Cestování je jednou z nejvíc obohacujících zkušeností, kterou můžete zažít. Objevujete nová místa a kulturu, dopřáváte si odpočinek u moře nebo zažíváte aktivní dovolenou na horských hřebenech. Neměli byste si ale zapomenout přibalit také cestovní pojištění. V čem tkví jeho výhoda? Proč byste neměli vyrážet bez něho?

Co pokryje cestovní pojištění?

Každý si samozřejmě přeje, aby jeho cesta na dovolenou do zahraničí proběhla bez potíží. Jenže ne vždy jsou tyto prosby vyslyšeny. Skončíte v nemocnici s úrazem či nemocí, budete muset navštívit zubaře kvůli bolavému zubu nebo ztratíte zavazadla. To jsou všechno důvody, proč byste měli mít cestovní pojištění. Všechny tyto nepříjemnosti vám finančně vykompenzuje.

Bez cestovního pojištění se vám totiž pobyt v nemocnici v zahraničí může pořádně prodražit. Náklady se mohou vyšplhat až na milionové částky a uhradit je budete muset vy sami. Pojištění obvykle stojí několik desítek korun na den. Za tuto cenu získá člověk jistotu, že v případě pojistné události zaplatí vše podle nastavených limitů pojišťovna.

Porovnejte si cestovní pojištění

Zadejte údaje o cestě a vyberte si to nejvýhodnější pojištění.

Pojištění léčebných výloh v zahraničí

Cestovní pojištění patří mezi neživotní pojištění, jež se uzavírá s pojišťovnou před cestou do zahraničí. Lze ho ovšem sjednat i pro cesty v tuzemsku. Jeho účelem je primárně pojištění úhrady léčebných výloh v případě náhlé nemoci nebo úrazu.

Většinou pojišťovna proplácí pomoc s překladem, neodkladnou operaci, léky a zdravotnický materiál, ambulantní lékařské ošetření, akutní zubní ošetření, převoz nemocného a v nejhorším případě také převoz tělesných ostatků do České republiky.

Nezapomeňte si s sebou lékárničku. Přečtěte si náš článek, co nesmí chybět v cestovní lékárničce na dovolenou.

Volitelná pojištění

  • Pojištění ztráty či odcizení zavazadel – není zrovna příjemné během cesty do zahraničí přijít o svá zavazadla. Pojištění vám sice nijak neurychlí návrat kufru s věcmi, ale zajistí alespoň finanční kompenzaci.
  • Pojištění odpovědnosti za škodu – pokud v zahraničí způsobíte škodu, toto pojištění ji za vás uhradí.
  • Pojištění úrazu – v případě trvalých následků úrazu nebo smrti pojišťovna vyplácí finanční náhradu.
  • Pojištění storna zájezdu – cena mnohých zájezdů do exotických destinací atakuje stovky tisíc. Pokud byste zájezd museli ze závažných důvodů zrušit, pojišťovna uhradí storno poplatky, které v takovém případě mohou být poměrně vysoké.
  • Pojištění autoasistence – je fajn vědět, že v případě poruchy auta zajistí pojišťovna jeho odtah do servisu a opravu.
  • Pojištění rizikových sportů – do zahraničí se často cestuje za účelem provozování adrenalinových sportů, při nichž o zranění není nouze. Toto pojištění kryje případné úrazy.

Jak si nastavit cestovní pojištění?

U cestovního pojištění se nevyplatí hledět jen na co nejnižší cenu. Ta většinou souvisí s nízkými limity pojištění. Je třeba brát v úvahu to, že léčba nemoci či úrazu nebo úhrada škody může dosáhnout několika desítek i stovek tisíc korun. Nač šetřit pár desítek korun, když rozdíl v hrazené péči a dalších nákladů je diametrální?

Míříte třeba do Německa, Švýcarska, Austrálie nebo Spojených států? Právě tam jsou náklady na lékařskou pomoc vysoké.

Cestovní pojištění pro výlety a dovolenou v České republice

Dávno už neplatí, že cestovní pojištění se sjednává pouze pro cesty za hranice. I výlety a dovolenou v České republice si lze pojistit, a být tak v klidu, kdyby se vám během nich ztratila třeba cyklistická výbava, zavazadla nebo jste se při nich zranili či způsobili škodu třetím osobám.

Kde sjednat cestovní pojištění?

Platí pravidlo, že cestovní pojištění byste si měli sjednat minimálně jeden den před svým odjezdem. V současné době je možné ho sjednávat on-line, což je rychlý a snadný způsob. Toto pojištění poskytují všechny komerční pojišťovny, které působí na území České republiky. Sjednat ho lze také u zdravotních pojišťoven.

U některých debetních a kreditních karet, vydávaných tuzemskými bankami, bývá cestovní pojištění jejich součástí, případně je možné ho k nim sjednat. Platí zpravidla celý rok.

Jaká je územní platnost cestovního pojištění?

I když si sjednáte cestovní pojištění na cestu do Chorvatska, bude vám platit i ve zbytku evropského kontinentu. Územní platnost cestovního pojištění je nejčastěji rozdělena následovně:

  • Česká republika
  • Evropa a vybrané středomořské země – Turecko, Egypt, Tunisko
  • Svět bez USA
  • Svět s USA

Má cestovní pojištění nějaké omezení?

I u cestovního pojištění je třeba brát v úvahu události, na které se nevztahuje. Jistě je dobré se před uzavřením pojištění s nimi seznámit. Zpravidla to bývá zranění po požití alkoholu a omamných látek, náklady spojené s chronickými nemocemi, které pojištěnec prodělal před uzavřením pojistky. Patří sem ale také náklady, jež souvisejí s rizikovým těhotenstvím a porodem.

Cestovní pojištění nemusí platit v rizikových zemích, v nichž hrozí epidemie nebo teroristické útoky. Jejich seznam uveřejňuje na svých stránkách Ministerstvo zahraničních věcí[1]. Vždy se vyplatí se pojišťovny na konkrétní případy zeptat.

Chcete ušetřit peníze a nějaký ten čas při plánování? Podívejte se na výhodné cestování po Evropě.