Každoročně se do Chorvatska vydá více než půl milionu Čechů. Většina z nich ale míří na jih. Co si letos ušetřit na 600 kilometrů a udělat si zastávku už na Istrii?
Istrie: Povinná zastávka
Istrie je neprávem opomíjená. Možná se v ní nenatáčel žádný seriál jako v Dubrovníku, nechlubí se tak hlubokou historií jako Zadar nebo Šibenik a kouzelnou zátokou jako Hvar a Diokleciánovu paláci ve Splitu nemůže konkurovat. Má ale jedinečný naturel, který vás vezme za srdce. Stačí se na pár dní zastavit a nasát atmosféru. Vnitrozemí vás nadchne, a když se zasteskne po moři, do hodinky směrem vlevo i vpravo jste na pláži.
Cestování v Chorvatsku
Stejně jako všude v Chorvatsku se i na Istrii na dálnici platí za ujeté kilometry. V mýtné bráně si vyzvednete lístek a při výjezdu zaplatíte jen to, co jste skutečně projeli. Na poloostrově nemá smysl za každou cenu šetřit a vyměnit svižnou jízdu po dálnici za nebezpečné zatáčky a střet s místními, kteří používají zásadně jednu ruku k řízení a druhou k telefonování. Dálnice jsou v dobrém stavu a sto kilometrů vás vyjde zhruba na šest euro (přibližně o třetinu levněji co v Itálii).
Konec chorvatské kuny
Od roku 2023 se v Chorvatsku platí eurem. Na jednu stranu je to pohodlnější než směna na kuny (měna), na druhou to s sebou přineslo citelné zdražení ubytovacích služeb a jídlaVýchodní pobřeží Istrie chrání vysoké pohoří Učka, kde vrcholy dosahují bezmála čtrnácti set metrů. Kopce jsou málo obydlené, stromů poskrovnu, jen kameny a prašné cesty. Výhled na moře nebo směrem na západ na nekonečné pláně je sice nezapomenutelný, ale mnohem lépe si Istrii užijete ze sedla kola.
Poloostrov můžete projet křížem krážem. Mírné převýšení překonáte bez většího úsilí. Navíc se co pár kilometrů můžete posilnit vínem (s mírou) a ochutnat kroštule, lanýže, husté polévky z luštěnin nebo omelety z divokého chřestu. Istrie má nejlepší síť cyklostezek na celém Jadranu. Turisté si k nim ale cestu hledají pomalu, a tak si prozatím můžete naplno užít klidnou jízdu bez front a tlačenic.
Dovolená na Istrii
Prohlédněte si aktuální nabídku pobytů za skvělé ceny.Pula
Pula je centrem celé Istrie. Leží na jihu poloostrova. Je to skvělý výchozí bod pro jednodenní výlety. Pokud se vám ale až sem nechce autem, můžete přiletět a využít služeb půjčovny.
Historie města sahá ještě před začátek letopočtu, první zmínky o Pule totiž pochází z roku 117 př. n. l. Veškerá pozornost se upíná k amfiteátru, který se pro trhy, meetingy, představení a koncerty hojně využívá i dnes. Na první dobrou vás ohromí velikost arény, při bližším prozkoumání si ale všimnete zamřížovaných místností kolem dokola, odkud ke gladiátorům vybíhala divoká zvířata, nebo „odkladiště“ na neúspěšné bojovníky hned pod hledištěm.
Porovnejte si cestovní pojištění
Zadejte údaje o cestě a vyberte si to nejvýhodnější pojištění.Aréna je zapsaná na seznamu UNESCO a místní jí dopřávají tu nejlepší péči. Aktuálně probíhá až do roku 2028 citlivá rekonstrukce. To ale nebrání tomu, aby každý rok v létě proběhl filmový festival přímo v amfiteátru.
Při procházce úzkými uličkami narazíte na spoustu dalších římských památek. Osamocené sloupy, vítězný oblouk Sergiovců, chrám císaře Augusta nebo pevnost Kaštel. Stoupání k ní není náročné a výhled stojí za to. Přivítá vás řada dochovaných děl a skrz stromy uvidíte na záliv okupovaný jachtami a na obří jeřáby, které slouží k nakládání lodí. V noci dokonce hrají všemi barvami. Piknik ve stínu hradeb můžete spojit s návštěvou námořního muzea. Jen chodníky tu často schází.
Hum
Hum je nenápadné městečko, na mapě byste si ho ani nevšimli. Ukryté mezi kopci, poblíž žádné větší město ani rušná silnice, ze které by stálo za to pár kilometrů odbočit. I tak ale patří mezi pětici toho nejlepšího, co můžete na Istrii vidět. Drží totiž jedno milé prvenství. Jde o nejmenší město na světě. Sto metrů dlouhé hradby a pár domků, muzeum, obchod se suvenýry a menší hospůdka, kam můžete zajít na tu nejlepší kukuřičnou polévku široko daleko.
Nenechte se odradit „velikostí“ města. Ukrývá toho v sobě víc než mnohonásobně větší konkurence. Vstupní brána dává svým nápisem „Pokud přicházíte v dobrém, jste tu vítaní“ jasně najevo, že jsou to obyvatelé Humu, kdo určuje pravidla. Malby na postranních sloupech odkazují na řemesla, která měla ve městě zastoupení.
Severozápad Istrie byl ale na mušce při každém historickém mezníku, nejvíce však Hum trpěl při italské okupaci. Hrad vydržel (dnes už jen ruiny). Snad díky tomu, že ho před tisíci lety podle legendy postavili obři ze zbylých kamenů.
A jestli máte slabost pro ostré pití, v říjnu pořádají místní festival pálenky. Biska je směsí bylin, jmelí a chmelu a ochutnat ji můžete jen v Humu.
Bale
Na město Bale narazíte při cestě z Puly do Rovinje. Neomývá ho moře, nechrání hradby a nenabízí dechberoucí výhledy. A přece byste ho neměli minout. Stopa dávné historie je tu totiž mnohem hlubší než kdekoliv jinde na Istrii. Blízko města se našly kosti dinosaurů a důkazy o osídlení už v době neolitu (mladší doba kamenná – 8 až 5 tisíc let př. n. l.).
Bale si zachovalo jedinečný ráz. Úzké uličky, kamenné domky, původní dláždění, nenápadné kostelíky s úchvatnými malbami. Stín pod fíkovníky a na každém rohu baculaté kočky.
Ve městě nebydlí ani tisícovka obyvatel, i tak to tam ale žije. V Bale našlo domov mnoho umělců, malířů a sochařů. Jejich výtvory si můžete prohlédnout na jedné z mnoha výstav. Kulturní život dosahuje svého vrcholu na začátku srpna, kdy město ovládne jazzový festival. Nečekejte velké hvězdy, ale spíš jména známá na Balkáně nebo v Itálii a komorní atmosféru.
Za zábavou
Istrie je tak trochu jiný svět. Žije food festivaly, koncerty, filmy a lidovými slavnostmi. Program je tak naditý, že od dubna do října při každé návštěvě narazíte na zajímavou akciKrajina kolem Bale je jen mírně zvlněná, ale město je na vršku jednoho z kopců, a tak si můžete užít hezký výhled. Budete si připadat jako na moři, kdy okolní vrcholky budí dojem vln. A pokud se vám zasteskne po šumění moře, na nejbližší pláž jsou to pouhé čtyři kilometry. Na San Polo se můžete rozvalit pod vzrostlé stromy, řádit na mělčině v křišťálově čisté vodě nebo posbírat oblázky a zdokonalit se v házení žabek.
Rovinj
Rovinj se o pozornost přetahuje s Novigradem. To je letitý boj. A ani dnes nemá jasného vítěze. Někdo má rád to a druhý zase tamto. Každé město má něco do sebe, ale čím dál častěji má navrch právě Rovinj. Proč? Protože na vás dýchne romantika, historie a pravá chorvatská nátura. Je s podivem, že si město uchovalo původní atmosféru, když jde o jedno z nejoblíbenějších míst v celém Chorvatsku. Turistů je tu dost, obřích hotelů taky, záliv je plný všelijakých plavidel a vidět můžete jednoduché bárky i luxusní jachty. Na každém rohu obchod se zmrzlinou, sardinkami a mořskými plody. Nezapomeňte na sluneční brýle, aby vám pohled na sluncem ozářenou dlažbu nevypálil zrak. A mějte trpělivost s drzými racky.
Stará část města se rozkládá na poloostrově. Ale nebylo tomu tak vždy. Rovinj potřeboval růst, a tak se malý ostrůvek v roce 1763 náspem spojil s pevninou a od té doby se rozpíná na všechny strany. Tlak na to, aby se Rovinj stal istrijskou perlou, je znát všude. Oba přístavy (na jihu i na severu) jsou nenápadné, provozy na zpracování ryb a tabáku se přesunuly do vnitrozemí a nová zástavba musí projít byrokratickým kolečkem přes úřady a památkáře.
I bezcílná procházka skrz město k přístavu má své kouzlo, ale bez povšimnutí nesmí zůstat dominanta kostela sv. Eufemie, Balbiho oblouk nebo kaple sv. Trojice. Rovinj patří k těm městům, kde nemusíte přebíhat od jedné památky ke druhé. Stačí se zastavit a mlčky pozorovat.
Gračišće
Jeden z nejpůsobivějších výhledů na celé Istrii. A to i bez moře. Malá vesnička stojí na vršku kopce 457 metrů nad mořskou hladinou a od kostela se pod ní rozvaluje hluboké údolí. Dohlédnete až k pohoří Učka. Mezi kopci se prodírají klikaté silničky a mlha se tu drží celé dopoledne, z hustých lesů vykukují staré sýpky. V roce 1918 Gračišći navštívil i sám císař Karel I. (poslední rakouský císař).
Gračišće. Tři stovky obyvatel a jedenáct taveren. To je zajímavá bilance. Každoroční slavnosti vína byste ale neměli vynechat. Plné pupky můžete rozpohybovat při svižném sjezdu do údolí (opačný směr se nedoporučuje, stoupání je náročné a vhodné jen pro trénované cyklisty) a pokračovat přes rovinu Čepićské polje až do přímořského letoviska Rabacu. Pokud si netroufáte na rychlou jízdu, vydejte se po svých po stezce svatého Šimona.
Istrie: Tak trochu jiné Chorvatsko
Benátský vliv je na Istrii vidět na každém kroku a v kombinaci s horami, oblázkovými plážemi, fíkovníky a dobrým jídlem jde o pohodovou dovolenou plnou poznání. Vybraných pět míst vás nezklame, ale poloostrov toho ukrývá mnohem víc. Co třeba Buje, které chvíli patřilo k Benátské republice, pak k Rakousku a ve finále k Jugoslávii? Nebo radši Motovun se zachovalými mohutnými hradbami, který si vysloužil vyobrazení na desetikunové bankovce?