Mnozí již začínají chystat novoroční předsevzetí pro rok 2023. Většina z nás bude opět více cvičit a méně se stresovat. Přinášíme vám nejen nejčastější novoroční předsevzetí, ale také návod, jak je celý rok dodržet.

Novoroční předsevzetí si nachystá a vyřkne téměř polovina Čechů, přičemž převažují ženy. Zejména v oblasti hubnutí, zdravého životního stylu, eliminace stresu apod. Jen málokomu ale předsevzetí vydrží déle než pár týdnů, což je škoda, protože během koloběhu roku není snad lepšího data pro změnu, než je právě první lednový den.

Novoroční předsevzetí nemusí být nutně jen "profláknutá" tradice. Můžeme ho pojmout jako rituál. Staré a špatné necháme za sebou, dobré uchováme a s čistým štítem vstoupíme do nového roku s novými plány, cíli a motivací pro dodržení a naplnění námi daných met.

Nejčastější novoroční předsevzetí

Nejen Češi se ve svých novoročních předsevzetích každoročně opakují. Největší část lidí chce pochopitelně zhubnout, začít žít zdravě, vydělávat efektivněji peníze, přestat kouřit nebo se méně stresovat. Přinášíme vám soupis těch nejčastějších předsevzetí současně s návodem, jak si stanovit dosažitelné cíle, aby dané předsevzetí vydrželo jeho zadavateli déle než týden.

Hubnutí

Každoročně si většina těch, kteří si novoroční předsevzetí dávají, přeje zhubnout. Asi nikdo neodolá tomu, aby si po svátcích stoupl na váhu. Někdo je potěšen, že nepřibral ani deko, případně jen velmi málo, jiní (upřímně si pojďme říct, že většina) jsou zděšeni, jak moc ručička poskočila směrem doprava a jak těžké je přitáhnout jeden konec krejčovského metru ke druhému.

Méně stresu

Všichni zažíváme chvíle, kdy bychom se nejraději zahrabali pod peřinu na gauči, pustili si béčkovou komedii na Netflixu a úplně vypnuli. Jsou dny, kdy vstaneme tzv. zadečkem napřed, při rychlé snídani se opaříme kávou, auto nenastartujeme, v práci nás vytočí nadřízený a doma nás potomci překvapí poznámkou od třídní učitelky za nevhodné chování při výuce.

Tlak nám vyletí na 160/110, tep je dvojnásobný oproti klidové frekvenci.

Pravidelné cvičení

Každý rok během ledna a února zažívají fitcentra a posilovny žně, protože takřka praskají ve švech. Třetina země si uvědomila, že je potřeba začít něco dělat, a tak praskají všechny posilovny a sály ve švech. Možností je mnoho, od klasického posilování s vlastní vahou, stroji až po lekce spinningu, fitboxu nebo tanečních lekcí.

Začnu šetřit

Známe to všichni. Abychom měli bohatou nadílku pod stromečkem, často svoji peněženku ztrestáme tak, že v ní zůstanou pouze doklady a klubové kartičky do potravinových prodejen. Ty povánoční výprodeje jsou ale lákavé. Ježíšek netrefil váš vkus nebo velikost, a tak přeci ty krásné zlevněné šaty nenecháte na prodejně někomu jinému.

Přestanu kouřit

Stopka kouření je každoroční evergreen. Většina kuřáků, kteří chtějí s prvním dnem v novém roce

přestat kouřit ihned vysadí všechny cigarety s tím, že to snad nějak vydrží. Přes den se jim třeba klepou ruce a propisku, kterou drží mezi ukazováčkem a prostředníčkem si přidržují na jejím horním konci ústy.

Více ekologie, prosím

Trendem nejen novoročních předsevzetí je ekologický styl života. Asi všichni si uvědomujeme, že styl života, který jako obyvatelstvo planety Země vedeme, nemůže trvat dlouhodobě. Možná si myslíte, že jsou z vás hotoví ekologové, když při čištění zubů vypnete vodu, když lahev od vína hodíte do zeleného kontejneru a zkoušíte praktikovat zero waste kuchyň.

Už žádná předsevzetí

Specifickou kategorii tvoří lidé, kteří si za předsevzetí dají, že si žádná předsevzetí dávat nebudou.

Jak dodržet novoroční předsevzetí

Aby se vám povedlo dodržet novoroční předsevzetí, musíte si především dávat konkrétní a reálné cíle.

Pokud jste se rozhodli shodit nějaká kila, určete si konkrétní počet kilogramů, které chcete zhubnout, a také do jaké doby. Pokud by se vám nedařilo hubnout po vlastní ose, požádejte specialistu o pomoc.

Důležité jsou reálné cíle. Začněte s menšími cíli a postupně své nároky zvyšujte, Určitě pomůže, pokud se podělíte s okolím. Když člověk není na věc sám, snáze se s ní pracuje.

Motivujte se. Za každý naplněný krok v předsevzetí se odměňte. Kupte si nějakou maličkost, kvalitní kávu, dopřejte si zdravou sladkost. Pokud jsou výsledky vidět a vy se za ně odměníte, určitě vás to nabudí více než nějaký neúspěch.