Létají vám všude malé mušky a chtějí s vámi sdílet kde co? Zkusili jste už vše a stále se jich ne a ne zbavit? V tomto článku si ukážeme pár tipů, jak octomilky konečně zlikvidovat.

Jak vypadá octomilka?

Pokud nevíte, zda jsou malé mušky u vás doma právě octomilky, ukážeme si, jak je na první pohled poznat.

Octomilky jsou malí škůdci, kteří rádi hledají u lidí teplo domova. Tento hmyz zahrnuje zhruba 1500 různých druhů, které se liší podle faktorů, jako je velikost, barva, tvar těla či chování. Octomilky můžete znát také pod názvy mušky ovocné, vinné či banánové. V České republice je nejrozšířenější octomilka obecná, která je charakterizována světle žlutou až hnědavou barvou a je asi 2–4 milimetry velká.

Jak se zbavit octomilek?

Vyhoďte napadenou potravinu

První krok je jasný nám všem. Když vidíte, že si octomilky libují na hrušce v míse, musí jít pryč. Prohlédněte i další ovoce v blízkosti. Jasný podezřelý je i odpadkový koš – pokud lítají kolem něj, vyneste odpadky do popelnice.

Vyčistěte odpad v kuchyňském dřezu

Právě v odpadu octomilky rády přebývají a kladou další vajíčka. Proto se snažte v prvé řadě dřez vyčistit přípravky na kuchyňské odpady, nebo jej prolijte horkou vodou a Krtkem. Čisticí granulát Krtek odstraní organické nečistoty a zbytky. Tuto metodu raději opakujte vícekrát, ať se octomilek zbavíte.

Zabijte octomilky sprejem

Kujte si sprej od značky Bros, který je primárně určen proti létajícímu a lezoucímu hmyzu. Aplikujte sprej přímo na octomilky, ale dbejte na to, abyste nepostříkali například ovoce či jiné potraviny, které jsou v dosahu.

Jak octomilky chytit?

Profesionální past na octomilky

Pokud vám nezafungují předchozí metody, zkuste připravit takzvanou past na octomilky. V různých obchodech se prodávají lapače či pasti. Pozitivem lapačů je bezobslužnost.

Domácké odstranění octomilek

I doma můžete vyrobit vlastní pasti. Máte-li k dispozici přezrálé či hnijící ovoce, dejte ho do misky a překryjte ji průhlednou fólií. Do ní udělejte několik dírek a po domácku vyrobený lapač je na světě. Misku postavte na kuchyňskou linku nebo na místo, kde se octomilky vyskytují. Vlezou dovnitř, ven už ne.

Jak dlouho octomilky žijí?

Délka jejich života se pohybuje mezi 2 a 9 týdny. Ve vaší domácnosti tak může žít hned několik generací najednou a neustále budou přibývat.

Jsou octomilky nebezpečné?

Octomilky nejsou pro člověka přímo nebezpečné – nekoušou ani nesají krev. Druhá věc je samozřejmě rychlost jejich množení. Během několika dní zamoří celý byt a sníží tak komfort obyvatel domu.

Jak předcházet přemnožení octomilek?

  • Každý den vynášejte odpadkový koš a udržujte ho čistý.
  • Odpad, který chcete recyklovat, před vložením do koše opláchněte.
  • Rozlité tekutiny vždy okamžitě odstraňte a nenechávejte na lince sirup ani zbytky vína.
  • Nakoupené potraviny (hlavně ovoce a zeleninu) vždy pečlivě omyjte, abyste je zbavili případných vajíček nebo larev.
  • Potraviny ukládejte do lednice nebo do uzavíratelných nádob a sáčků.
  • Zkontrolujte, zda jsou všechny sklenice a nádoby s ovocem nebo sladkými tekutinami dobře utěsněné.
  • Ve večerních hodinách nenechávejte okna otevřená, pokud zároveň v pokojích svítíte.
  • Pokojové květiny nepřelévejte, aby nedošlo k přemokření substrátu, což octomilky láká.