alkoholu máte větší chuť k jídlu, má vysokou energetickou hodnotu s téměř nulovým přínosem pro vaše tělo, a přestože vás po prvních doušcích může nabudit a uvolnit, následně se u vás projeví únava, což není stav, po kterém během dodržování keto diety toužíte.

Protože Češi jsou proslulí svou konzumací piva, bývá právě omezení konzumace alkoholu během ketogenní diety kamenem úrazu. S šikovným řešením ale přišli Američané, kteří na trh uvedli nealkoholické keto-friendly pivo. Zda by se ujalo také na českém trhu, zůstává otázkou.

Jaké je tedy řešení? Doporučení jasně stanoví, že byste si během keto diety měli alkohol zcela odpustit, ale pokud se chystáte na nějakou oslavu a chcete si alespoň symbolicky připít, nejmenším zlem je vinný střik – ideálně tedy se suchým vínem. Piva, radlery, míchané koktejly a tvrdý alkohol jsou zcela nevhodné.

Jak se ukazuje, i v letošním roce láká keto dieta stále více lidí. Dokonce se k jejímu užívání hlásí také řada sportovců. Variant ketogenních diet je celá řada a vyzkoušet je tak mohou vegetariáni i vegani. Skvělým řešením je sestavení keto diety na míru, protože tak dosáhnete rychlých výsledků a při jejím sestavování bude zohledněna vaše rodinná anamnéza, věk, pohlaví i styl života.

Abyste během ketogenní diety měli dostatek vitamínů a minerálů, můžete si do svého jídelníčku přidat také nějaké doplňky stravy. Jdete do toho také?