Maroko je jedna z těch zemí, která si zaslouží mnohem větší pozornost, než jakou jí nyní cestovatelé věnují. V důsledku zkreslených informací, které o této muslimské zemi často kolují, se ji mnoho lidí zdráhá navštívit. V tomto článku se vám pokusíme nabídnout trochu jiný úhel pohledu, provedeme vás starobylými městy a rozmanitou krajinou. Snad vás tyto informace alespoň trochu obohatí.

Významná města Maroka

Co je k vidění v Rabatu?

Rabat, hlavní město Maroka, vás okouzlí směsicí starobylých památek a moderních atrakcí. Mezi nejvýznamnější zdejší pamětihodnosti patří opevněné hradby Kasbah des Oudaias, které nabízejí úchvatný výhled na Atlantský oceán. V srdci města se pak nachází nedostavěná monumentální Hassanova věž, jejíž základy byly položeny koncem 12. století.

Co nesmí na cestách chybět?

Podívejte se na výbavu pro cestovatele.

Milovníci historie a kultury budou nadšeni návštěvou královského paláce Dar al-Makhzen, kde mohou obdivovat nádhernou architekturu a výstavní sály. Pro milovníky umění je tu Muzeum moderního a současného umění Mohammeda VI. Za zmínku také stojí muslimský hřbitov Chellah, který je zároveň archeologickou lokalitou s fénickými a římskými pozůstatky.

Essaouira

Essaouira, město na západním pobřeží Maroka, má bohatou historii, která je stále patrná v jeho opevnění a malebných uličkách starého centra. Toto přístavní město bylo v minulosti klíčovým obchodním uzlem spojujícím Afriku, Evropu a Orient. Essaouira je dále známá svou uměleckou scénou, která přitahuje filmaře, malíře, řemeslníky a hudebníky z celého světa. Láká také svou uvolněnou atmosférou.

Na rozlehlých plážích můžete trávit čas sluněním, surfováním nebo jen pozorováním západu slunce nad horizontem oceánu. Pro milovníky mořských plodů a místní kuchyně je tu přístav plný rybářských lodí a trhů s čerstvými úlovky.

Marrákeš

Marrákeš je jedním z nejikoničtějších a nejživějších míst na africkém kontinentě. Jeho historie sahá až do 11. století, kdy byl založen jako oáza na stezce karavan. Od té doby byl Marrákeš důležitým centrem pro obchod, kulturu a umění. Dnes je to jedno z nejnavštěvovanějších měst Maroka, které láká turisty svými historickými památkami, tradičními trhy a energickou atmosférou.

Jednou z nejvýznamnějších atrakcí v Marrákeši je Jemaa el-Fnaa, slavné náměstí plné života, které nabízí ohromující pohled na marockou kulturu. Během dne je náměstí plné stánků s čerstvým ovocem, kořením a místními pochoutkami. Po setmění se náměstí promění v obrovský večerní trh, kde se prodávají tradiční suvenýry, oděvy a rukodělné výrobky.

Nezapomeňte na cestovní pojištění

Díky pár stovkám ušetříte případné milionové náklady za pobyt v nemocnici a podobně.

Další význačnou památkou v Marrákeši je mešita Kutubíja, která dominuje městskému panoramatu svými vysokými minarety. Tato impozantní mešita pochází z 12. století a slouží jako jedno z nejdůležitějších náboženských center pro místní muslimy. Marrákeš má také mnoho historických paláců a zahrad, které stojí za návštěvu. Palác Bahia, postavený na konci 19. století, je skvělým příkladem marockého královského architektonického stylu. Vedle toho lze navštívit zahradu Majorelle, známou svými exotickými rostlinami.

Fes

Fes, další klenot na mapě Maroka, je fascinujícím městem, které se pyšní dlouhou historií a bohatou kulturní scénou. Jeho kořeny sahají až do 8. století, kdy bylo založeno a stalo se intelektuálním a náboženským centrem Maghrebu. Město Fes je známé svou zachovalou historií, a tak si návštěvníci mohou prohlédnout jedinečné památky a architekturu, které přinášejí obraz minulých staletí až do současnosti.

Jednou z hlavních atrakcí Fesu je jeho staré opevněné centrum města. Fes el-Bali je jedním z největších středověkých památkových komplexů na světě a je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO. Uličky tohoto malebného města jsou jako labyrint, kde se návštěvníci mohou procházet a objevovat stovky historických budov, mešit a medres, které zde tvoří nezaměnitelnou atmosféru. Fes el-Bali je také známé svými trhy a řemeslnými dílnami, kde můžete zakoupit tradiční marocké výrobky, jako jsou kožené zboží, keramika, textilie a mnoho dalšího.

Chefchaouen

Chefchaouen leží v srdci pohoří Rif na severozápadě Maroka. Toto město je proslulé svými malebnými uličkami, které jsou všechny omotány odstíny modré barvy. Město je bohaté na tradiční dílny, kde místní řemeslníci vyrábějí koberce, keramiku a další výrobky, které odrážejí autentickou kulturu regionu. Modré město je také oblíbenou destinací pro cestovatele hledající klid a odpočinek. Jeho poklidná atmosféra, okouzlující uličky a okolní příroda poskytují ideální prostředí pro relaxaci.

Významné přírodní atrakce

Sahara

Jedním z nejoblíbenějších míst v marocké Sahaře je Merzouga, malebná oáza s majestátními písečnými dunami. Návštěvníci si zde mohou užít nezapomenutelné zážitky, jako je jízda na velbloudech při západu slunce. Pro milovníky dobrodružství je také možné na poušti strávit noc pod hvězdnou oblohou v tradičních beduínských stanech.

Akchour

Akchour, malebná vesnice nacházející se nedaleko Chefchaouenu, je skrytým pokladem, který je obklopen úchvatnou přírodou. Jednou z nejznámějších atrakcí v Akchouru jsou tamější vodopády. Návštěvníci mohou podniknout krásnou túru po horských stezkách až k největším vodopádům, které tvoří přírodní bazény s křišťálově čistou vodou.

Akchour je také známý svými skalními útvary a jeskyněmi, které lákají dobrodruhy a milovníky horolezectví. V regionu najdete množství fascinujících útvarů, jako jsou skalní oblouky a zvláštní kamenné formace, které dávají této oblasti nezapomenutelný ráz.

Údolí Ourika

Údolí Ourika, nacházející se asi 30 km jižně od Marrákeše, je dalším malebným kouskem marocké přírody. Toto údolí je obklopeno pohořím Atlas a nabízí návštěvníkům úchvatné scenérie, které vás okouzlí svou krásou a rozmanitostí. Údolí Ourika je oblíbeným výletním místem pro turisty i místní obyvatele, kteří zde hledají únik od městského ruchu a příležitost prozkoumat krásy venkova. Jedním z nejoblíbenějších aktivit v oblasti je procházka po horských stezkách. Návštěvníci si mohou vybrat z mnoha turistických tras různých úrovní náročnosti, které vedou skrz vesnice, olivové háje a bujnou vegetaci.

Ourika je také domovem mnoha tradičních berberských vesnic, které nabízejí cenný pohled na autentický venkovský život Maroka. Další nezapomenutelnou atrakcí v údolí je botanická zahrada Setti Fatma, která slouží jako ukázka bohaté flóry pohoří Atlas.

Džabal Tubkal

Džabal Tubkal, nejvyšší hora severní Afriky, se tyčí v pohoří Atlas v jihozápadním Maroku do výšky 4 167 metrů nad mořem. Tato majestátní hora je oblíbeným cílem pro horolezce a turisty, kteří touží po dobrodružství a výjimečném výhledu na marockou krajinu.

Nejfrekventovanější cesta k dobytí Džabal Tubkalu začíná ve vesničce Imlil. Trasa je dlouhá zhruba 15 kilometrů a cestovatel na ní překoná bezmála 2 500 výškových metrů. Cesta trvá přibližně šest a půl hodiny čistého času a bývá obvykle rozdělena do dvou jednodenních etap se zastavením v Refuge du Toubkal.

Užitečné tipy pro turisty

Držitelé cestovních pasů České republiky nepotřebují ke vstupu do Maroka vízum pro pobyt nepřesahující 90 dnů. Před vstupem do země si však zcela jistě nezapomeňte vyřídit cestovní pojištění. Zpáteční letenky z Prahy nebo Vídně vás obvykle budou stát okolo 2 000 až 3 000 Kč na osobu bez odbavených zavazadel.

Jak se mluví v Maroku?

Oficiálními jazyky Maroka jsou arabština a berberština. S většinou obyvatelstva se ale dorozumíte i francouzsky. Na severu Maroka a při západním pobřeží se často setkáte i se španělsky mluvícími obyvateli. Zejména u mladší generace se postupně rozšiřuje používání angličtiny.

Kdy je nejlepší jet do Maroka?

Obecně se nejčastěji doporučuje Maroko navštívit v podzimních či jarních měsících, kdy jsou teplotní podmínky pro pobyt ideální.

Je Maroko bezpečné?

Z důvodu bezpečnosti se nedoporučuje cestovat v blízkosti hranic s Alžírskem. Dále je vhodné dbát zvýšené opatrnosti při cestách na jihu Maroka ve sporné oblasti Západní Sahary. Zejména na severu Maroka (oblast pohoří Rif) je vysoce rozvinutá výroba a obchod s konopím. Nezřídka se můžete například v Chefchaouenu, ale i větších aglomeracích, jako je Marrákeš, setkat s nabídkou prodeje hašiše od místních obyvatel. Důrazně se doporučuje tyto nabídky ignorovat. Zneužívání drog je v Maroku trestné.

Marocké království je jinak stabilní a bezpečnou zemí. Nejvyšší riziko pro turisty obvykle spočívá v krádežích zavazadel a cenností. Z tohoto důvodu se doporučuje dbát zvýšené ostražitosti při večerním pohybu ve velkých městech. Ve městech a zejména na tržištích a náměstích se můžete často setkat s dotěrnými obchodníky a turistickými „průvodci“, kteří se vám snaží za úplatu vnutit své služby. Pokud nemáte v úmyslu od nich nic požadovat, doporučujeme vám je zcela ignorovat a pokračovat svižnou chůzí dál.

Jaké je moře v Maroku?

Středozemní moře nabízí poklidný a relaxační pobyt na písčitých plážích. U Atlantiku je moře studenější s intenzivními vlnami.

Peníze a obchod

Mějte na paměti, že ceny potravin a suvenýrů na tržištích jsou často vysoce nadsazené. Smlouvání je zcela běžnou součástí tamějšího obchodu. Obvykle není problém danou komoditu po vyjednávání zakoupit za poloviční hodnotu.

Oficiální měnou je marocký dirham (MAD). Jeden dirham hodnotou odpovídá přibližně 2,25 Kč. Koupě dirhamů se doporučuje až na místě za eura či dolary. Ceny v Maroku jsou z našeho pohledu velice příznivé. Ceny základních potravin a služeb naleznete v níže uvedené tabulce:

Tabulka cen obvyklých produktů a služeb (Foto: Numbeo.com)
Tabulka cen obvyklých produktů a služeb (Foto: Numbeo.com)

Lidé a kultura

Naprosto drtivá většina obyvatel Maroka (přes 98 %) vyznává islám. Avšak navzdory populárním a často rozšiřovaným klepům jsou tamější lidé tolerantní a velice pohostinní. Nikde na veřejnosti se po turistkách nepožaduje nošení šátků ani přehnané zahalování. Na druhou stranu je po turistech vyžadován respekt ke zdejší kultuře a zvyklostem.

Maročané s vámi vždy rádi stráví trochu času a jsou otevřeni rozumné výměně názorů. Z vlastní zkušenosti můžeme říci, že tamější obyvatelé vám na požádání rádi vypomohou. Ochotně zajistí nocleh i dopravu. Cestování autostopem s sebou jistě přináší určitá rizika, avšak dle našich osobních zkušeností můžete touto cestou marockou kulturu a lid poznat do ještě větší hloubky. Nebojte se s Maročany hovořit například také v hromadných dopravních prostředcích nebo na veřejných prostranstvích. Pokud se této kultuře otevřete, zcela jistě vás příjemně překvapí.

Jestliže se do této či podobné destinace chystáte vyrazit, přejeme vám mnoho příjemných a nezapomenutelných zážitků. Když se nenecháte zaslepit předsudky a otevřete se jinakosti, zcela jistě budete obohaceni o cenné životní zkušenosti.