Zima vyžaduje specifickou stravu, která může být kaloricky bohatší. Neznamená to ale, že musíme přibrat na váze. Stačí vhodně konzumovat takové potraviny, které nás zasytí, ohřejí i dodají energii. Zároveň je dobře vyživené tělo odolnější vůči chladnému počasí a zlepšuje se naše imunita. A protože tělo v zimě potřebuje více energie na produkci tepla, můžeme si výživné jídlo dopřát naprosto bez výčitek.

Přemýšlejte nad zdroji základních živin

Dostatek energie a lepší náladu může zajistit příjem sacharidů. Ke vhodným zdrojům sacharidů se řadí obiloviny jako rýže, oves, těstoviny, kuskus, bulgur, pohanka nebo jáhly. Je možné z nich připravit chutné kaše se zeleninou nebo naopak se sušeným ovocem a s medem či skořicí.

Nezapomínejte ani na bílkoviny. Do jídelníčku zařaďte luštěniny, vejce, ryby nebo vařené maso. Vyvážená strava by také měla obsahovat ořechy nebo semínka, což představuje zdroj potřebných tuků. Zejména luštěniny a ořechy můžete jíst v podstatě neomezeně. Například vlašské nebo lískové ořechy můžete přes noc namočit, čímž dojde k aktivaci látek, které naše tělo může plně využít pro svoji výživu. Z luštěnin vybírejte fazole, hrách, čočku nebo cizrnu. Lze je kombinovat s kořením či bylinkami nebo je připravit jako polévky, omáčky nebo pomazánku.

Pečení mějte pod kontrolou

V zimním období není namístě jíst příliš pečených výrobků z bílé mouky a cukru. Ty jsou totiž považovány za studené potraviny a nejsou pro tělo přínosné už jen proto, že nás o energii spíše připravují. Vhodnější je konzumace pečiva z celozrnné, špaldové, pohankové, sójové, žitné, ale také z cizrnové nebo hrachové mouky.

Kontrolu nad tím, co jíte, získáte zejména v případě vlastní přípravy pokrmů. Pokud budete chtít péct sladké pečivo, je možné použít mandlovou, kokosovou nebo ovesnou mouku. Ke slazení se hodí stévie, čekankový sirup nebo sušené datle.

Ovoce a zelenina posílí imunitu

Ovoce a zeleninu se vyplatí konzumovat celoročně, avšak je důležité se zaměřit na příjem sezónních plodin. V zimě a na podzim jde především o kořenovou zeleninu, dýně, kapustu, zelí, fenykl, cibuli, česnek nebo pórek. Můžete sáhnout i po nakládané zelenině, protože obsahuje probiotické kultury, které posilují imunitu. Česnek, cibuli nebo zázvor lze přidávat do běžných pokrmů. Mají antibakteriální účinky a pomáhají tak při nachlazení nebo jeho prevenci.

Z ovoce jsou vhodná například jablka, hrušky nebo sušené plody jako datle či rozinky. Další variantou je opět nakládané ovoce nebo jeho tepelně zpracovaná podoba. Mějte na paměti, že chladné dny vyžadují spíše teplé pokrmy, proto se vyhýbejte i studené zelenině nebo čerstvým salátům.

Doplňování tekutin je nutné i v zimě

Také v zimním období je nezbytný dostatečný příjem tekutin. Tělo totiž nemá tak velký výdej vody jako v létě a na pitný režim tak často zapomínáme. Tím ale dochází k dehydrataci. Proto průběžně celý den popíjejte vodu. Její příjem častěji a v menším množství ocení ledviny, které jsou v zimě citlivější. Tekutiny doplňujte i polévkami, nejlepší jsou ty hutné luštěninové nebo zeleninové. Z čajů je vhodný například černý nebo zázvorový.

V případě přípravy smoothie a nápojů z čerstvé šťávy dbejte na výběr surovin. Lze použít mrkev nebo řepu. Smoothie by mělo obsahovat ovesné nebo ořechové mléko a zahřívací účinek je možné doplnit vanilkou, skořicí, kakaem nebo kurkumou.

Zima je obdobím odpočinku

Zimní období přináší možnost klidu a regenerace. Jak se rostliny i některá zvířata ukládají k zimnímu spánku, i lidé by se měli zastavit a našetřit síly na další rok. Právě to podpoří vhodná strava. Konzumujte tedy zejména zahřívací potraviny a pokuste se snížit příjem ochlazujících pokrmů. K těm patří například syrová zelenina a ovoce, exotické druhy plodů jako citrusy, mléčné výrobky, chlazené nápoje nebo zmrzlina.

Vsaďte na teplé, vařené potraviny – tedy polévky a masové či zeleninové vývary, dušená masa, luštěniny, ořechy, ryby, nejlépe tepelně zpracovanou zeleninu a ochucovadla jako česnek, zázvor, skořice, muškátový oříšek či kardamom. Zároveň pamatujte, že někdy méně znamená více. Zkrátka se nepřejídejte.