Krásné, husté vlasy jsou chloubou žen, ovšem někdy se za ně spíš stydí a schovávají je do drdolů a copů. Časem vlasy ztrácí lesk, krabatí se, jsou vysušené, polámané nebo se často mastí. V létě se vlasy vysušují a trpí množstvím slunečního záření, v zimě jim zase dávají zabrat výkyvy teplot. Proto byste se měli snažit dát vlasům co nejlepší péči.

Jaká péče je nejlepší?

To je složitá otázka, protože každé vlasy jsou jiné a vyhovují jim jiné produkty a přípravky. Nejlépe uděláte, když půjdete k vlasové specialistce, která vyhodnotí, jaký typ vlasů máte konkrétně vy. Je to nejjednodušší, nejjistější a nejbezpečnější způsob, ale taky není dostupný všem a bude vás to stát nemalý peníz. V případě že jste odvážnější, můžete si vyzkoušet sami vyrobit domácí masky. Nevyhodíte tak majlant za produkt, který vám nakonec ani nevyhovuje. Vyrobíte si množství, které potřebujete. Budete vědět přesné složení masky, a když nebude mít žádný účinek, tak si příště vyrobíte jinou.[1]

Péče o vlasy

Zdravé a krásné vlasy potřebují správnou péči. Dejte si pozor, abyste se nedopouštěli fatálních chyb, které mohou vaše vlasy poškodit a žádný speciální produkt vám v nápravě nepomůže.

V první řadě pořádně namočte vlasy. Omytí vodou slouží hlavně k odstranění nečistot z vlasové pokožky. Prsty masírujte pokožku pod tekoucí vodou, abyste ji co nejvíce vyčistili.

Pak aplikujte do vlasů šampon, ale měli byste jej dát převážně na pokožku hlavy, ke kořínkům a vlasům u hlavy. Není nutné jej dávat do délek ani ke koncům. Šampon je prostředek na odmaštění a vyčištění pokožky, vlasy se očistí především smýváním šamponu pryč z hlavy. V případě, že máte hlavu hodně znečištěnou od laků, prachu či vysedáváte u táboráku, tak šampon použijte i dvakrát.

Dalším nezbytným krokem, který byste nikdy neměli vynechávat, je užití kondicionéru. Šampon vlasy otevírá, aby je mohl vyčistit, kondicionér je naopak uzavře a předchází ztrátě hydratace. Na rozdíl od šamponu jej použijte jen do délek, a především do konců. Nedávejte ho až k hlavě, protože by vám kořínky zbytečně zase omastil.

Keratinová vlákna na zahuštění vlasů

Okamžité řešení řídkých vlasů se 100% účinkem!

Konečným preparátem je maska na vlasy. Dopřejte si ji alespoň jednou týdně a pokud máte vlasy barvené či poničené, použijte ji klidně i dvakrát. Pro lepší účinek zabalte vlasy ošetřené maskou do fólie a nahřátého ručníku, nechte 15 až 30 minut působit a důkladně umyjte.

Vlasy, stejně jako celé vaše tělo, jsou odrazem životního stylu. Dbejte na dostatečný pitný režim, kvalitní stravu bohatou na zdravé tuky, bílkoviny a správný přísun vitamínů a minerálů. Vlasům škodí i chemické látky z obyčejných, levných šamponů. Upřednostněte kvalitní přírodní kosmetiku, která je šetrná k vlasům, neobsahuje zbytečné chemikálie a nezatěžuje životní prostředí.

Domácí masky

Pokud nechcete zbytečně utrácet za předražené masky, můžete si je vyrobit doma!

Olejový zábal pro suché vlasy

Olej sám o sobě nepotřebuje žádné další suroviny. Stačí když jej lehce zahřejete na teplotu maximálně 40 °C. Poté jej vetřete do vlasů, nechte působit a důkladně smyjte. Olej aplikujte výhradně do konečků. Olivový olej účinně obnovuje vlasy a předchází dalšímu poškození. Vyhlazuje, hydratuje a chrání vlasy a pravidelným používáním navrátí vlasům zdravý vzhled. Chrání vlasy před vysokou teplotou během fénování, žehlení, či kulmování a skvěle pečuje o vlasy i v chladnějších zimních měsících. S olivovým olejem hravě získáte silnější, lesklejší a zdravější vlasy.

Na suché se musí mastným, a co je mastnější než olej? Zahřejte kokosový, olivový nebo mandlový olej na 40 °C a vetřete jej do vlasů. Dávejte si pozor, aby se vám nedostal až na pokožku, kterou by naopak vysušil. Snažte se omastit hlavně konečky vlasů, které bývají koneckonců nejsušší. Nenechávejte olej ve vlasech příliš dlouho. Naneste jej na 5 minut před umýváním vlasů, které pak obvyklým způsobem ošetřete šamponem a kondicionérem.

Všestranně ozdravný med

1 středně zralý banán, 1 lžíce medu, 1 lžíce olivového oleje

Maska z medu a banánu vrátí vašim vlasům lesk, hydratuje je a podpoří pružnost a jemnost. Med podporuje růst vlasů, zabraňuje třepení konečků, dodává vlasům hustotu a objem. Zvláčňuje a hydratuje pokožku hlavy i vlasy. Banán díky obsahu vitamínů a minerálů bude vaše vlasy hydratovat, dodá jim lesk a vyživí je.

Rozmixujte jeden banán, přidejte 2 lžičky medu a lžičku oleje, výborný je mandlový či olivový olej, vlasům prospěje i olej ricinový. Vzniklou směs naneste na konečky. Vynechte pokožku hlavy. Nechte masku působit 30 minut a vlasy poté důkladně umyjte.

Pivní kúra na vlasy

0,5 l piva, vaječný žloutek

Pivo je nejen chutným nápojem, ale také elixír plný vitamínů, který ocení i vaše vlasy. Díky sladu a chmelu je pivo bohaté na vitamin B, měď, fosfor, hořčík a železo. Cukry v něm obsažené pomáhají při uzavírání kutikuly vlasu a vlasy jsou tak lesklejší.

Smíchejte 50 ml piva s jedním žloutkem. Tuto směs naneste na mokré vlasy, překryjte fólií a ručníkem. Nechte zábal působit asi 30 minut a poté z vlasů vše pořádně vymyjte. Poté by vlasy měly být pevnější a lesklejší.

Maska na vlasy z bílého jogurtu

150 ml bílého jogurtu, lžička medu

Pro lesk jako ze salonu využijte masku z bílého jogurtu. Jogurt posílí oslabené vlasy a zároveň je hydratuje. Jeden bílý jogurt smíchejte se lžičkou medu a naneste na mokré vlasy. Masku nechte působit 15 minut a poté vlažnou vodou opláchněte. Tato jogurtová maska dodá vlasům perfektní lesk.

Maska z avokáda

1/2 avokáda, 2 lžičky medu, trocha olivového oleje

Sušší vlasy ocení masku z avokáda, které obsahuje spoustu zdravých tuků, medu a olivového oleje. Avokádo dobře rozmixujte spolu s lžičkou medu a olivového oleje. Směs naneste na konečky vlasů. Nechte masku chvíli působit a poté si vlasy běžným způsobem umyjte.

Skořicová maska

1 lžíce kokosového oleje, 1 lžíce mleté skořice

Skořice podporuje lesk a stimuluje růst vlasů. Osvěžuje jejich barvu, pomáhá předcházet infekcím na pokožce hlavy, podporuje zdraví vlasů a zamezuje jejich vypadávání.

Olej zahřejte na 40 °C. Obě ingredience smíchejte a naneste vzniklou směs na vlasy. Zaměřte se především na kořínky vlasů. Zabalte vlasy do fólie a nechte masku působit 30 - 45 minut. Nakonec vlasy umyjte.

Medová vlasová maska

1 lžíce medu, 1 lžíce olivového oleje, 1 žloutek

Maska je vhodná zejména pro suché a poškozené vlasy a působí proti roztřepeným konečkům. Smíchejte lžíci medu, lžíci olivového oleje a žloutek. Na 20 minut naneste na suché konečky a poté vlasy důkladně opláchněte.