S věkem se člověk mění. Něco můžete ovlivnit, něco ne. Andropauza patří do druhé kategorie. Uleví jen prevence, se kterou byste ale museli začít ještě v době, kdy nemáte na mužský přechod ani nejmenší pomyšlení.

Ženy versus muži

Průměrná žena prochází menopauzou ve 52 letech. Možné jsou drobné odchylky, ale dřív nebo později se objeví první známky, že se tělo připravuje na změnu a hormony jsou v pohotovosti. Zpomalí se metabolismus, zmizí menstruace, přihlásí se návaly horka a výkyvy nálad.

O tom, že si podobným procesem procházejí i muži, se příliš nemluví. Stárnou, brunátní, morousovatí, uzavírají se do sebe, stávají se z nich samotáři.

Zatímco ženy změny přijmou a naučí se s nimi žít, muži musí vynaložit mnohem větší úsilí a otočit svůj život o sto osmdesát stupňů. Ženy jsou navíc pod tlakem od puberty, muži proplouvají bez karambolů a hormonální kolotoče, fyzické proměny a duševní a emoční výkyvy jdou mimo ně. A když pak andropauza udeří plnou silou, jsou bezradní. Neprošli si ničím, co by je zocelilo, co by je vybičovalo k protiútoku, co by je vycepovalo k důslednosti. Jakmile na ně tedy mužský přechod začne dopadat, nastaví submisivní režim a nechají se „semlít“.

Samozřejmě to není pravidlo. Do značné míry vliv andropauzy[1] záleží na povaze muže, na životním stylu, na zdravotním stavu, na osobních vztazích, na spokojenosti v práci, na podpoře okolí (partnerky, dětí a přátel). Nejúčinnější je ale prevence. Chráníte se před klíšťaty, pěstujete sousedské vztahy, snažíte se předejít nadváze, rozvodu nebo výpovědi z práce, autonehodě a natrženému svalu. Andropauzu ale míjíte.

Andropauza: nemilý společník

Ženy poznají menopauzu podle ztráty menstruace a produkce pohlavních hormonů. U mužů žádná taková specifika nejsou. A přesný postup pro diagnostiku andropauzy neexistuje. Celý proces navíc komplikují sami pacienti, kteří si odmítají připustit, že se z nich stává citlivka a hysterka jako z žen. Nic takového se pochopitelně neděje, ale předsudky spojené s menopauzou brání včasnému odhalení zdravotních potíží u mužů.

Můžete podstoupit vyšetření, při kterém se změří hladiny jednotlivých hormonů, a podle výsledku se určí zdroj potíží. Možnosti léčby jsou ale velmi omezené.

Samoléčba

Navykněte si na aktivní způsob života, držte se koníčků a hýbejte se. Když v sobě necháte zdravou rutinu zakořenit, andropauza neudeří takovou silou.

Život muže je jako procházka po horských hřebenech, při které zdolá několik vrcholů. Ve dvaceti slaví sex, ve třiceti fyzička, o deset let později kariéra a mentální schopnosti. Ryzí štěstí přichází až těsně před nástupem do penze. Už kolem třiceti let se ale objevují první náznaky toho, že tělo časem přepadne mužský přechod. Souběh s maximálním fyzickým výkonem a dobrým pocitem z vlastní síly ale brání tomu, abyste se zaměřili na varovné signály.

Jako první vlaštovka se ukáže pokles chuti na sex a drobné vyhoření v posteli. Většinou to ale přišijete nadměrnému stresu nebo nervozitě a vyčerpání. Přidá-li se i náhlá únava, emoční nerovnováha a dny, kdy se tváříte jako puchýř, měli byste zpozornět. Testosteron zřejmě zažívá velké zemětřesení a tělo se snaží odporovat. Marně.

Andropauza je zdravotní problém

Přehlížená andropauza se může proměnit v úzkostné stavy a mírné deprese.

V padesáti už nebývá o andropauze pochyb. Projevy se sice připisují nové fázi života, stárnutí. Nic z toho ale není důsledkem vyššího věku. Všechno řídí zdivočelé hormony, které nemáte pod kontrolou. A mění vás v úplně jiného člověka.

  • Emoční podrážděnost
  • Neurózy
  • Insomnie (nespavost)
  • Ztráta svalové hmoty
  • Vypadávání vlasů
  • Úzkostné stavy
  • Rozvoj degenerativních onemocnění (ateroskleróza)
  • Nadměrné pocení
  • Zpomalené reflexy
  • Změna uvažování
  • Libido na nule

Poslední bod je pro muže nejcitlivější. Zatímco ženy po prodělání menopauzy zažívají v posteli ještě větší ohňostroje, jejich protějšky jsou v útlumu. Nejde jen o chuť, ale i o technické provedení, kdy se nedaří vyvolat vzrušení a udržet erekci. Takové selhání řeší muži různými způsoby.

Ti první se uzavřou do sebe, jsou apatičtí, vzteklí, agresivní, nepřátelští, jízliví a samotářští workoholici. Druzí se snaží situaci překonat v objetí milenky. Navázat vztah s o generaci mladší dívkou nebývá problém. Věkový rozdíl působí jako vzpruha, cítíte se plní energie a užíváte si zájem a chichotání. To ale andropauzu nezastaví. Za noc naspíte sotva dvě hodiny a v čase o samotě budete zažívat ještě větší propady.

Jak s andropauzou bojovat?

Substituční terapie[2] je u žen na denním pořádku a doplnění estrogenu jim pomáhá vyrovnat se s novou životní fází po menopauze, u mužů ale takové možnosti prozatím nejsou. Je sice možné ji podstoupit, ale vláčí za sebou celou řadu vedlejších účinků, jako je zhoršení poruch spánku nebo urychlení degenerativních onemocnění. Stopku mají pacienti s onemocněním srdce, jater a ledvin, diabetici a muži, kteří bojují s rakovinovým bujením.

Jediný a účinný způsob, jak mužský přechod zvládnout s grácií, je prevence. S tou ale musíte začít už po třicátých narozeninách. Nehledě na to, jestli jste zaznamenali první projevy. Vytvořte si mantru, kterou si zažijete, zautomatizujete. Zařaďte pohyb, najděte si koníčky, udělejte si čas pro sebe, chvalte se, vyrábějte, nastavujte si dílčí cíle, objektivně posuzujte pozitivní i negativní dění ve svém životě, zaměřte se na partnerství a sex, věnujte čas rodině a zvířatům, vzdělávejte se.

Ale pozor. Boj s andropauzou by neměl vypadat jako úporná snaha nedat jí prostor. Díky návykům z předešlých let vás sklony k úzkostem, probdělé noci a podrážděnost nerozhodí. Andropauza přijde. Jde ale o to, abyste se uměli přesvědčit, že váš život stojí za to.

Nejste v tom sami

Muži se musí naučit s přechodem pracovat, vnímat i drobné signály a předcházet jim. Pokud už je ale špatná nálada přemůže, dostaví se zmar, vztek, potřeba samoty a potíže s usnutím, musí zasáhnout blízcí. Právě ti by měli mít pochopení, muže podpořit, dát mu prostor a být po ruce. Šířit kolem sebe jízlivé poznámky a vyhrožovat ultimáty nepomůže.

Andropauza: připravte se včas

Drobné výkyvy nálad a propady energie se dají s třicítkou na krku překonat. Ukazují ale na to, že se přehoupnou dvě dekády a budete se potýkat s andropauzou. Připravte se na to. Najděte si koníčky, upevněte místo v rodině i v práci a naučte se vnímat štěstí.