Mallorca, největší z Baleárských středomořských ostrovů, je známá svou rozmanitou nabídkou pláží, které lákají k odpočinku a relaxaci u azurového moře. Od menších a útulných zátok až po rozlehlé pláže, ostrov poskytuje možnosti pro každého, kdo si přeje strávit příjemnou dovolenou.

Také pro milovníky přírody a dobrodružství disponuje Mallorca širokou nabídkou. Ostrov je obklopen krásnými horami a úchvatnými skalnatými útesy. Návštěvníci mohou objevovat nedotčenou přírodu na mnoha turistických stezkách a těšit se z úžasných výhledů.

Pláže a pobřeží

Jak už bylo zmíněno v úvodu, Mallorca nabízí širokou škálu pláží, od menších a útulných zátok až po rozlehlé písečné pláže. Pojďme se podívat na ty nejpopulárnější.

Pláž Es Trenc

Tato přírodní pláž s bílým pískem a průzračnými vodami je jednou z nejkrásnějších pláží na ostrově. Je oblíbená mezi místními i turisty a nabízí relaxaci v nádherném přírodním prostředí.

Co nesmí na cestách chybět?

Podívejte se na výbavu pro cestovatele.

Pláž Cala Mesquida

Tato pláž se nachází na severovýchodním pobřeží a je obklopena dunami a borovicovými lesy. Je ideální pro milovníky přírody a poskytuje klidné prostředí pro odpočinek a koupání.

Pláž S’Amarador

Tato nádherná pláž leží v přírodním parku Mondragó, což jí dodává zvláštní půvab a ochranu před přílišným turismem. Je ideální pro rodiny s dětmi, protože se zdejší voda prohlubuje pozvolna a děti se tak mohou koupat bezpečně.

Historické památky

Mallorca je bohatá na historické památky, které připomínají její bohatou minulost. Mezi nejvýznamnější patří následující.

Katedrála Panny Marie (La Seu)

Nachází se v hlavním městě Palma de Mallorca a je jednou z nejimpozantnějších gotických katedrál ve Španělsku. Její nádherná architektura a prostorný interiér s klenutými stropy a vitrážovými okny zanechávají návštěvníky bez dechu.

Královský palác La Almudaina

Královský palác La Almudaina se nachází hned vedle už zmíněné katedrály La Seu a je významnou historickou památkou ostrova. Palác byl vybudován ve 14. století a sloužil jako královská rezidence. Po zakoupení vstupenek si můžete prohlédnout krásné pokoje paláce, včetně královských apartmánů. Z paláce si také můžete vychutnat panoramatický výhled na přístav a město Palma de Mallorca.

Castell de Bellver

Tato historická pevnost se nachází nedaleko Palma de Mallorca. Netradiční styl opevnění je vskutku unikátní, nabízí navíc nádherný výhled na město a okolní krajinu.

Přírodní krásy a outdoorové aktivity

Mallorca je rájem také pro milovníky přírody a outdoorových aktivit. Ostrov nabízí nespočet turistických stezek, kde si můžete užít přírodu. Projděme si ty nejznámější.

Serra de Tramuntana

Toto pohoří je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO a nabízí nádherné horské krajiny, malebná městečka a turistické trasy všech úrovní náročnosti.

Cuevas del Drach

Tyto jeskyně se nacházejí východně od města Porto Cristo a jsou jednou z nejznámějších atrakcí na ostrově. Návštěvníci mohou prozkoumat podzemní jezera a pozorovat fascinující stalaktity a stalagmity.

Národní park Mondragó

Tento národní park se nachází na jihovýchodě ostrova a nabízí malebné pláže, přírodní rezervace a výlety do přírody.

Trasa GR 221

Jako jeden z tipů na slušný výšlap lze uvést turistickou trasu GR 221, která vede pohořím Serra de Tramuntana. Délka této trasy činí přibližně 130 kilometrů s celkovým převýšením okolo 5 000 výškových metrů. Podél cesty se vyskytuje mnoho stanovišť vhodných k přenocování. Stezka je trochu hůře značená, než je český turista zvyklý, ale i tak ji lze bez větších obtíží dokončit za sedm dní.

Na své si přijdou i příznivci cyklistiky. Mallorca totiž nabízí celou řadu cyklistických tras. Kupříkladu trasa z Andratx do Port de Pollença je považována za jednu z nejlepších cyklistických tras na Mallorce. Nabízí úchvatné scenérie a možnost přizpůsobit si jízdu podle svých preferencí. Tato trasa využívá hlavní silnici Ma-10 a umožňuje volitelné rozšíření o další okruhy, které se liší délkou a náročností. Například základní varianta je dlouhá 115 km s převýšením 2 425 metrů. Lze také přidat další okruhy a dosáhnout délky až 162 km s převýšením 4 100 metrů.

Kulturní a gastronomické zážitky

Mallorca je známá svými pestrobarevnými festivaly a trhy, které se konají po celý rok. Během těchto oslav můžete okusit autentickou atmosféru, tradiční hudbu, tance a místní speciality. Na trzích, jako je Mercat de l'Olivar v Palma de Mallorca, si můžete vychutnat čerstvé místní potraviny, ovoce, zeleninu, sýry a víno.

Mallorská kuchyně je bohatá na přírodní produkty, čerstvé mořské plody a lahodné místní speciality. Nevynechte ochutnávku známého místního jídla – sobrasady, kořeněné a uzené klobásy z mletého vepřového masa. Dalšími tradičními pokrmy jsou paella, arroz brut (kořeněná rýžová směs s masem a zeleninou) a trucha mallorquina (pikantní a mastná tradiční ryba). Dopřejte si také sladké pochoutky, jako je ensaïmada (sladké pečivo z křehkého těsta posypané cukrem) a mallorský dezert greixonera.

Mallorca je také známá svou vinařskou tradicí. Navštivte některé z místních vinařství, kde můžete ochutnat lahodná mallorská vína, včetně typických odrůd, jako je Manto Negro nebo Prensal.

Důležité informace před návštěvou Mallorcy

Pro návštěvu Mallorcy vám stačí u sebe mít platný občanský průkaz. Španělsko totiž zrušilo pro osoby vstupující na své území ze zemí schengenského prostoru povinnost předložit jak příjezdový formulář, tak certifikát o očkování, absolvování testu či o prodělání onemocnění Covid-19.

Oficiální měnou na Mallorce je euro. Bankomaty jsou snadno dostupné a většina obchodů a restaurací přijímá platební karty. Je však vhodné mít u sebe také hotovost pro případ, že byste se ocitli na místech, kde nejsou karty přijímány.

Důležité je dobře plánovat svůj rozpočet. Zejména ceny služeb a potravin vás mohou v některých místech (například Palma de Mallorca) nepříjemně překvapit. Není problém za sedmidenní nízkorozpočtový pobyt na Mallorce utratit přes 600 euro.

Letenky naštěstí nejsou příliš drahé. Zpáteční letenky pro jednu osobu bez odbaveného zavazadla se v letních měsících pohybují v rozmezí 3 000 až 6 000 Kč v závislosti na termínu odletu a příletu.

Pozor na rozdílná pravidla a zákony

Mějte také na paměti, že táboření, bivakování a kempování ve volné přírodě je na ostrově zakázáno. V praxi je nicméně v určitých oblastech tolerováno. Další potenciální střet se zákonem hrozí při konzumaci alkoholu a tabákových výrobků. V určitých oblastech je pití alkoholických nápojů zcela zakázáno. Kouření v restauračních zařízeních, v okolí nemocnic, dětských hřišť a škol také není povoleno. Nově také nepřichází v úvahu kouření v blízkosti druhých osob ve vzdálenosti menší než 1,5 metru. Kouření na ulici navíc není možné provozovat za chůze.

Pokud se tedy chystáte na Mallorce strávit dovolenou, důrazně vám doporučujeme si předem nastudovat platné zákony a pravidla. Snad vám některé informace v tomto článku přijdou vhod. Neváhejte se podívat do seriózních turistických průvodců či se přímo obrátit na tamní obyvatele. Přejeme vám na vašich cestách hodně štěstí a spousty nádherných a nezapomenutelných zážitků.