V tomto článku si prozradíme osm rad, které vám spolehlivě zlepší život. Budete překvapeni, jak jednoduché to vlastně celé je!

Více se usmívejte

Když se cítíme šťastně, usmíváme se. Ale víte, že to platí i naopak? Ano, pokud se budete usmívat, můžete ošálit svůj mozek, aby se cítil šťastně. A když se budete cítit šťastně, bude svět rázem lepší místo k životu.

Usmívejte se pro sebe, ale i pro ostatní. Dobrá nálada může být nakažlivá, a pokud do světa vysíláte pozitivní energii, bude se vám taková energie zase vracet zpátky. Vaše okolí si toho možná vědomě nevšimne, ale pravděpodobně jejich chování začne odrážet to vaše. A když budete obklopeni milými, usměvavými lidmi, proč byste se také neusmáli? Možná to zní jako pohádka, ale věřte mi, funguje to!

Myslete pozitivně

Všechno je to o přístupu. Pokud se budete snažit vždy vidět věci pozitivně, zachováte si nadhled a nikdy nepřestanete mít naději na lepší zítřek, zjistíte, že jde všechno snáz - život si také budete daleko více užívat. Pokud svá pochybení budete vnímat jako možnost k poučení, stane se z vás lepší člověk.

Pozitivní myšlení rozhodně neznamená, že nesmíte být nikdy smutní. Znamená to, že i k emocím, které vnímáme jako negativní, byste měli přistupovat pozitivně. Pokud se cítíte smutní nebo naštvaní, je to ukazatel, že něco není v pořádku - naslouchejte svým pocitům, najděte problém a pokuste se ho vyřešit a zbavit se tak stresu. Většinou zjistíte, že řešení je jednodušší, než by se na první pohled zdálo!

Možná se cítíte podráždění, protože máte hlad nebo jste nevyspalí; možná vám je mizerně, protože jste se dneska ještě nevysprchovali. Nebojte se prožívat své emoce a naslouchat jim, a nezapomínejte na to, že může být úleva se občas vybrečet!

Pokud si chcete zachovat pozitivní přístup, nenechte se zahltit negativními zprávami. Přehlcení zprávami o světových katastrofách není zdravé, náš mozek není stavěný na vnímání všech globálních křivd a nepravostí. Je sice důležité zůstat v obraze, ale nesmíte to přehánět. Občas si místo článků o vykácených deštných pralesech radši přečtěte o zachráněných štěňátkách.

Stejně tak nezapomínejte trávit čas s lidmi, kteří vás nabíjí pozitivní energií. Je správné nabídnout příteli rameno k vyplakání, když ho potřebuje, ale je důležité se bavit také s někým pozitivním, kdo ve vás probouzí chuť do života!

Cvičte tělo i mysl

Pohyb je zdravý. I krátká rozcvička pomáhá v těle rozproudit energii a stimuluje produkci hormonů, které pozitivně ovlivní vaši náladu. Po troše pohybu se budete cítit bdělejší, soustředěnější a šťastnější. Naprosto ideální je pak vykonávat pohyb venku. Čerstvý vzduch vás nabudí a osvěží. Sluneční svit je zase důležitým zdrojem vitaminu D, který je dobrý nejen pro vaše zdraví, ale i vaši náladu. Jen krátká procházka každý den vám zlepší život!

Stejně jako musíte cvičit svoje svaly, měli byste cvičit i svůj mozek. Přečtěte si knížku, vyřešte hlavolam nebo vyluštěte křížovku. Můžete se také každý den pár minut učit cizí jazyk! Všechno tohle udrží vaši mysl ve střehu, budete se cítit více soustředění a nebudete znudění. Přitom si rozšíříte slovní zásobu a zlepšíte si logické myšlení.

Rozmazlujte se maličkostmi

V rozumné míře nás mohou materiální věci potěšit. Nemyslím tím, že byste si měli zaplnit šatník fast fashion, mít milion bot a všelijakých drobností, které vlastně nepotřebujete - to vůbec ne. Pokud na to ale máte prostředky, měli byste se čas od času něčím rozmazlit. Jděte na večeři do restaurace, místo abyste doma vařili. Kupte si pěnu do koupele a napusťte si horkou vanu. Dejte si ke kávě dort!

Nesyslete si věci na “speciální příležitosti”. Každý den je důvod k oslavě, tak si ji dopřejte. Udělejte si radost - prostě jen tak, protože můžete.

Dobře spěte

Spěte každý den 7-8 hodin. Dobrý spánek je hlavním předpokladem pro úspěšný den plný energie. Spánková deprivace může způsobovat špatnou náladu, nedostatek motivace nízkou úroveň energie; v horších případech může dokonce vést k závažným zdravotním problémům. Nadbytek spánku také není vhodný - po přespání se budete cítit unavení a letargičtí. Je tedy důležité najít optimum, které vám vyhovuje a dodá vám dostatek energie pro váš den.

Nejjednodušší způsob, jak si zajistit kvalitní spánek každý den, je nastavit si rutinu, kterou budete každý den dodržovat. Pokud budete každý den vstávat ve stejnou dobu a potom každý den půjdete spát ve stejnou dobu, vaše biologické hodiny se tomuto režimu přizpůsobí. Poté budete usínat rychleji, spát lépe a probouzet se snáze.
Spánkem člověk stráví zhruba třetinu života. Proto zauvažujte nad tím, jestli byste neměli investovat do lepší matrace.

Tvořte

Lidé se od zvířat liší svou schopností tvořit. Tvořivých koníčků je nepřeberné množství a každý si určitě vybere ten, který mu vyhovuje. Můžete malovat, vyřezávat, štrikovat, šít nebo třeba vařit.

Nezáleží, co zrovna tvoříte, jde prostě o to vytvořit něco; jde o to chvíli pracovat rukama a pak vidět, že to mělo výsledek. Je to neskutečně naplňující pocit. Pamatujte, vaše výtvory nemusí být výstavní, stačí že jsou! Už to udělá velký rozdíl a může být důvodem k hrdosti. Čím častěji se ale koníčku budete věnovat, tím lépe vám práce půjde, takže se nenechte odradit pár katastrofami.

O svoje výtvory s nemusíte nutně dělit s ostatními - tvořte hlavně pro radost z tvoření, ne abyste výsledek vyfotili na Instagram. Ovšem, díky svému koníčku se můžete seznámit s ostatními nadšenci, kteří vám určitě rádi poradí, jak si práci usnadnit a jak povznést vaše výtvory na jinou úroveň. Můžete potkat mnoho zajímavých lidí a najít si nové přátele! Vaše výtvory také mohou být milými dárky pro vaše blízké.

Naučte se říkat “ne”

Říkat “ne” není vůbec snadné. “Ne “ nás často přivádí do rozpaků, bojíme se být negativní. Ovšem naučit se říkat “ne” když je to nutné je naprosto nezbytné pro šťastný a spokojený život.

Řekněte “ne” šéfovi, když po vás požaduje víc, než je v rámci vašich pracovních povinností. Řekněte “ne” lidem, kteří si od vás jenom berou a nedávají vám nic nazpátky. Řekněte “ne” situacím, ve kterých vám není příjemně a ve kterých nechcete být. Pokud to pro vás nemá žádný pozitivní přínos, nebojte se to vyřadit ze svého života - ať už je to cetka, kterou už nepotřebujete, špatní přátelé nebo dokonce toxičtí členové rodiny.

Často si v nepříjemné situaci myslíme, že v ní musíme zůstat až dokonce, kvůli tomu, že jsme již investovali čas, námahu a nebo peníze. Investované prostředky se nám už bohužel nevrátí, ale můžete omezit další ztráty tím, že si řeknete “ne” a ze situace prostě odejdete. Je hloupost setrvávat ve vztahu, který vám nic nedává, jen protože jste s partnerem už několik let. Je hloupost zůstat na koncertě, který vás nebaví, jen protože jste utratili peníze za lístky.

Travte víc času se svými blízkými

I vlk samotář potřebuje lidský kontakt! Ať už je vám bližší vaše rodina nebo vaši přátelé, měli byste trávit co nejvíce času s lidmi, jejichž přítomnost si užíváte. Kontakt s pozitivními lidmi, kteří sdílí vaše zájmy a koníčky, vás povzbudí a nabije energií. Nebojte se přátele kontaktovat první, určitě budou moc rádi, že jste si na ně vzpomněli.

Vědecké studie potvrdily, že objetí a hlazení zlepšuje naši náladu a zároveň má pozitivní účinky na naše zdraví. Obejměte proto svoje přátele a nebojte se něžných doteků jen tak - lidská těla jsou na to přímo nalezena!

Lepší život může žít každý

Jak vidíte, cesta ke štěstí nemusí být vůbec složitá. Stačí jen následovat těchto osm tipů a brzy budete žít šťastnější, pohodovější život. Doufám, že vám tento článek pomůže najít štěstí a dodá vám novou chuť do života!