Baltské státy obvykle nepatří mezi turisticky nejvyhledávanější. Ve veřejných sdělovacích prostředcích se někdy na adresu těchto zemí můžeme setkat s relativně nízkou mírou důvěry a předpojatostí. Například v souvislosti s bezpečností a životní úrovní, tyto předsudky mají často základy v historické příslušnosti těchto zemí k Sovětskému svazu. Avšak od zániku tohoto státního útvaru uplynulo již bezmála 32 let. A od té doby se leccos změnilo. Dnes jsou všechny tři země součástí Evropské unie i Severoatlantické aliance a životní úroveň tamějšího obyvatelstva se stále zlepšuje.

Pokud by vás někdy lákalo spatřit některé – nebo snad dokonce všechny tři zmíněné země – může vám tento článek být malou inspirací. U každého státu zmíníme několik významných městských aglomerací a také pár přírodních krás.

Kam se podívat v Litvě?

Nejjižněji položená a bezprostředně sousedící s Polskem, Ruskem (Kaliningradskou oblastí) a Běloruskem je Litevská republika. Rozlohou je srovnatelná s Českou republikou, avšak její obyvatelstvo činí „pouhých“ 2,8 milionu obyvatel. Hlavním městem je Vilnius a nejvyšší bod republiky Aukštojas se ční do výše bezmála 294 metrů nad mořem.

Vilnius

Vilnius je v současné době nejčastěji skloňován v souvislosti s červencovým summitem NATO. Avšak metropole je kromě toho historickým pokladem plným malebných uliček, středověkých kostelů a majestátních katedrál. Za návštěvu stojí například Gediminasův hrad, který nabízí úchvatné výhledy na město, a také kostel svaté Anny. Ten je považován za jednu z nejkrásnějších gotických staveb v Evropě. Příjemně lze také strávit čas procházkou po zdejších zahradách a parcích, které dodávají Vilniusu osobitou atmosféru.

Kaunas

Kaunas (Kovno) je druhé největší město Litvy. Zaujme především svým kulturním dědictvím a fascinující architekturou. Konkrétně lze doporučit návštěvu historického jádra vybudovaného v období mezi dvěma světovými válkami, které je zařazeno na seznamu UNESCO. Za zmínku také stojí takzvaná Devátá pevnost, která byla během druhé světové války dějištěm mnoha zločinů proti lidskosti.

Co nesmí na cestách chybět?

Podívejte se na výbavu pro cestovatele.

Klajpeda

Klajpeda je významným přístavním městem. Proslulá je svými historickými čtvrtěmi a malebnými uličkami. Městské centrum je plné soch městských legend, které dodávají Klajpedě osobitý ráz. Návštěva výletního okresu Neringa, který se nachází v Národním parku Kurská kosa, zaručí nezapomenutelný zážitek díky specifickému rázu zdejší krajiny.

Kurská kosa

Kurská kosa je bezesporu jedním z nejkrásnějších přírodních pokladů Litvy. Tento úzký písečný poloostrov na břehu Baltského moře přitahuje návštěvníky svými četnými písečnými dunami a vzácnými ekosystémy. Kurská kosa je také důležitým migračním koridorem pro ptáky, což činí toto místo ideálním pro pozorování ptactva. Procházky po plážích, cyklistické túry a odpočinek v klidném prostředí jsou jen některými z mnoha možných aktivit, ke kterým toto místo vybízí.

Šiauliai

Město Šiauliai je známé mimo jiné svou význačnou památníkovou lokalitou známou jako Hora křížů. Tisíce křížů, které zde byly umístěny, představují symbol křesťanské víry, odvahy a národní identity. Ve městě se také nachází velké množství muzeí, obchodů a restaurací servírujících místní speciality.

Národní park Aukštaitijos

Národní park Aukštaitijos je nejstarším a největším národním parkem v Litvě a nabízí návštěvníkům úchvatnou přírodní scenérii. Tento park je domovem 126 jezer, z nichž nejznámější je jezero Plateliai, kolem kterého vede populární turistická a cyklistická trasa. V parku najdete také archeologické památky z 9. až 12. století, což přidává další vrstvu k bohaté historii tohoto přírodního území.

Kam na výlet v Lotyšsku?

Lotyšská republika je další baltská země ležící severně od Litvy. Na východě sousedí s Běloruskou republikou a Ruskou federací. Jejím hlavním městem je Riga. V Lotyšsku žije přibližně 1,9 milionu obyvatel a jeho nejvyšší bod Gaiziņkalns se nachází ve 312 metrech nad mořem.

Riga

Hlavní město Lotyšska je bezpochyby jedním z nejzajímavějších měst v zemi. Její historické jádro, zařazené na seznam UNESCO, je plné středověkých uliček, elegantních budov a půvabných náměstí. Dominantou města je katedrála svatého Petra, která nabízí úchvatný výhled na celé město. Návštěvníci si mohou prohlédnout i monumentální zámek Rundāle, který láká svými barokními zahradami a honosnými interiéry.

Jurmala

Oblíbené přímořské letovisko Jurmala zaujme své návštěvníky písečnými plážemi, které se táhnou podél Baltu až do nedaleké Rigy. Jurmala je ideálním místem pro odpočinek a relaxaci na břehu moře, ale nabízí také půvabnou atmosféru a architekturu dřevěných vil z počátku 20. století.

Liepāja

Přímořská metropole Liepāja je známá svými rozsáhlými plážemi a vlnolamy, které vytvářejí ideální podmínky pro surfování a windsurfing. Turisté zde mohou také prozkoumat Karostu, bývalou ruskou vojenskou pevnost. Uvnitř této unikátní námořní pevnosti se nachází nejen muzeum, ale také věznice, ve které je možné strávit vskutku nezapomenutelnou noc.

Daugavpils

Daugavpils, druhé největší město v zemi, je typické svým kulturním dědictvím. V Daugavpils se nachází stejnojmenná pevnost, která sloužila jako významný vojenský opěrný bod. Místní divadlo a umělecké galerie nabízejí kulturní zážitky, které často vystavují díla amerického expresionistického malíře lotyšského původu Marka Rothka.

Národní park Gauja

Národní park Gauja, nacházející se v severovýchodní části Lotyšska, je nádherným příkladem nezkažené lotyšské přírody. Rozkládá se na téměř tisíci čtverečních kilometrech. Park láká především milovníky pěší turistiky a cyklistiky. Turistickou zajímavostí je také zdejší Gutmannova jeskyně, která je se svými 19 metry nejhlubší v Pobaltí. Přátelé vodních dobrodružství si zde mohou zapůjčit kánoi a nechat se unášet po řece Gauja.

Národní park Slītere

V severozápadní části Lotyšska se nachází nádherný Národní park Slītere. Tato malebná oblast nabízí krásné pobřežní pláže a rozsáhlé borovicové lesy. Park je domovem mnoha vzácných druhů rostlin a živočichů, včetně ohrožených mořských tuleňů. Národní park Slītere je dokonalým útočištěm pro milovníky přírody a klidu, kteří touží po pohodovém pobytu v krásné lotyšské přírodě.

Proč jet do Estonska?

Estonská republika je již na první pohled ze všech tří baltských zemí nejmenší, ale také nejrozvinutější, mimo jiné díky značné podpoře ze strany skandinávských zemí. Estonsko je často dáváno za vzor v oblasti digitalizace společenského života. V zemi žije okolo 1,3 milionu obyvatel a z toho téměř jedna třetina přebývá v jejím hlavním městě – v Tallinnu. Nejvyšší bod země Suur Munamägi se nachází ve výšce 318 metrů nad mořem.

Tallinn

Estonská metropole Tallinn je jedním z nejkrásnějších měst v severní Evropě, jehož kořeny sahají až do raného středověku. Jeho historické jádro, zapsané na seznamu UNESCO, láká návštěvníky svými dlážděnými uličkami a impozantními gotickými stavbami. Nejvýraznější atrakcí je 64 metrů vysoká radnice z 13. století. Zajímavou podívanou také nabízí zde přítomné historické opevnění, jehož součástí je celá řada vysokých věží, jako je například Pikk Hermann nebo Kiek in de Kök.

Pärnu

Letovisko Pärnu ležící na břehu Baltského moře nabízí překrásné písečné pláže, které lákají k odpočinku. Pärnu má také bohatou lázeňskou tradici a je domovem krásného lázeňského parku a historické budovy bahenních lázní z 20. let 20. století. Pro milovníky historie je zde také kostel Proměnění Páně v ruském stylu a malebné dřevěné vily z 19. století.

Tartu

Tartu, druhé největší město Estonska, je považováno za intelektuální a kulturní centrum země díky přítomnosti nejstarší estonské Tartuské univerzity. Lidé zde mohou navštívit historickou citadelu, zříceninu katedrály z 13. století a malebné sousedství Supilinn s tradičními dřevěnými domy. Vynikající místo pro odpočinek skýtá Raekoja plats, hlavní historické náměstí, kde si můžete vychutnat zdejší atmosféru a zpovzdálí sledovat dění v okolních kavárnách.

Národní park Lahemaa

Národní park Lahemaa je prvním a největším národním parkem v Estonsku, založen byl v roce 1971. Leží pouhou hodinu cesty od Tallinnu. Tento park nabízí vysoce rozmanitou krajinu. Nachází se zde pobřežní oblasti s útesy, rozsáhlé borové lesy, bažiny a jezera. Pro milovníky přírody a outdoorových aktivit je to opravdu ráj, najdete tu rozsáhlou síť turistických stezek, které vás provedou krásami zdejší nádherné přírody. Kromě toho je park domovem bohaté fauny, včetně jelenů, vlků, medvědů a rysů.

Saaremaa

Saaremaa je největším ostrovem Estonska. Nabízí jedinečné přírodní scenérie. Na ostrově najdete rozsáhlé pláže s jemným pískem, malebné přírodní rezervace a zachovalé listnaté lesy. Ostrov je také známý svými léčivými bahenními lázněmi. Historickou dominantou ostrova je biskupský Kuressaarský hrad, který zde byl postaven ve 14. století.

Důležité informace před návštěvou Pobaltí

Jelikož jsou všechny tři baltské státy součástí Evropské unie, občané České republiky jsou osvobozeni od vízové povinnosti. Do Pobaltí se nejsnáze dostanete letecky a dálkovou autobusovou dopravou. Jednosměrné letenky na osobu z Prahy bez odbavených zavazadel se obvykle pohybují v rozmezí 800 až 3 000 Kč v závislosti na datu a cílové destinaci. Nejlevnější bývají lety do Rigy. Společnost Flixbus nabízí autobusové jízdenky, jejichž cena se pohybuje v rozmezí od cca 950 do 2 000 Kč.

Rovinatý terén baltských států může být pro některé cykloturisty silným lákadlem. Důrazně však doporučujeme důsledné plánování vašich tras. Mnohé pozemní komunikace, hlavně v Litvě a Lotyšsku, nedosahují takových povrchových kvalit, aby byly na kole pohodlně sjízdné. Hlavně mezi menšími městy a vesnicemi se vyskytují výhradně písečné cesty, které prakticky znemožňují plynulou jízdu a nutí jezdce k vedení kola vedle sebe.

Pobaltské země jsou v otázce kempování, stanování a bivakování velice liberální. Pro táboření jsou často k dispozici oficiální bezplatná tábořiště. Na některých místech, jako jsou například vybrané přírodní rezervace a vojenské prostory, však může být pobyt zakázán. Doporučuje se, aby se turisté vyhýbali oblastem s viditelnými zvířecími stezkami. Vždy by se mělo dbát na požární bezpečnost a šetrnost vůči životnímu prostředí.

Nejlepšími měsíci pro návštěvu Estonska jsou květen až září, obzvláště červenec a srpen, kdy je nejtepleji. V těchto měsících se zde také koná většina festivalů. Pro návštěvu Litvy je ideální období mezi březnem a zářím. Nejvíce turistů je zde v červenci a srpnu. Pokud se tedy chcete vyhnout davům, navštivte zemi na jaře nebo na podzim. Lotyšsko si nejlépe vychutnáte v období dubna až září. Letní měsíce jsou obvykle stejně jako v případě Litvy velice rušné.

Na závěr si ještě dovolíme menší srovnání cen základních potravin a ubytování v podobě následující tabulky:

Srovnání cen: Všechny ceny jsou uvedeny v místní měně – euru (Foto: Top.cz)
Srovnání cen: Všechny ceny jsou uvedeny v místní měně – euru (Foto: Top.cz)

Snad vás tento článek alespoň trochu obohatil. Pokud se chystáte v blízké či vzdálené budoucnosti některou z baltských zemí navštívit, tak přejeme, ať se vám na cestách zadaří. Buďte hlavně připraveni, nezapomeňte třeba cestovní lékárničku. Vyplatí se také cestovní pojištění. Štěstí přeje připraveným!