Cestování po vlastní ose se stává stále oblíbenější napříč všemi věkovými kategoriemi. Pro maximální požitek z objevování nových míst je však důležité vybrat správný dopravní prostředek. Co jednomu vyhovuje, může pro druhého být naopak přítěží. Jaké jsou tedy hlavní rozdíly mezi karavanem a obytným vozem? Jaké jsou klady a zápory obou variant?

Jaký je rozdíl mezi karavanem a obytným vozem?

Karavan se občas označuje také jako obytný přívěs. Nemá samostatný pohon a musí být tažen za autem. Kromě karavanu tak musíme mít i dostatečně výkonný vůz s tažným zařízením. Oproti tomu má obytný vůz všechny prvky vestavěné do karoserie, stejně jako například autobus. Obě varianty mají své klady a zápory. Vždy záleží na tom, co očekáváte.

Výhody a nevýhody karavanu

Velkou výhodou karavanu je jeho flexibilita. Obytný přívěs odstavíme v kempu a autem můžeme bez zbytečné zátěže jezdit na výlety nebo nákupy. Po příjezdu zpět je náš dočasný domov připraven na okamžité používání. Další výhodou je lepší izolace než u obytňáků – chlad nebo teplo, které chcete udržet uvnitř, z nich uniká podstatně méně než z obytných vozů.

Velikou nevýhodou karavanu je náročná manipulace, zejména při couvání nebo manévrování na užších silnicích.

Představte si například úzké norské silnice, které nejsou dostatečně široké pro dvě vozidla. Vyhnout se je možné pouze jednou za 150 metrů, kde je komunikace rozšířená. Norové mají nepsané pravidlo: pokud se dvě auta setkají, couvá do rozšířených míst ten, pro koho je manévr jednodušší.

Kempingový nábytek

Ať už máte karavan nebo obytný vůz, kempingový nábytek nesmí chybět.

Pokud máte za autem karavan, couvá většinou ten proti vám. Když se ale potkáte třeba s nákladním autem s přívěsem plným dřeva, nezbývá vám nic jiného než zařadit zpátečku a doufat, že odstavné místo je jen kousek. Takový kaskadérský kousek může spolehlivě zkazit požitek z celého výletu. Autorka článku to může spolehlivě potvrdit. Dáme vám tipy, co všechno můžete v Norsku zažít.

Další nevýhodou karavanů je omezená rychlost. Většina má maximální doporučenou rychlost 100 kilometrů v hodině. Je tak nutné při plánování výletu počítat s časovou rezervou.

Co nesmí na cestách chybět?

Podívejte se na výbavu pro cestovatele.

Výhody a nevýhody obytného vozu

Obytný vůz se hodí především pro akční lidi, pro které je již cesta cíl. Mezi výhody patří bezpochyby jednodušší řízení a vyšší maximální rychlost. Ideálním společníkem je tak na dlouhé road tripy, kdy nespíme dva dny na stejném místě. Díky integrovaným nádržím na pitnou a odpadní vodu nemusíme každý den trávit v kempu a můžeme si užít dobrodružství v podobě spaní „na divoko“, pokud to daná země povoluje. Můžeme se tak po probuzení kochat nádhernými výhledy bez sousedů.

Velkou nevýhodou je bezpochyby vyšší pořizovací cena. Při současných cenách se nákup obytného vozu může vyšplhat klidně na 750 tisíc Kč, a to se jedná o ojetinu. Nemusíme však hned investovat do koupě. Na trhu najdeme mnoho společností, které obytné vozy pronajímají.

Je lepší obytný vůz, nebo karavan?

To není vůbec jednoduchá otázka. Vždy je důležité si uvědomit, jaký druh dovolené plánuji. Chci celý týden strávit na jednom místě a jezdit do okolí na jednodenní výlety? V tomto případě je dobré mrknout se po karavanu. Mám v plánu každý den spát někde jinde a najezdit několik stovek až tisícovek kilometrů? Tady bude lepším společníkem obytný vůz. Obě varianty mají něco do sebe. Ať už se vydáte na cestu kamkoli a čímkoli, nezapomeňte na cestovní pojištění.