Taky vám doma všude lítají malé mušky a chtějí s vámi sdílet domov? A zkusili jste snad vše, abyste je odstranili, ale nejde to? V tomto článku vám poradím, jak se konečně nadobro octomilek zbavit.

Jak vypadá octomilka?

Pokud nevíte, zda malé mušky ve vašem domově jsou octomilky, v následujících větách, bych vám chtěla tyto mušky přiblížit a ukázat, jak je na první pohled poznat.

Octomilky jsou malí škůdci, kteří rádi hledají u lidí to teplo domova. Tento hmyz zahrnuje zhruba 1500 různých druhů, které se liší podle různých faktorů – velikost, barva, tvar těla či chováním. Octomilky můžete znát také pod názvy – ovocné mušky, vinné či banánové mušky. Nejrozšířenější octomilkou u nás je octomilka obecná, která se charakterizuje do světlé žluté až hnědavé barvy, a je asi 2-4 milimetry velká.

Octomilka (Foto: forum.pasti)
Octomilka (Foto: forum.pasti)

Jak se jich zbavit?

Vyčistěte odpad v kuchyňském dřezu

V odpadu často pobývají octomilky a kladou tam další vajíčka. Proto se snažte v prvé řadě dřez vyčistit přípravkami na kuchyňské odpady, nebo jej prolijte horkou vodou a Krtkem. Čistící granulát Krtek odstraní organické nečistoty a zbytky. Podle mých zkušeností tuto metodu opakujte vícekrát, ať se octomilek zbavíte.

Zabijte octomilky sprejem

Kujte si sprej od značky Bros, který je primárně určen proti létajícímu a lezoucímu hmyzu. Aplikujte sprej přímo proti octomilkám, ale dbejte na to, abyste nepostříkali například ovoce či jiné potraviny, které jsou v dosahu. Poté se doporučuje plochu, kterou jste stříkali, otřít mokrým hadříkem.

Profesionální past

Pokud vám nefunguje první ani druhá metoda, tak zkuste připravit tzv. past na octomilky. V různých obchodech se prodávají lapače na octomilky či pasti. Positivem lapačů je bez obslužnost.

Domácké odstranění

I doma můžete vyrobit vlastní metodu odpuzení těchto mušek. Jestli-že máte k dispozici přezrálé či hnijící ovoce, dejte ho do misky a misku překryjte průhlednou folií. Do ní se snažte udělat několik dírek a po domácku udělaná metoda je na světě. Misku postavte na kuchyňkou linku, nebo na místo, kde se vám octomilky vyskytují.

Jak předcházet přemnožení octomilek?

  • Každý den vynášejte odpadkový koš a udržujte ho čistý.
  • Odpad, který chcete recyklovat, před vložením do koše opláchněte.
  • Rozlité tekutiny vždy okamžitě vyčistěte a nenechávejte na lince sirup ani zbytky vína.
  • Nakoupené potraviny (hlavně ovoce a zeleninu) vždy pečlivě omyjte, abyste se zbavili případných vajíček nebo larev.
  • Potraviny ukládejte do lednice nebo do uzavíratelných nádob a sáčků.
  • Zkontrolujte, zda jsou všechny sklenice a nádoby s ovocem nebo sladkými tekutinami dobře utěsněné.
  • Ve večerních hodinách nenechávejte okna otevřená, pokud zároveň v pokojích svítíte.
  • Pokojové květiny nepřelévejte, aby nedošlo k přemokření substrátu, což octomilky láká.

Na závěr bych vám chtěla popřát hodně štěstí s odstraněním octomilek, které umí člověku hezky znepříjemnit poklid domova. Zkuste naše metody, které opravdu fungují a zbavte se mušek navždy.