Evropa nabízí mnoho destinací, kam lze vyrazit za rozumnou cenu. Na své si přijdou milovníci přírody, kultury i historie. Dopravit se můžete autem či autobusem, což leckdy může vyjít finančně lépe než cesta letadlem. Pojďte se podívat, kam vyrazit.

Španělsko

Jednou z oblíbených zemí, kam turisté často vyráží, je Španělsko. Najdete tu jak skvělou architekturu, tak i to nejkrásnější z přírody. A nezapomeňte ochutnat španělské speciality, třeba tapas nebo churros.

Barcelona

Chcete-li si užít tu pravou španělskou dovolenou, pak je Barcelona tím správným místem. Můžete se celý den opalovat na plážích, kterých zde najdete celkem devět, anebo se můžete projít po památkách – turisty velmi oblíbená je katedrála Sagrada Família. Významná je i architektura Antoniho Gaudího. Rozhodně byste neměli vynechat ulici Las Rablas v centru města. Nadšenci do přírody jistě rádi navštíví takzvané zelené plíce Barcelony, tedy park Güell, který má lidem přinést radost a klid.

Do této turisty oblíbené destinace se dostanete jak autobusem, tak i letadlem.

Madrid

Hlavní město Španělska taktéž oplývá množstvím turistických atrakcí, které se mezi návštěvníky těší velké oblibě. Madrid je rozhodně město, které se honosí obrazovým uměním a svých umělců si náležitě cení. Tou nejlegendárnější galerií je muzeum a galerie Prado. Centrálním bodem města je náměstí Puerta del Sol (Sluneční brána). Symbolem metropole je socha medvěda opírajícího se o strom planiku, proto tu často najdete turisty, kteří se zde fotí. Památkou, kterou byste neměli při návštěvě vynechat, je Palacio Real (Královský palác). Před touto budovou můžete narazit na seřazené dragouny na koních, ale to musíte mít opravdu štěstí.

Ani v hlavním městě nebudete ochuzeni o pobyt v přírodě, najdete tu totiž park Retiro. Madriďané sem chodí sportovat a relaxovat. Kousek od tohoto parku najdeme místo, které byste v turistických průvodcích nenašli, a to nádraží Atocha s tropickou zahradou, které má potěšit cestující a zároveň v zimě chránit bezdomovce před umrznutím.

Do Madridu se dostanete spíše jen letecky.

Skotsko

Skotsko je jednou ze čtyř zemí monarchie Spojeného království Velké Británie a Severního Irska. Mnohým z nás se jako první vybaví typické skotské kilty.

Edinburgh

Edinburgh je město, které zaujme svou architekturou, například vyniká širokými uličkami, obrovskými hrady a najdete zde i pláže. Milovníci přírody jistě ocení možnost výšlapu na Arthur’s Seat, při kterém si dají do těla. Na své si však přijdou i nadšenci do historie, za zmínku právem stojí Edinburský hrad, který přežil několikeré obléhání.

Do Edinburghu se dostaneme jak letecky, tak i autobusem.

Vychytávky na cestování

Chystáte se na dovolenou? Tyhle vychytávky si nesmíte zapomenout.

Glasgow

Největší skotské město Glasgow má také turistům co nabídnout. Stejně jako v jiných již uvedených městech, tak i Glasgow má svůj dominantní park, který nese název Glasgow Green a koná se zde velmi známý letní Dudácký festival. Navštívit můžete skvělou uměleckou akademii Glasgow School of Art. Památky, které stojí za zmínku, jsou katedrála svatého Munga či Tall Ship, živoucí výpověď bezvadného lodního stavitelství v Glasgow.

Itálie

Itálie nabízí nepřeberné množství památek a možností výletů.

Řím

Hlavní město Itálie bývá nazýváno Věčné město. Řím je chloubou mezi světovými památkami. První zastávkou na vaší výpravě by mohlo být Koloseum, kde probíhaly gladiátorské zápasy. Pak se můžete přesunout do Sixtinské kaple a tam zhlédnout Michelangelův freskový strop. Skvělou tečkou výletu do Říma může být večeře formou tradiční italské kuchyně, tedy pizza či těstoviny a sklenka dobře vychlazeného vína při západu slunce.

Do Říma se dostanete jak letecky, tak i autobusem nebo vlastním autem.

5denní zájezd s koupáním v Itálii

Řím s odpočinkem v termálních lázních Saturnia.

Turín

Průmyslové město Turín se honosí rezidencí Palazzo Reale, přepychovým sídlem Savojské dynastie. Krásné je náměstí Piazza Castello a nesmíte opomenout ani středověkou pevnost Palazzo Madama. Ve své době byla Mole Antonelliana nejvyšší stavbou světa – je vysoká neuvěřitelných 167 metrů.

Do Turína se dostanete i autobusem.

Řecko

Oblíbenou destinací, kam Češi vyráží na dovolenou, je Řecko. A mají k tomu důvod, Řecko je opravdu moc krásnou zemí.

Řecké ostrovy Santorini a Mykonos

K Řecku patří i ostrovy Santorini a Mykonos. Tyto ostrovy vyhledávají hlavně milovníci vodních sportů. Můžete zde šnorchlovat, surfovat nebo se můžete vydat na výlet lodí okolo ostrovů. Na své si tu přijdou i milovníci historie a architektury, zejména ve vesnici Ano Mera, kde se nachází krásný klášter ze šestnáctého století zasvěcený ochránkyni Mykonosu.

Na ostrov Santorini i Mykonos se dostanete jen letecky.

Athény

Athény, hlavní město Řecka, jsou kolébkou historických památek. Nejposvátnějším místem v Athénách je Akropole, městečko na pahorku. Majestátní je chrám bohyně Athény s názvem Parthenón. Nejzachovalejším svatostánkem v Athénách je Hefaistův chrám obklopený parčíkem. Olympijské hry se dodnes konají na proslulém Panathenajském stadionu. Před západem slunce doporučujeme vyjet lanovkou na vrch Lykavittos a užít si neopakovatelně romantickou atmosféru.

Ve své době byl největším chrámem chrám Dia Olympského, kterému se říká Olympeion. Milovníci divadla se mohou podívat, jak vypadá nejstarší divadlo světa nazvané podle boha Dionýsa, Dionýsovo divadlo. V Athénách najdete i Národní archeologické muzeum, kde si můžete prohlédnout největší sbírku antických předmětů na světě. Toto muzeum patří mezi světově nejuznávanější archeologická muzea.

Do Athén se dostanete letecky.

Turecko

Turecko leží jak na evropské části, tak i na asijské části kontinentu. Láká velké množství turistů a to jak na architekturu, tak i na jídlo, pláže a svou historii.

Přehled top zájezdů do Turecka

Vyberte si zájezd do Turecka v prázdninovém termínu za výprodejovou cenu.

Istanbul

Skvělým zážitkem je proplétání se 61 ulicemi na tržišti Grand Bazaar. Ochutnejte typické (a také pravé) turecké pokrmy, které se prodávají i v České republice. Mezi ně patří například velmi oblíbený turecký kebab.

Do Istanbulu se nejrychleji dostanete letadlem, cesta autem je však také zajímavá, zabere ovšem 1–2 dny.

Antalya

Turecké město Antalya se chlubí stavbou pojmenovanou po významném císaři Hadriánovi, Hadriánovou bránou. Několik kilometrů od města Antalya se nachází vodopády Düden, krásný přírodní úkaz. Celý komplex okolo vodopádů je koncipován jako parčík a botanická zahrada.

Za zmínku stojí i vodopády a přírodní park Kurşunlu ležící necelých 20 kilometrů od města Antalya, tedy cca 20 minut jízdy.

Do Antalye se dostanete letecky anebo autem, cesta autem trvá 2–3 dny.

Pamukkale

Jednou z největších turistických atrakcí v Turecku je Pamukkale (česky bavlněný hrad). Jedná se o svah pokrytý sněhově bílým travertinem, po jehož terasách se můžete za drobný poplatek projít. Aby se předešlo poškození teras, všichni návštěvníci musí chodit bosí, odměnou jim je brouzdání jezírky s minerální vodou, možnost koupání a úchvatný pohled na vodopády padající ze sněhobílých stěn.

Vzhůru na dovolenou po Evropě

Evropa nabízí mnoho skvělých destinací, kde si můžete užít dovolenou s celou rodinou. Láká vás spíše dobrodružství, sport a příroda, nebo máte raději historické a architektonické památky? Záleží jen na vás, za jakým zážitkem se chcete rozjet, Evropa toho nabízí skutečně mnoho a vše se do tohoto článku nevešlo, na další zajímavá místa se podíváme zase někdy příště.