Bolesti zad mohou trápit všechny věkové kategorie. Především mladší ročníky si to nepřiznávají, a proto ani tento nepříjemný problém neřeší. Měli by. Bolesti postihují oblast krční, hrudní nebo bederní páteře. Jaké jsou nejčastější příčiny bolesti zad? A jak bolesti zad předcházet?
Bolest zad patří mezi nejčastější civilizační onemocnění. Někteří lékaři bolest zad označují dokonce jako epidemii 21. století. Příčin je mnoho, všeobecně však platí, že si za většinu z nich můžeme sami svými špatnými návyky.
Druhy bolesti zad
Ve většině případů se bolesti zad objevují pouze na určité části páteře. Rozlišujeme tedy bolest v krční, hrudní nebo bederní části páteře. Nejčastěji pacienty trápí bolest zad v bederní oblasti, která je spojená s křečí zádových svalů. Tyto komplikace se objevují při pohybu nebo během dlouhého stání a často se pojí s poruchami hybnosti.[1]
Bolesti zad můžeme rozdělit na akutní a chronické. Akutní bolest zad se většinou soustředí do jednoho místa, bývá způsobena přetížením svalů nebo vzniká při výhřezu ploténky. Obvykle do tří týdnů zmizí. Chronická bolest zad naopak často trvá déle než šest měsíců. Způsobuje ji ochabnutí zádových svalů, což vede k omezení hybnosti těla a brnění končetin.
Jak poznat zánět v zádech?
Příznaků zánět zad je hned několik. V první řadě můžete pociťovat bolest kloubů a svalů, zvýšené napětí a ztuhlost svalů či bolest určité části zad nebo hlavy. Často tuhne celá páteř. Právě bolest a ztuhlost se nejvíce projevují během noci. Ranní vstávání je tak na delší dobu vzhledem k tomu, že musíte tuto část těla nejdříve trochu rozhýbat. Projevy jsou naopak na ústupu při fyzické aktivitě a cvičení. Pokud máte podezření na takové zánětlivé onemocnění, kontaktujte praktického lékaře. Ten vás pravděpodobně nasměruje k revmatologovi.
Nejčastější příčiny bolesti zad
Špatné držení těla
Postura neboli držení těla není u většiny populace ideální. Máme kulatá záda, svěšená ramena a hlavu tlačíme příliš dopředu. Špatné držení těla spolu s dlouhým sezením může vést k výhřezu ploténky a chronické bolesti zad.
Sedavé zaměstnání
Při dlouhém sezení nám záda bolestí dávají najevo, že je potřeba se zvednout a protáhnout. Dlouhé sezení spolu se špatnou posturou může vést k bolesti krční páteře, jelikož je hlava předsunutá dopředu a krční páteř se více prohýbá.
Nedostatek pohybu
Nedostatek pohybu vede mimo jiné k ochabování svalstva. Páteř tak nemá ve svalech dostatečnou oporu a začne nás bolet.
Fyzicky náročná práce
Při chybném nakládání s těžkými břemeny (naklánění na jednu stranu, držení tělesa daleko od těla) dochází k přetížení svalů. Svaly se stáhnou a tlačí na nervy. Tlak na nervy vede k bolesti zad.
Podpatky a kabelky
Boty na vysokém podpatku ovlivňují postavení páteře. Při dlouhodobém nošení může dojít k přetížení bederních svalů, jejich spazmu (křeči) a podráždění nervů vedoucích z páteře. Tento stav se projevuje silnou a ostrou bolestí bederní páteře.
Kabelky jsou pro ženy trpící bolestmi zad nevhodné zejména kvůli nerovnoměrnému zatížení páteře. Navíc mohou být velmi těžké.
Tip: Pokud se kabelky nechcete vzdát úplně, zkuste alespoň zredukovat její obsah na nutné minimum. Snažte se také kabelku nenosit jen na jedné ruce.
Stres
Když jsme ve stresu, jsou naše svaly neustále v napětí. Tím trpí zejména krční páteř, kde neustálé napínání šíjových svalů vede k ostré bolesti páteře.
Co pomáhá proti bolesti zad?
Samozřejmě do sebe nechceme hned cpát prášky. Co tedy s bolestí? Základem je dostatek pohybu. Chůze, plavání, jóga nebo pilates, jakýkoliv pohyb pomáhá zabránit zatuhnutí svalů a udržuje svalovou sílu. To ale mluvíme hlavně o prevenci. Pomoci s bolestmi může koupel se smrkovým, levandulovým nebo třezalkovým éterickým olejem. Zařadit můžeme i cviky na posílení svalů okolo páteře a na posílení středu těla. Snažíme se také omezit stres a dopřát si dost kvalitního spánku.[2]
7 nejlepších cviků proti bolesti zad
Při cvičení se snažíme posílit a protáhnout svaly, které nám pomáhají se správným držením těla. Před cvičením se vždy zahřejeme, abychom předešli natržení svalů. Všechny cviky provádíme pomalu tahem, ne švihem. Při cvičení nikdy nejdeme přes bolest, to raději zmenšíme rozsah pohybu. Cviky uvedené níže jsou vhodné pro začátečníky a kromě podložky nepotřebujeme žádné vybavení.
1. Klekneme si na podložku do polohy psa. Ruce máme na úrovni ramen. Břicho je zpevněné a záda jsou rovná. S nádechem natáhneme pravou ruku a levou nohu. S výdechem se vrátíme do počáteční pozice. Vyměníme strany a desetkrát opakujeme. Dáváme pozor na to, abychom měli rovná záda. S nádechem se vrátíme do původní pozice. Opakujeme desetkrát.
2. Vhodný cvik na posílení středu těla je plank neboli prkno. Jdeme do polohy kliku, ruce máme pod rameny a záda máme rovná. Ze začátku bude stačit v pozici napočítat do patnácti, postupně dobu strávenou v této poloze prodlužujeme. Vždy dbáme na provedení cviku. Záda nesmí být prohnutá v bedrech.
3. Sedneme si na podložku. Srovnáme záda a vzpažíme. S výdechem stahujeme lokty k tělu. Máme aktivované lopatky. Kdo si chce cvik ztížit, vezme si do rukou závaží (půllitrová PET láhev s vodou pro začátek postačí).
4. Postavíme se na podložku, nohy jsou na šíři ramen. Ruce spojíme za hlavou. S nádechem jde trup do předklonu.
5. Od bolesti zad nám může pomoci také cvik kočka. Jdeme do polohy psa, záda jsou rovná. S výdechem prohneme záda, brada směřuje nahoru. S výdechem se co nejvíce nahrbíme, břicho vtáhneme a bradu přitlačíme na hrudník. Opakujeme desetkrát.
6. Ležíme na zádech na podložce. Přitáhneme kolena a rukama je chytneme. Mírně koleny kroužíme a masírujeme si tak oblast bederní páteře. Hrudní a krční část páteře jsou přilepené k podložce.
7. Další cvik se jmenuje kobra. Lehneme si na břicho na podložku. Ruce položíme pokrčené v loktech k hrudníku. S výdechem zvedneme trup a protáhneme se. V pozici vydržíme patnáct vteřin. Nezadržujeme dech, naopak se v pozici prodýcháme.
Zdravý životní styl a cvičení nám mohou od bolesti pomoci. Bolest zad však není radno podceňovat. Pokud vás záda dlouhodobě bolí, navštivte raději lékaře, který zjistí příčinu bolesti. Chronické bolesti mohou být ukazatelem vážnějšího zdravotního problému.