Umělé oplodnění je pro některé páry poslední šancí na dítě. Kdy je ale ta správná chvíle navštívit kliniku? Některé páry chodí zbytečně brzy. Jak procedura probíhá? A jaká je úspěšnost? U žen do 34 let věku je to necelých 20 %. S vyšším věkem šance klesají. Uvádí to Ústav zdravotnických informací a statistiky z dat posbíraných v roce 2020.[1]

Co předchází umělému oplodnění

Podle zákona je nutné nejprve podstoupit lékařské vyšetření obou partnerů. To má za úkol zjistit, který z páru je neplodný a proč. Muži podstoupí nejprve spermiogram a podle výsledku se lékař rozhodne, jaká další vyšetření jsou zapotřebí.

Ženy absolvují hormonální vyšetření a následně i to imunologické, které by mělo odhalit případnou tvorbu protilátek proti spermiím nebo vajíčkům. Ženy čeká ještě ultrazvuk, který ověřuje průchodnost vejcovodů, tvar a velikost dělohy.

Buďte zdraví

Pro početí je důležitá psychická a fyzická pohoda. Pečujte o svůj imunitní systém.

Lékař podle výsledků z vyšetření rozhodne, jestli lze obtíže léčit, nebo jestli je skutečně prokázána neplodnost a přistoupí se tak k umělému oplodnění. Ústav zdravotnických informací a statistiky v roce 2020 evidoval necelých 50 klinik v České republice, které se touto problematikou zabývají.

Kdy má cenu zkoušet umělé oplodnění?

„Jak dlouho se o dítě pokoušíte?“ To je jedna z prvních (ne-li úplně první) otázek, které vám odborník položí. A pokud odpovíte „méně než rok“, tak vás nejspíš pošle domů. Návštěva kliniky se doporučuje párům, které se snaží otěhotnět alespoň 1 rok. Samozřejmě záleží na věku. Pokud je ženě přes 30 let, tak se volí jiný postup.

Příčiny neplodnosti

Neplodností trpí přibližně stejně ženy i muži. V případě, že se u páru prokáže, tak je to ve 40 % u ženy a ve 40 % u muže. U zbývajících 20 % jde o problémy obou z páru nebo o neobjasněné příčiny.[2] Neplodnost mohou způsobovat nejen zdravotní problémy, ale i další negativní vlivy. Nejzávažnější jsou problémy s nadváhou, nadměrnou zátěží, nedostatkem pohybu, kouřením nebo alkoholem. Pojďme si rozvést právě tyto příčiny, které můžeme ovlivnit.

Kouření

Tato „aktivita“ snižuje pravděpodobnost otěhotnění. Chemikálie obsažené v cigaretovém kouři negativně ovlivňují kvalitu mužských spermií i ženských vajíček.

Alkohol

Pití alkoholu je samozřejmě pasé během samotného těhotenství, ale měli byste ho omezit i při snahách o početí. U mužů alkohol snižuje počet a pohyblivost spermií.

Nadváha

Větší množství tuku u žen navyšuje produkci estrogenu, který způsobuje ztrátu ovulace. Ovlivňuje taktéž výsledek případné léčby. Muži s nadváhou mají častější problémy s erekcí. Obezita má vliv také na množství a kvalitu spermií.

Nadměrná zátěž

Zejména stres snižuje šanci jak na přirozené početí, tak i na úspěšnost při umělém oplodnění.

Věk

S přibývajícím věkem se přirozeně snižují šance otěhotnět. Je větší pravděpodobnost, že se objeví zdravotní problémy, které přímo ovlivňují neplodnost. S věkem také klesá kvalita spermií a vajíček.

Syndrom polycystických ovarií (PCOS)

Toto je nejčastější zdravotní komplikace. Nastává, když ženské tělo produkuje více mužského hormonu testosteronu, než je běžné.[3] Nerovnováha způsobí to, že vaječníky nevytvoří folikuly, následkem čehož může být zablokováno uvolňování vajíček (ovulace). Syndrom PCOS se často vyskytuje společně s cukrovkou nebo u obézních lidí.

Kdo má nárok na umělé oplodnění a kdo ho naopak nemá?

Podmínky určují v České republice zákony. Jednou z podmínek je už zmíněné vyšetření. Daný pár se musí skládat z muže a ženy, u homosexuálních párů legislativa umělé oplodnění neumožňuje. Klíčový je také věk ženy – zákrok smí podstoupit nejpozději ve 48 letech.

Umělé oplodnění a ženy po čtyřicítce

I ženy, které se rozhodnou mít dítě po 40 letech věku, mají díky umělému oplodnění šanci. V tomto věku je možné použít vlastní vajíčka. Je ale potřeba počítat s nižší šancí na úspěch. Je také nutné neodkládat začátek léčby.

Průběh cyklů s cílem IVF v roce 2020, pro ženy věku 40+ let (Foto: UZIS)
Průběh cyklů s cílem IVF v roce 2020, pro ženy věku 40+ let (Foto: UZIS)

Umělé oplodnění bez partnera

Nárok na zákrok nemá žena bez partnera. Takové zájemkyně většinou využijí služeb v zahraničí. V Česku ale existují specializované kliniky, které toto zprostředkovávají. Přípravná část rovněž probíhá na tuzemských pobočkách.

Jak probíhá umělé oplodnění?

Celá procedura trvá zpravidla několik týdnů, počítáme-li do toho i stimulaci vaječníků. Rozhodující informace o úspěšné či neúspěšné inseminaci se dozvíte většinou za 14 dní, kdy se může udělat těhotenský test.[4]

Odběr vajíček

V rámci jednoho menstruačního cyklu je zapotřebí získat co největší počet vajíček. Před umělým oplodněním se tak obvykle ženě podávají hormony pro stimulaci vaječníků. Případná přebytečná vajíčka jsou k dispozici při další léčbě, nebo se dají zamrazit.

Odběr spermií

Muži odevzdají v nádobce vzorek spermatu ve stejný den, kdy se ženě na klinice odebírají vajíčka. Běžně si musí při „odběru“ vystačit sami. Pokud ale vyšetření odhalí například absenci ejakulátu, tak se spermie získají mikrochirurgickou cestou přímo ze zdroje. Takový zákrok se uskuteční dříve než odběr vajíček.

Mimotělní oplodnění v laboratoři

Po úspěšném odebrání spermií a vajíček dochází v laboratoři k oplodnění všech použitelných vajíček. Oplozená vajíčka jsou po několik dní kultivována a sledována. Některá se vyřazují kvůli špatnému vývoji. Při správném vývoji jsou vajíčka přenášena do dělohy už po 2 až 3 dnech. V některých případech se čeká až na pátý den. Embrya, která nelze použít hned, mohou být zamrazena.

Embryotransfer

Pravděpodobnost úspěšného uchycení a vývoje zdravého dítěte se zvyšuje právě díky zmíněné kultivaci vajíček v laboratoři. Embryo je přenášeno tenkým katétrem přes pochvu a děložní čípek. Stejný přenos ale již zmražených embryí se nazývá kryoembryotransfer.

Co všechno je hrazené a co si zaplatíte?

Cena za umělé oplodnění se odvíjí podle toho, co vše proplatí pojišťovna a jakou metodu podstoupíte. Každá klinika má jiný ceník, nabízí i různé balíčky s možností přiobjednání dalších služeb (anestezie, stacionář, stimulační léky a podobně). Pokud se pár rozhodne, že si proceduru uhradí bez pojišťovny nebo nemá na vybranou, vynaloží jen na základní metodu IVF (in vitro fertilisation) 20 000 až 30 000 Kč. Při této metodě dochází k přenosu embryí po 2 až 3 dnech.

Kromě samotné procedury jsou nejdražší položkou stimulační léky, které mají zvýšit počet vajíček. Cena za ně se pohybuje v rozmezí 3 000 až 17 000 Kč.

Existují samozřejmě i nákladnější metody umělého oplodnění. Patří mezi ně:

  • injektace spermií (ICSI)
  • mikromanipulační metoda pro ICSI
  • prodloužená metoda kultivace (EC)
  • asistovaný hatching (AH)
  • intrauterinní inseminace (IUI)
  • injekce morfologicky vybraných spermií (IMSI)

Co hradí pojišťovna

Aktuálně jsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění zdravotní služby ve formě mimotělního oplodnění ženám s oboustrannou neprůchodností vejcovodů ve věku od 18 let do dne dosažení 40 let.[5] A také ostatním ženám ve věku od 22 let do dne dovršení 40 let. Zdravotní služby poskytnuté v souvislosti s umělým oplodněním jsou hrazeny ze zdravotního pojištění na základě indikace a doporučení registrujícího gynekologa.