S koncem měsíce března se začalo i v našich zeměpisných šířkách postupně oteplovat. V souvislosti s tím přichází pro mnohé milovníky přírody čas na podniknutí pořádného vandru. Pokud vás vidina úniku z každodenní rutiny a šedi velkoměsta láká natolik, že o této aktivitě uvažujete, pak je tento článek právě pro vás. Společně si projdeme několik tipů, co by vám ve výbavě na cestu do přírody mohlo přijít vhod.

Vhodné oblečení a obuv

Úplným základem před plánováním cesty do přírody je důkladná inventarizace ošacení. Výběr konkrétního oblečení samozřejmě závisí na mnoha parametrech, například na aktuální teplotě, předpovědi počasí či společenském prostředí. Na čem by se ale rozhodně nemělo šetřit, je kvalitní obuv. Z vlastní zkušenosti můžeme potvrdit, že je mnohem lepší si těch pár korun připlatit, než šetřit a pak se následně léčit z puchýřů, kuřích ok nebo patních ostruh.

Výhodná je strategie výběru oblečení, které se dá vrstvit. Jako spodní vrstva ideálně poslouží funkční prádlo, které při vynaložené fyzické námaze dokáže z těla výborně odvádět pot. Dále je při jarních podmínkách vhodné zvolit triko s dlouhým rukávem, hřejivou mikinu či vestu a nepromokavou bundu s kapucí. Alternativně lze místo po triku sáhnout po kvalitní bavlněné košili. Dámy mohou ocenit kvalitní outdoorovou košili ze 100% biobavlny.

Nezapomeňte také na větruodolnou pokrývku hlavy.

Voděodolný batoh

Ne nadarmo je meteorologické období nadcházejícího měsíce přezdívané „aprílovým počasím“. Pravděpodobně jste již také zažili situaci, kdy vás zaskočila náhlá vydatná přeháňka. V těchto případech je žádoucí udržet veškeré věci, které máte na výletě s sebou, v suchu. Pomoci může voděodolný obal na váš batoh, který se dokáže přizpůsobit jeho velikosti. Můžete také zainvestovat do speciálních voděodolných survival batohů.

Tyto batohy podporují integraci vnitřního hydrovaku a dalších dodatečných sumek, kapes a pouzder díky systému vnějších popruhů. Samozřejmostí je také přítomnost cirkulačních kanálků pro proudění vzduchu a bederního pásu pro stabilizaci batohu při chůzi. Batohy jsou dostupné v různých velikostech, takže na své si přijde téměř každý.

Odolné outdoorové batohy

Vyznačují se množstvím různých kapsiček a organizérů, aby se Vám do nich vešlo veškeré vybavení.

Krabička poslední záchrany

Správná krabička poslední záchrany (KPZ) by měla obsahovat sadu užitečných pomůcek, které vám pomohou krátkodobý pobyt mimo civilizaci usnadnit a v případě kritických situací jej i přežít. Na trhu můžeme nalézt KPZ ve třech cenových kategoriích dle jejich obsahu. Modely v nejlevnější cenové třídě obsahují nezbytné minimum, jako je například kompas, křesadlo, píšťalka a multifunkční kleště. Ty vybavenější jsou pak obohacené o signální svítilnu, izotermickou pokrývku, nůž, otvírák na konzervy, jídelní příbory a další potřebné pomůcky.

Krabička poslední záchrany: KPZ obsahující sadu různých nástrojů pro přežití. (Foto: Zaparkorun.cz)
Krabička poslední záchrany: KPZ obsahující sadu různých nástrojů pro přežití. (Foto: Zaparkorun.cz)

Výběr vhodné sady pro přežití by se rozhodně neměl podceňovat.

Pomůcky k rozdělání ohně

Žádný pořádný několikadenní pobyt v přírodě se obvykle neobejde bez táboráku. Zajímavou alternativou k často zmiňovanému křesadlu, sirkám, zapalovači či dalším obvyklým pomůckám k rozdělávání ohně je tzv. nekonečná zápalka. Jedná se o malou nádobku částečně naplněnou hořlavou kapalinou. Do této hořlaviny je ponořen knot kovové zápalky, kterou lze po vyšroubování zažehnout prostým škrtáním o kovové pouzdro. Výhodou nekonečné zápalky je kromě její skladnosti také výdrž navzdory vlhku a nepříznivým povětrnostním podmínkám.

Na mnoha místech ovšem zakládat otevřený oheň není dovoleno. Někdy si však opravdu potřebujeme převařit vodu či tepelně upravit pokrm. V tomto případě jsou vhodným řešením různé vařiče. Typické jsou vařiče fungující na principu spalování plynné směsi uhlovodíků propanu a butanu. K těmto vařičům je obvykle nutné dokoupit příslušné kartuše obsahující již zmíněné palivo. Alternativou k plynovým vařičům může být ocelový kempingový vařič na tuhá paliva. V tomto případě si můžete zatopit tuhým lihem, speciálním gelem i obyčejným suchým dřívím.

Outdoorové vařiče

Cestovní plynový vařič nebo klasický vařič na tuhá paliva se bude na toulkách přírodou hodit.

Jak nocovat v přírodě?

Pokud nepatříte k nejskalnějším fanouškům campingu a outdooru, kteří jsou již zvyklí bez obtíží přespávat na všech typech podloží, pak určitě nesmíte zapomenout na pomůcky k nocování. Naprostým minimem pro většinu z nás je karimatka a spací pytel. Smyslem karimatky je tepelná izolace od zemského povrchu. Na trhu se vyskytuje celá řada různých druhů karimatek. Obvykle se setkáváme s karimatkami pěnovými, nafukovacími a samonafukovacími.

První zmíněné jsou typicky velice levné a lehké. Jejich nevýhodou ovšem může být jejich horší skladnost a nízký tepelný komfort. Nafukovací karimatky bývají rovněž velice lehké a také komfortní, ale na druhou stranu jsou mnohdy méně odolné a jejich nafouknutí vyžaduje určitou námahu. Posledně zmíněný typ karimatek se v současné době těší asi největší popularitě. Jsou odolnější než nafukovací a velice komfortní.

Nafukovací karimatka InnovaGoods (Foto: Zaparkorun.cz)
Nafukovací karimatka InnovaGoods (Foto: Zaparkorun.cz)

Spací pytle tvoří další velikou a často diskutovanou skupinu outdoorových pomůcek. Prvním kritériem výběru je jistě jejich délka, která by měla být ideálně o cca 30 cm větší než vaše výška. Následně je třeba si ujasnit, za jakých teplotních podmínek a jak často jej hodláte používat. Na základě těchto parametrů si pak můžete zvolit vhodný typ spacího pytle, který nejlépe dostojí vašim představám.

Další doplňky

Na cesty se někdy hodí přibalit pár drobností, které vám mohou zážitek zpříjemnit. Při několikadenní túře přijdou vhod lehké pantofle. Po celodenním pochodu se tak můžete přezout a nechat své nohy zase volně dýchat a odpočívat. Pro zlepšení úrovně stravování se hodí s sebou vzít obyčejný plecháček, ešus, termosku a skladné příbory. Nocování si můžete zkvalitnit přibalením nafukovacího polštářku a lepení v případě nechtěného propíchnutí vzduchové karimatky.

Jako estetický, ale i praktický doplněk může posloužit paracordový náramek. Ten je možné v případě nutnosti rozplést a získat tak dostatečné množství pevné padákové šňůry. Tyto náramky jsou obvykle také multifunkční a mají v sobě zakomponované různé hodinky, kompasy a nože.

Náramek: náramek z padákové šňůry s kompasem, píšťalkou, ocílkou a magnéziovou tyčkou. (Foto: Zaparkorun.cz)
Náramek: náramek z padákové šňůry s kompasem, píšťalkou, ocílkou a magnéziovou tyčkou. (Foto: Zaparkorun.cz)

Otázky hygieny a tělesného zdraví by také rozhodně neměly zůstat opomenuty. V tomto případě je žádoucí s sebou vzít malou lékárničku včetně základních farmak – analgetika, antihistaminika, přípravky na zažívací potíže a dezinfekční látky. Kromě toho také není radno zapomenout na toaletní papír, zubní pastu a kartáček, opalovací krém, mýdlo, kapesníčky a repelent. Pokud nejdete cestou nekompromisního digitálního detoxu, tak se vám bude také hodit powerbanka a nabíječka.

Přejeme vám na vašich cestách a toulkách po krásách tuzemské i zahraniční přírody mnoho úspěchů a zážitků. Nepodceňujte svoji přípravu a nevystavujte se zbytečným rizikům. Buďte prosím ohleduplní k vašemu okolí a životnímu prostředí. Ahoj!