Zázvor rozděluje národ na tři části. Jedni ho milují, druzí ho nenávidí a třetí jsou někde na pomezí "jo, ale ne moc". Pro své výrazné aroma a pikantní chuť je mnohdy opomíjen, přitom málokterá surovina dodá tělu komplexně tolik potřebných živin pro správné fungování organismu.

Zázvor lékařský

Jako rostlina je zázvor lékařský asi metr a půl vysoký keř, který svými listy připomíná rákosí, ale květem se nápadně podobá orchidejím. S největší pravděpodobností pochází z Asie, konkrétně z Číny a Indie (první zmínka o zázvoru přichází již z období 4. stol. př. n. l.). Za jeho přítomnost v našich krajích vděčíme zejména fénickým mořeplavcům a obchodníkům s kořením, kteří ho sem přes Indický oceán dováželi.

Pro konzumování se používá kořen rostliny. Oddenek můžete nakrájet na plátky či na kostičky, nastrouhat, naložit do sladkokyselého nálevu (jako neutralizační médium k japonskému sushi) nebo nasušit a následně nadrtit jako koření.

Kam s ním?

Použití zázvoru je opravdu širokospektré. Nejen zastánce homeopatik určitě potěší spojení se zázvorovým čajem či sirupem, milovníky limonád nepřekvapí světoznámá zázvorovka. Výborně funguje jako koření v asijských jídlech a silném svařáku z červeného vína. Ti odvážnější si mohou v domácích podmínkách připravit kandovaný zázvor jako chuťovku k televizi namísto chipsů.

Účinky zázvoru

Již několikrát bylo zmíněno, že zázvor je v podstatě všelék. Než se ale podíváme na jeho účinky trochu detailněji, je na místě varovat, že ne pro všechny bude jakousi superpotravinou. Vyhýbat by se mu měli nejen všechny těhotné ženy a novopočené kojící maminky, ale i děti do věku tří let a diabetici. Občas může působit neplechu v kombinaci s některými léky. Také by ho neměli užívat jedinci, kteří trpí na pálení žáhy, žaludeční vředy a tachykardii.

Léčivka

Zázvor funguje protizánětlivě a antibakteriálně. Proto se doporučuje užívat ve formě čajů, sirupů a šťáv při všech možných chřipkách, nachlazeních, angínách a virózách. Do rozohněného krku sice bude trochu pálit, ale zaručíme se za to, že výrazně podpoří léčbu jinými léky či homeopatiky.

Pravidelná konzumace zázvoru také pomáhá při prevenci proti některým druhům rakoviny. Tiší svalové bolesti a pomáhá léčit zánět v kloubech, dokáže ulevit od bolesti hlavy a alespoň zčásti utlumit nepříjemné menstruační bolesti. Podpoří i ty z vás, kteří právě pracujete na zdravém životním stylu a dostáváte se do formy, na druhou stranu podporuje chuť k jídlu a milostným vzplanutím (jak příznačné spojení, pozn. autorky).

Čím to je, že je zázvor takto všestranný? Odpověď je jednoduchá. Jedná se o bombu vitamínů a minerálů. Je bohatým zdrojem vitamínu A, B (1, 2, 6), C, E, sodíku, draslíku, hořčíku, vápníku, fosforu, mědi, manganu a železa. Vitamín A je na oči, Béčko zase na afty, C na imunitu, E jako ochránce před volnými radikály, hořčík máme na křeče, vápník na kosti a zuby a tak dále.

Dochucovadlo

Jedním z pilířů asijské kuchyně je právě kořen zázvoru. Jeho nakládaná verze se podává společně s japonským sushi, aby neutralizovala chuť mezi jednotlivými druhy. Často se přidává do různých marinád, omáček a dipů.

V Česku si na zázvoru nevědomky pochutnáte v perníčkách. Ostatně, vychází to z podstaty anglického překladu zázvoru - ginger, a perníčku - gingerbread. Pokud si v zimních časech dopřáváte sem tam svařené víno, i tady byste měli pocítit závan zázvoru. Výborně si rozumí v kombinaci se skořicí, hřebíčkem, kardamonem, kurkumou, badyánem a muškátovým oříškem.

Recepty

Vzhledem k tomu, že se nám nachýlilo období podzimních neduhů v podobě chřipek a angín, neuškodí, když si připomeneme recept na zázvorový čaj a sirup. Obojí v sobě skrývá explozi podpůrných léčivých látek.

Zázvorový čaj

Na jeden šálek čaje si připravte asi lžičku čerstvě nastrouhaného zázvoru (příp. lze použít kandované plátky), ten zalijte čtvrt litrem horké vody a nechte louhovat maximálně deset minut.

Poté scedíme a dochutíme medem.

Zázvorový sirup

Do 200 ml vody si vložíme dvě lžičky nakrájeného čerstvého zázvoru a pomalu přivedeme k varu. Směs vaříme cca půl hodiny, přidáme 100 g sladidla (cukr, med, dle výběru) a necháme zhoustnout. Užíváme po lžičkách, příp. přidáme do čaje. Pokud si dáte lžičku zázvorového sirupu do sklenice, dolijete sodovkou a ozdobíte snítkou máty, získáte výbornou domácí limonádu.