Ženský cyklus je fyziologický proces, který probíhá v těle v průběhu reprodukčního období. Zahrnuje několik fází, přičemž každá z nich je charakterizována specifickými hormonálními změnami a fyziologickými projevy.

Čtyři fáze ženského cyklu

Menstruační cyklus se skládá ze čtyř fází. Každá z nich má vliv na fyzické a emoční zdraví ženy.

  • 1. fáze: Menstruace – dochází k odstraňování děložní sliznice a krvácení.
  • 2. fáze: Folikulace – vaječník produkuje estrogen a folikul se připravuje na ovulaci.
  • 3. fáze: Ovulace – dochází k uvolnění zralého vajíčka.
  • 4. fáze: Luteální – během ní vaječník produkuje progesteron a připravuje dělohu na případné těhotenství.

Každá z těchto fází může mít značný vliv na ženské zdraví, a to fyzické i psychické. Proto je důležité znát a porozumět jednotlivým fázím cyklu.

Fáze menstruace

Menstruace obvykle trvá 3 až 7 dní. Během této fáze se sliznice dělohy odlupuje a odchází z těla spolu s krví. Délka menstruačního cyklu se u jednotlivých žen liší a může být ovlivněna mnoha faktory, včetně hormonálních změn, věku a životního stylu.

Fyzické a emocionální projevy v této fázi jsou také velmi individuální. Některé ženy mohou mít bolesti břicha, křeče nebo bolesti hlavy. Mezi další příznaky patří také pocit únavy nebo podrážděnost. Tyto symptomy jsou často spojeny s hormonálními změnami, které se v této fázi cyklu vyskytují.

Během menstruace je důležité dbát na správnou hygienu, aby se zabránilo infekcím a zánětům. K absorpci menstruační krve lze použít:

  • hygienické vložky,
  • tampony,
  • menstruační prádlo,
  • kalíšky a další.

Vložky a tampony je třeba pravidelně měnit (nejlépe každé 3–4 hodiny), kalíšky pak každých 8–12 hodin.

Také je důležité dopřát si dostatek odpočinku a minimalizovat stres, což může být někdy náročné. Ovšem právě tato fáze cyklu bývá nejvíce vyčerpávající, proto je třeba myslet na odpočinek.

Vyzrajte na bolest břicha (Foto: Freepik.com)
Vyzrajte na bolest břicha (Foto: Freepik.com)

Klíčové je věnovat pozornost případným komplikacím, jako jsou silné bolesti, velké množství krve nebo nepravidelný menstruační cyklus. Pokud se vyskytnou tyto nebo jiné problémy, je vhodné navštívit lékaře nebo gynekologa.

Folikulární fáze

Fáze folikulace probíhá obvykle během prvních 14 dní cyklu, trvá až do samotné ovulace. Během této doby dochází ke zrání vajíčka v jednom z vaječníků. Ten produkuje estrogen, který podporuje zrání vajíčka a způsobuje zesílení vnitřní vrstvy dělohy, aby byla připravena na případné oplodnění.

Během folikulární fáze se mohou projevit různé příznaky. Mnohdy jsou ženy plné energie, objevit se může i zvýšená sexuální touha. Nicméně mezi možné symptomy patří i bolesti hlavy a prsou, nevolnost, zácpa či průjem. Z emocionálního hlediska je běžná podrážděnost, citlivost, změny nálad i úzkost.

Ulevte si od bolesti

Bolesti hlavy, břicha a podbřišku hravě vyřeší tyto přípravky.

Ovulační fáze

Fáze ovulace je nejkratší fází ženského cyklu a obvykle trvá jen 24 až 36 hodin. Během této fáze dojde k uvolnění zralého vajíčka z vaječníku do vejcovodu, kde může být snadno oplodněno spermií. K tomu obvykle dochází jednou měsíčně, asi dva týdny před další menstruací. Vaječník produkuje velké množství hormonů, zejména estrogenu, který podporuje uvolnění vajíčka.

Je možné otěhotnět během tří dnů před ovulací, v den ovulace, i jeden den po ní. Jakmile se vajíčko uvolní, přežije až 24 hodin. Pokud se během této doby k vajíčku dostanou spermie, může žena otěhotnět.

V ovulační fázi máte největší šanci  (Foto: Freepik.com)
V ovulační fázi máte největší šanci (Foto: Freepik.com)

Během ovulace jsou ženy mnohdy sebevědomější, plné energie a mají zvýšené libido. Období je spojováno také se zvýšenou kreativitou. U některých žen se může objevit mírná bolestivost a diskomfort v oblasti břicha na straně, kde došlo k uvolnění vajíčka.

Fáze luteální

Luteální fáze následuje po ovulaci a trvá asi 10 až 14 dní. Během této fáze se folikul, ze kterého bylo uvolněno vajíčko, přemění ve žluté tělísko, takzvané corpus luteum. To uvolňuje progesteron a malé množství estrogenu. Progesteron připravuje dělohu na přijetí oplodněného vajíčka a podporuje růst vnitřní vrstvy dělohy.

Pokud se oplodněné vajíčko uhnízdí ve sliznici dělohy, žluté tělísko pokračuje v produkci progesteronu, který udržuje zesílenou sliznici.

V případě, že k otěhotnění nedojde, následuje zánik žlutého tělíska. Hladina progesteronu klesne a děložní sliznice se odlupuje, což způsobuje nástup další menstruace.

Během tohoto období se může objevit celá řada různých symptomů. Setkat se lze i s označením PMS – premenstruační syndrom. Příznaky jsou individuální, běžná je náladovost a podrážděnost. Tělo má tendenci zadržovat více vody, může dojít také ke zhoršení pleti. Pro některé ženy jde o psychicky náročné období cyklu, zatímco jiné ho ani pořádně nezaznamenají.

Znalost čtyř fází cyklu

Je důležité porozumět svému tělu a cyklu, lze tak lépe vyhovět potřebám těla a přizpůsobit jednotlivým fázím svůj životní styl. Pochopení jednotlivých fází může být užitečné pro ženy, které se snaží o početí, protože jim pomůže identifikovat nejplodnější období svého cyklu. Ale i pro ženy, které neplánují těhotenství, může být užitečné vědět, jakými změnami prochází jejich tělo.

V první fázi (menstruaci) je dobré se soustředit na péči o tělo a zdraví. Je dobré vyhnout se náročným fyzickým aktivitám a namáhavému cvičení. Namísto toho zvolte raději lehčí aktivity jako jógu, protahování nebo procházky v přírodě. Důležité je také dbát na dostatečný příjem tekutin a vitamínů. Významný je vitamín B6, který přispívá k hormonální rovnováze.

Ve fázi folikulace se naopak nemusíte bát fyzických výkonů. Typická je totiž vyšší hladina energie. Stále však nezapomínejte na vyváženou stravu a dostatečný pitný režim.

Rozpoznat fázi ovulace může být poměrně složité. Ovšem důsledným sledováním lze určit, kdy dochází k uvolnění vajíčka. To může pomoci v plánování těhotenství či naopak vyhnutí se nechtěnému těhotenství.

Ať už toužíte po těhotenství, či nikoli, jde o ideální období, kdy si můžete naplno užít intimní chvíle s partnerem – díky zvýšenému libidu.

V luteální fázi je třeba hlavně zachovat chladnou hlavu. Každá žena má své způsoby, jak překonat PMS. Může jít například o pravidelný pohyb, který podpoří dobrou náladu, dostatek odpočinku, což minimalizuje stres a podobně.

Každá ze čtyř fází ženského cyklu má specifické projevy, které mohou každou ženu ovlivňovat jinak. Jakmile se naučíte rozpoznat jednotlivé fáze, můžete lépe pochopit své tělo i mysl.